DW: Чи готові німці й надалі щедро допомагати Україні та біженцям?

Після початку війни РФ з Україною німці пожертвували українцям рекордну суму. Велику підтримку біженцям надали німецькі волонтери. Як змінилася ситуація та що відбувається зараз?

DW: Чи готові німці й надалі щедро допомагати Україні та біженцям?

Російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року призвело до того, що готовність німців жертвувати гроші нужденним минулого року була такою ж високою, як у 2021 році, коли сталася жахлива повінь у долині річки Ар на заході Німеччини, пише DW .

Німці особливо багато жертвували на початку війни

Загалом 2022 року жителі ФРН пожертвували гуманітарним організаціям 5,7 млрд євро. "Грошей давали особливо багато на допомогу українцям, які втекли від війни", - каже Мартін Вульф з німецької Ради зі збору пожертвувань.

Це об'єднання спільно з Німецьким суспільством дослідження споживання щороку моніторить настрої, пов'язані з готовністю населення Німеччини робити благодійні внески. І після російського вторгнення до України така готовність різко зросла. "Основний приток відбувалася з лютого по квітень 2022 року, тобто на початку війни в Україні", - наголошується в доповіді організації.

Різке зростання пожертвувань було зафіксовано для організації Not und Katastrophenhilfe - від 347 млн до 1 млрд 133 млн євро. Рада зі збору пожертвувань виходить з того, що більшу частину коштів було відправлено в Україну для допомоги внутрішньо переміщеним особам, а також українцям, які втекли від війни до Німеччини.

Чи готові німці щедро жертвувати і зараз?

Незважаючи на зростання інфляції та підвищення цін на електроенергію, в грудні минулого року готовність німців матеріально підтримувати потрапили в біду не знизилася, зазначив у бесіді з DW Домінік Манн з організації Aktionsbündnis Katastrophenhilfe. До цього об'єднання входять такі великі гуманітарні організації, як Caritas, Diakonie, UNICEF та Німецький Червоний Хрест.

Другий канал німецького телебачення (ZDF) майже 11 місяців підтримує збір пожертв для України. Під час першого тижня після російського вторгнення і потім перед Різдвом їхня кількість була дуже високою, каже Манн. Це підтверджує Мануела Росбах з організації Aktion Deutschland hilft. До неї входять близько 12 гуманітарних організацій. У 2021 році найбільший внесок - 282 млн. євро - був зібраний для постраждалих від повені в Арській долині. 2022 року на допомогу Україні через цю організацію німці пожертвували 250 млн євро.

Про надходження великого обсягу благодійних внесків розповідає і Ульріке Лессіг з організації Be an Angel із Берліна, яка за 11 місяців минулого року евакуювала з України понад 18 000 осіб, переважно через Молдову. Насамперед, це були тяжкохворі, зокрема, особи з онкозахворюваннями, а також ті, хто потребував особливого догляду.

"Ми привозили інвалідів, хворих та поранених, щоб забезпечити їм медичну допомогу", - згадує в інтерв'ю DW Лессіг. Її організація шукає клініки та лікарів, які можуть лікувати тяжкохворих. Крім того, Be an Angel має склад у Львові, куди надходить гуманітарна допомога - туди було передано 1000 генераторів, закуплених на пожертвування; та бюро в Одесі, куди можуть звертатися хворі, які потребують лікування в Німеччині.

Чому готовність допомагати послабшала

Але Лессіг у розмові з DW визнала і те, що готовність німців допомагати українцям слабшає. "Наприкінці лютого 2022 року всі люди були дуже сильно стривожені, адже це війна у нас на порозі. Але зараз усі поступово звикають до цього. Чим частіше ми бачимо жахливі кадри, тим менше ми на них реагуємо, плюс до цього проблеми, які виникають. у самій Німеччині", - пояснює Ульріке Лессіг.

За її словами, поки що багато німців продовжують регулярно давати гроші для допомоги Україні: "Але за розмовами відчувається, що люди в Німеччині все частіше запитують: "Скільки їжі я зможу собі купити, скільки платитиму за опалення, що на мене чекає?". Наслідки війни відчуваються й у Німеччині”.

Серед волонтерів, які допомагають українцям, спостерігається, за словами Лессіг, "певна втома". Після російського вторгнення в Україну на початку 2022 року в Берліні було особливо багато біженців із України, які потрапили до Німеччини через Польщу. Спершу їх зустрічали на центральному вокзалі в Берліні волонтери. Тоді багато людей ставали добровільними помічниками.

"Були люди, які допомагали під час своєї відпустки або на вихідних. Але зараз багато хто більше не може, відриваючись від своєї роботи та звичних справ, допомагати українцям", - констатує Лессіг. Те, що тисячі німців  взяли до себе додому українських біженців, показує, якою високою була готовність допомагати. І досі все ще багато волонтерів та тих, хто готовий жертвувати гроші Україні. Але відчувається і те, що їхні сили закінчуються.

Те, що хвиля допомоги з часом спаде, було зрозуміло, уточнює Лессіг. І з огляду на те, що вторгнення Росії в Україну триває і цього року, звертається до політиків. З певного моменту, за її оцінкою, політики не можуть покладатися лише на волонтерів та тих, хто робить пожертвування, колись "державі доведеться взяти це на себе".