- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Інспекція з мови націлилася на українців у Литві: за рік каратимуть
Через рік інспекція почне карати роботодавців українців, якщо їхні працівники не розмовлятимуть литовською.
Міністр економіки та інновацій Аушріні Армонайте у вівторок оприлюднив документ, підписаний головою Державної інспекції з литовської мови Аудрюсом Валоткою. У документі сказано, що через рік інспекція почне карати роботодавців українців, якщо їхні працівники не розмовлятимуть литовською. За словами міністра, її міністерство має намір зробити все можливе, щоби таких роботодавців не переслідували, пише delfi.lt.
"Наплив біженців з України змінив лінгвістичну ситуацію в Литві, викликає занепокоєння в суспільстві, з'являються нові виклики, які треба вирішувати", – зазначив у документі Міністерству освіти та ще трьом міністерствам Валотка.
За його словами, інспекція отримує скарги у зв'язку з тим, що біженці з України на робочих місцях не розмовляють із місцевими жителями литовською. Найбільше скарг надходить із магазинів та аптек.
"З юридичної точки зору це порушення лінгвістичних прав наших громадян, але в умовах надзвичайної ситуації ми повинні реагувати та поводитися гнучко", - пише він.
Нібито у березні 2022 року інспекція інформувала суспільство та оголосила про меморандум на володіння литовською. "Це дало право на працевлаштування біженців з України, які не володіють литовською мовою, якщо це не загрожує життю та здоров'ю", - писав Валотка. Він нагадує, що уряд продовжив цей термні ще на рік. Однак під час бесід із біженцями, які працюють у торгових центрах, було помічено, що ніхто не знає "про пільговий період".
Валотка сказав, що вжито заходів для поширення інформації щодо необхідності вивчення литовської мови.
"12 місяців пролетять швидко. У березні 2024 року Інспекція з мови почне контролювати виконання постанови уряду про володіння литовською на відповідних категоріях. Якщо роботодавець не зможе подати сертифікат про зданий іспит, інспекція та фахівці муніципалітетів вживуть заходів впливу", – сказано в документі.
Армонайте вказала, що білоруси і росіяни, які легально живуть у Литві, вже можуть зітхнути вільніше, сьогодні парламент ухвалив збалансований проект закону, який не обмежує права людей, які втекли від режиму. "Сподіваюся, на цьому ця історія і закінчиться. Але чекає нова серія, яку готує Інспекція з мови, – пише міністр. – У документі висловлюють занепокоєння через те, що надходить багато скарг на військових біженців з України (!) за те, що вони не володіють литовською, а нинішня ситуація "порушує лінгвістичні права жителів Литви" в торгових центрах і аптеках, де працюють біженці. Тому вже готуються до перевірок, а якщо ситуація не зміниться "вживуть заходів впливу". і сама відповідає питанням: "Бізнес, який прийняв людей на роботу, буде покараний, або тисячі людей доведеться звільнити?" Я сама не говорю ні українською, ні російською, але в мене жодного разу не було проблем при спілкуванні з іншомовними постачальниками послуг, а користуюся я такими послугами щотижня. Крім того, неможливо не бачити, що багато людей вже говорять литовською і всіма силами намагаються це робити", – зауважила міністр.
За її словами, інспектори замість того, щоб приділяти увагу поліцейським заходам, могли б взяти на себе ініціативу і допомогти людям, які хочуть вивчити мову.
"Литва вперше за 33 роки стала країною імміграції, а не еміграції, давайте виявимо розуміння та емпатію до тих, хто вибрав нашу країну як свій новий (може бути, тимчасовий) будинок. Тим, хто працює, хто бере участь у створенні нашої економіки. Добре, що наше міністерство отримало копію цього листа. Ми зробимо все можливе, щоб зупинити переслідування біженців і компаній, які їх прийняли на роботу", - сказала Армонайте.
Валотка у вівторок сказав Delfi, що позиція міністра економіки його не дивує, оскільки Мінекономіки вважає литовську мову завадою для бізнесу. "Це не тільки послідовна позиція, а й дії. – зауважив він. – Ми любимо та поважаємо українців, але лінгвістичні права громадян Литви треба захищати. Це означає, що якщо ви щось купуєте у Литві, десь обідаєте, ви завжди маєте право на обслуговування литовською мовою, це встановлено у законі".
За даними Валотки, у Литві працюють 12 тисяч українців. Він нагадав, що як тільки біженці ринули в Литву, інспекція перша заявила, що не контролюватиме, чи вони говорять литовською на роботі. Валотка сказав, що уряд продовжив термін дії пільги до березня 2024 року. За словами Валотки, Департамент усім біженцям, які продовжують документи, повідомляє про необхідність вивчати литовську мову. Він сказав, що цікавився в Національному центрі освіти, чи українці активно складають іспити на знання литовської мови, проте з'ясувалося, що майже ніхто іспит не складає.