- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Фінансова допомога для біженців у Чехії. Чи надається вона зараз, у якому розмірі
З першого вересня у програмі фінансової підтримки українських біженців відбулися зміни і тепер оформлення допомоги у кожному випадку відбувається онлайн.
Чехія стала однією з європейських країн, що прихистила у себе українських біженців, де їм допомогли з житлом, продуктами, засобами гігієни, де стали виплачувати матеріальну допомогу. Гроші українці почали отримувати відразу після приїзду до Чехії.
З перших днів новоприбулим запропонували оформити банківський рахунок. При цьому вони могли обрати фінансову установу із запропонованих. На відкритий рахунок банк відразу переказував по 2500 крон на кожну дорослу особу. Далі фінансову допомогу слід було оформлювати через Уряд праці (Центр занятості). Чехія протягом півроку виплачували по 5000 крон на кожного дорослого та дитину.
Слід зауважити, що протягом цього періоду відбувалися деякі зміни в оформлені фінансової державної підтримки. Залежно від регіону, українців просили принести довідки про проживання, оригінали свідоцтва про народження дитини/інших документів, паперові угоди про відкриття банківського рахунку. Слід зауважити, що через велику кількість біженців у Празі, оформлювати фінансову допомогу їх відправляли у той чи інший регіон, де біженців – менше. Окрім того, працівники Уряду праці мали доступ до відкритих рахунків у чеських банках та могли перевірити наявність коштів на них. У разі зарахування великої суми з початку відкриття рахунку, вони з’ясовували у заявника: що це за гроші, чи не влаштувався той на роботу (а це автоматично позбавляє права на отримання фіндопомоги). Також слід було заповнити анкету та вказати, чи має заявник безкоштовне житло та їжу. У разі випадків шукачам фінансової підтримки відмовляли у грошах, якщо їх матеріальний стан не виглядав критичним. Але слід зауважити, що подібне відбувалося вкрай зрідка. Подати заяву на допомогу слід було особисто перед цим зареєструвавшись у системі Уряду праці онлайн. Присутність дітей не вимагалась.
Після закінчення піврічного терміну допомогу обмежили. З 7-го місяця після початку фінансової підтримки українців, розмір виплат залежить від віку заявника: для людини у віці 0-18 років вона становить 3 320 крон, у віці 18 років і більше - 4 620 крон.
У процедуру її оформлення також внесені зміни. З 1-го вересня на гуманітарну допомогу треба подавати заяву за допомогою нового додатку, який розробило міністерство праці та соціальних справ Чехії. Додаток дозволяє все вирішити без відвідування офісу. Завантажити застосунок можна за цим посиланням. Але у новий додаток можна входити лише за допомогою електронного ідентифікатора (наприклад, BankID, мобільний ключ eGovermentu, NIA ID, Мій ID тощо).
У застосунок слід ввести персональні дані, інформацію, про дітей і дані про доходи. Якщо все буде в порядку, гроші незабаром прийдуть на банківський рахунок заявника.
У новому додатку користувачі можуть побачити, на якому етапі знаходиться їх запит. Якщо буде потрібно щось виправити або доповнити, додаток повідомить про це.
Але слід пам’ятати, що у цій допомозі можуть відмовити. Уряд праці при розгляді заяви на отримання гуманітарної допомоги враховує, відповідно до чинного законодавства, не тільки соціальне і майнове становище заявника, але і його доходи. Якщо людина з тимчасовим захистом у змозі самостійно забезпечити своє харчування, засоби гігієни та житло, то вона не матиме права на отримання гуманітарної допомоги.
У той же час, чиновники не можуть точно окреслити, при якій сумі доходів заявник не матиме права на виплату гуманітарної допомоги від чеського Уряду. Усі вищезазначені факти розглядаються індивідуально: тобто кількість осіб у сім’ї, доходи, соціальна та майнова ситуація в сім’ї.
І усе ж для тих, хто планує шукати прихисток у Чехії, слід зауважити, що отримати фінансову підтримку від Уряду тепер край важко і слід розраховувати на власні сили – шукати роботу, а віза отримана українськими біженцями дає на це право, або ж «проїдати» накопичення.
Додамо: середня зарплата в Чехії у 2022 році становить 40 135 крон на місяць до сплати податків, що за поточним курсом еквівалентно 1610 євро. Вісімдесят відсотків працівників отримують дохід у межах від 17221 до 65753 крон. Чоловіки в середньому заробляють у Чехії близько 36792 крон, а жінки 31720.