Дешево або задарма: Як українцям зекономити на проїзді в Європі

За проїзд українцям в одних країнах доведеться сплачувати повну вартість, в інших - можна придбати пільговий квиток або скористатися правом на безкоштовний проїзд. 

Дешево або задарма: Як українцям зекономити на проїзді в Європі

У перші місяці повномасштабної війни українці мали можливість користуватися безкоштовним проїздом майже по всій Європі. З часом європейські країни обмежили пільги для військових біженців. Сьогодні отримати безкоштовний квиток на потяг часто можна лише тим, хто тікає від війни - за умови відповідного “свіжого” штампу про перетин кордону. За проїзд у громадському транспорті українцям в одних країнах доведеться сплачувати повну вартість, в інших - можна придбати пільговий квиток або скористатися правом на безкоштовний проїзд. Детальніше про те, як зекономити на проїзді в Європі - у нашому матеріалі.

Польща

Польща вже скасувала безкоштовний проїзд для українців на усі види транспорту. Пільги для біженців залишили лише окремі муніципалітети. Так, безкоштовно скористатися громадським транспортом можна до 30 вересня у Щецині. У Торуні безкоштовно отримати місячний проїзний UKR можуть українці, зареєстровані у місті та сусідніх муніципалітетах. У Познані пільговий проїзний на 30 днів також можуть отримати зареєстровані українські біженці, а його вартість становить 1 злотий.

Німеччина

Дармовий проїзд для українців Німеччина відмінила з 1 червня. Сьогодні лише біженці, що тікають від війни, можуть разово скористатися безкоштовним квитком німецької залізниці Deutsche Bahn «HELP UKRAINE» - для того, щоб дістатися до місця призначення. Однак у країні діє до кінця літа тариф “9-Euro-Ticket”, який дозволяє за мінімальну ціну переміщуватися громадським транспортом по всій країні. За цим проїзним усі пасажири можуть подорожувати Німеччиною на всіх засобах місцевого/регіонального громадського транспорту (наприклад, RB, RE, U-Bahn, S-Bahn, автобусом та трамваєм). Придбати квиток можна у квиткових касах, автоматах, а також онлайн на сайті www.bahn.com. Після цього у паперовий квиток потрібно вписати ім'я та прізвище пасажира. Іменний квиток слід пред'являти разом із документом, що посвідчує особу.

Іспанія

Питання безкоштовного проїзду для біженців в Іспанії вирішується на рівні муніципалітетів. Так, утікачі з України, які прибувають до Мадрида, можуть отримати безкоштовний транспортний квиток на регіональний громадський транспорт терміном на 15 днів з можливістю його продовження ще на 15 днів. Безкоштовний проїзний у Мадриді можна отримати в Управлінні по роботі з громадянами України та в офісі Регіонального транспортного консорціуму.

Італія

Українські біженці в Італії мають можливість скористатися безкоштовним залізничним проїздом на поїздах Trenitalia, але лише при в'їзді до країни. Для подальших подорожей залізницею варто обирати квитки типу Super Economy, що дозволять заощадити на подорожі. Однак варто зазначити, що найдешевші квитки тут не підлягають поверненню та обміну.

Австрія

Українські біженці можуть отримати безкоштовний квиток на поїзд «Not-Ticket Ukraine», який діє протягом двох днів. Його можна замовити за пред’явленням паспорта у залізничних касах ÖBB чи безпосередньо у поїзді за наявності місць. Крім того, українці можуть користуватися безкоштовно громадським транспортом Відня до кінця вересня без жодного квитка - у разі перевірки достатньо пред'явити посвідчення особи.

Франція

Як і в Німеччині, у Франції українцям надається можливість разового безкоштовного проїзду залізницею, коли вони прибувають до країни, тікаючи від війни. Квиток залізничної компанії SNCF необхідно замовляти у касах, а видають його за пред’явленням українського паспорта. У деяких випадках (не для туристичних подорожей) безкоштовний квиток можна отримати у волонтерів Червоного Хреста на головних вокзалах та в центрах прийому українців. Пільги для українських біженців на громадський транспорт у Франції наразі знято. Щоб зекономити, тут варто платити не за окрему поїздку, а купувати одразу десять квитків – carnet de 10.

Чехія

Безкоштовно користуватися транспортом Праги українці можуть лише перші п'ять днів після прибуття до країни, якщо вони тікають від війни. Надалі необхідно придбати пільговий проїзний квиток на місяць або квартал у місцях продажу. Для видачі посвідчення Празького інтегрованого транспорту «HN2» потрібна фотографія, посвідчення особи та віза толерантності або тимчасового захисту.

Бенілюкс

У Люксембурзі громадський транспорт є безкоштовним для всіх пасажирів вже протягом двох років. Така програма була прийнята для зменшення кількості автомобілів на дорогах. У Люксембурзі квиток потрібно купувати лише для поїздок у першому класі країною та для подорожей за кордон.

У Бельгії дозволено разовий проїзд за безкоштовним квитком німецької залізниці Deutsche Bahn "Helpukraine", що видається біженцям, які тікають від війни, та українським паспортом. Вже після реєстрації можна буде отримати універсальний квиток Fedasil Bulk Ticket для поїздок у межах країни.

У Нідерландах за українським документом і квитком від Deutsche Bahn "Helpukraine" можна проїхати також лише при в'їзді до країни, але при цьому час на пересування для біженців тут обмежений у 24 години. Далі за всі поїздки доведеться платити.

Швеція

У Стокгольмі досі діє безкоштовний проїзд для українців у громадському транспорті. Право на дармовий проїзд дає наявність українського паспорта чи ID-картки.

Балкани

Між Болгарією та Румунією українці можуть переміщуватися залізничним транспортом безкоштовно за програмою "Help Ukraine" за пред'явленням документа, що підтверджує громадянство чи прописку в Україні.

Громадським транспортом Софії також дозволено користуватися безкоштовно українським біженцям, які мають реєстраційну картку тимчасового захисту.

Португалія

Безкоштовний проїзд португальською залізницею Comboios de Portugal дозволений українцям лише при в'їзді до країни і у разі, якщо вони тікають від війни. Для отримання безкоштовного квитка 2-го класу необхідно звернутися у залізничні каси.

Балтія

У Вільнюсі українські біженці можуть безкоштовно користуватися громадським транспортом за пред’явленням документа, що посвідчує особу.

У Латвії пільги на безкоштовний проїзд для українських утікачів діють на міжміських регіональних поїздах, водночас права на дармовий проїзд у Ризі українці наразі не мають.

У Таллінні скористатися правом на безкоштовний проїзд можна, оформивши так звану “зелену картку”. У громадському транспорті її необхідно підносити до валідаторів, які встановлено у салонах, для реєстрації пільгової поїздки.