Допомога для українських біженців є у кілька разів меншою за допомогу звичайним чеським сім’ям

Недержавна благодійна організація пропонує включити біженців до звичайної системи соціальної допомоги.

Допомога для українських біженців є у кілька разів меншою за допомогу звичайним чеським сім’ям

Від 1 липня допомогу на житло в Чехії отримують безпосередньо самі біженці. Однак сума цієї допомоги є набагато нижчою, ніж би отримала чеська родина у цьому випадку, попереджає організація “Людина в скруті”. Вона також намагається спростувати стереотипи та дезінформацію, що чеські органи влади більше допомагають українцям, ніж чеським громадянам.

Наприклад, допомога, яку по-новому отримуватиме орендар – іноземець із тимчасовим захистом, ймовірно, не буде відповідати сумам у таблиці на сайті Міністерства. Вона насправді буде навіть значно меншою, ніж та, яку отримала б чеська родина. “Людина в скруті” закликала уряд надати українцям із тимчасовим захистом такі ж права на такі ж соціальні виплати, як і чеські громадяни.

Орендарі отримають значно менші суми

З початку липня 2023 року житлова допомога для біженців виплачуватиметься іноземцям із тимчасовим захистом (DO) разом із гуманітарною допомогою (HuD). Для того, щоб мати право на повну суму відрахованих витрат на житло, біженці повинні проживати в окремій квартирі, щойно зареєстрованій власником у квартирному реєстрі. Це не стосується гуртожитків або спільних домоволодінь та «квартир», які відповідно до реєстру нерухомості не є квартирами. Йдеться, наприклад, про приватні будинки “на два входи”, або розділені квартири. Словом, якщо це не можна прочитати з документації про призначення й експлуатацію, квартира вважається єдиною.

У випадку, якщо квартира не зареєстрована, іноземець отримуватиме меншу суму за житло (80% від табличного максимуму допустимих витрат на проживання). «Однак навіть для зареєстрованих квартир це не означає, що орендар отримає всю суму, зазначену в таблиці на сайті Міністерства праці та соціальних справ (MPSV). Так наразі вважає багато власників квартир. Судячи з інформації, яка надійшла безпосередньо до них», – зазначає експерт із соціальних питань “Людини в скруті” Даніел Гуле.

Витрати, що підлягають відрахуванню за проживання в зареєстрованій квартирі, становлять 3000 крон на особу. Зідно з таблицею MPSV, максимальна сума становить до 15 000 крон для п’яти чи більше винаймачів. Однак завжди залежить від конкретного випадку, у якому розмірі іноземець із тимчасовим захистом отримає доплату разом із гуманітарною допомогою.

На сайті міністерства є кілька прикладів. Остаточна сума нової гуманітарної грошової допомоги (HuD) для сім’ї із трьох осіб вираховується так, що від суми грошової допомоги членів домогосподарства відрахується сума доходів членів домогосподарства (сума визначеного HuD + відповідні витрати на житло), а різниця і створює суму допомоги!

2 тисячі проти майже 12 тисяч

Наприклад, для матері двох дітей шкільного віку із заробітною платнею 17 тисяч чеських крон це може бути лише 2 110 крон (HuD 10 110 + зараховані витрати на житло 9 000 – зарплата 17 000).«Ще за червень орендодавець отримає від держави 12 тисяч чеських крон за всю родину. Якби чеська родина платила 12 000 за оренду житла та ще 5 000 за комунальні послуги, то в такій самій ситуації вона отримувала б допомогу на житло в розмірі 11 900 чеських крон, тобто приблизно в 6 разів більше, ніж сім’я біженців», – зазначає Даніел Гуле.

“Тому ми закликаємо уряд переглянути цю допомогу. Треба забезпечити, щоб біженці із тимчасовим захистом мали право на такі ж соціальні виплати, як і чеські громадяни. У цій ситуації він повністю перекладає відповідальність за їхню підтримку на солідарні домогосподарства, залишає їх практично без підтримки, і розраховує на те, що власники не викинуть біженців на вулицю”.

Джерело