Домашні тварини в орендованій квартирі в Чехії — що говорить закон?

Як врегульовує це питання законодавство Чехії.

Домашні тварини в орендованій квартирі в Чехії — що говорить закон?

Пошук квартири може бути особливо болючим питанням для тих, у кого є домашні тварини. Часто в оголошеннях про оренду ми бачимо: “тварини — заборонені”.

Але чи правомірне таке зауваження? Чи дійсно власник квартири може заборонити орендарям завести тваринку? Чи врегульовує це питання законодавство Чехії?

На ці питання виданню Proukrainu відповіла адвокат Катержіна Бардонова.

Чи врегульовує законодавство можливість мати домашню тварину в орендованій квартирі? 

Якщо у договорі оренди зазначено, що в квартирі не повинно бути домашніх тварин, таке положення договору буде недійсним. У Цивільному кодексі вказано, що ви можете мати домашніх тварин. Але важливо звернути увагу: розмір домашньої тварини має бути обгрунтованим для конкретної квартири, тварина не повинна завдавати надмірної шкоди маєтку або заважати іншим мешканцям будинку. 

Наприклад, [можуть виникнути проблеми,] якщо ви будете проживати у квартирі-студії з німецькою вівчаркою. Але якщо у вас буде морська свинка — жоден орендодавець не може це заборонити. Тварина завжди має відповідати тому простору, [у якому проживатиме].

Крім того, Цивільний кодекс враховує питання відшкодування можливих збитків [орендодавцю]. Якщо ваша тварина пошкодить приміщення спільного користування, і у вашого орендодавця через це виникнуть додаткові витрати, він може вимагати від вас відшкодування. І буде мати на це повне право. Адже саме ваш домашній улюбленець заподіяв шкоду. 

Може скластися ситуація, коли сусіди починуть скаржитися вашому орендодавцю. Наприклад, що не можуть спати ночами, що вдень тварина будить дітей тощо. У такому випадку вже може ітись про ситуацію, коли тварина дійсно не відповідає можливостям даної квартири і будинку. І варто оцінити, чи це не є порушенням обов’язків з вашого боку. Це потрібно оцінювати у кожній конкретній ситуації, загального правила не існує.

І якщо дійсно ідеться про порушення обов’язків з боку орендаря, то його можуть попросити звільнити житло. Але завжди потрібно оцінювати індивідуальну ситуацію, тут не може ітись про автоматичну відмову. “У вас є кішка? То я вас виселяю” — такого точно не може бути. 

Чи може орендодавець попросити негайно звільнити квартиру через домашню тварину?

Не треба погоджуватись, якщо вам без попередження надійде прохання звільнити квартиру через домашню тварину. Тут також необхідно розрізняти два види проханнь про виселення: з тримісячним попередженням, або негайне.

Прохання про негайне виселення видається у випадку дійсно особливо серйозних порушень — до таких через домашніх тварин навряд чи дійде. Але може статись, що надійде прохання про виселення протягом трьох місяців.

Таке виселення може бути виправданим, якщо орендодавець повторно звертався до вас із попередженням, що пес гавкає та проханням якось виправити ситуацію, а ви із цим нічого не робили, навіть після неодноразових закликів. У такому випадку прохання про виселення може бути виправданим.

Але якщо собака гавкав на вихідних, а у понеділок у вашій поштовій скриньці уже лежить прохання про виселення через гавкіт — таке прохання буде недійсним. 

Чи можна завести тварину вже після укладання договору оренди? Чи потрібно про це повідомляти власника? 

Про домашніх тварин повідомляти не потрібно. За виключенням випадків, коли орендодавець чітко пропише [обовʼязок про повідомлення] у договорі оренди. Він може написати, що ви зобовʼязані його проінформувати. 

Чи може у договорі бути прописана заборона домашніх тварин?

У договорах часто пишуть, що не можна мати тварин. Але такий пункт договору про неможливість мати тварин є неприпустимим. Якщо у договорі прописана повна заборона мати будь-яких тварин, а ви хочете мати вдома морську свинку, вам не можуть заборонити. Що стосується собак, то завжди необхідно оцінити, наскільки гучно собака гавкає, наскільки він великий, також оцінити розмір квартири. Адже є велика різниця у тому, яка тварина є “адекватного розміру” для того, щоби жити у квартирі-студії, а яка — у пʼятикімнатній квартирі. 

У договорах оренди часто прописують положення, у яких орендодавці намагаються відступити від положень Цивільного кодексу, але навіть якщо ви підпишете такий договір, це положення про заборону тварин є в принципі недійсним. Так само, наприклад, якщо орендодавець пропише у договорі можливість накласти на вас штраф за те, що ви відповідно до закону достроково припиняєте оренду. Такий пункт про договірний штраф, навіть якщо ви підпишетесь під ним, буде недійсним.