Інтеграція в Німеччині: що треба знати про інтеграційні курси для українців від BAMF

Інтеграційні курси можуть бути розраховані на повний робочий день або лише на кілька годин.

Інтеграція в Німеччині: що треба знати про інтеграційні курси для українців від BAMF

Інтеграційні курси в Німеччині відіграють важливу роль у сприянні адаптації українських біженців до нових умов життя та роботи в цій країні. ukrainianingermany.de пише про ключові аспекти інтеграційних курсів, їхню роль у житті біженців та переваги для українських вимушених мігрантів.

Що являють собою інтеграційні курси в Німеччині

Для полегшення адаптації в Німеччині Федеральний уряд відкрив для українських біженців доступ до багатьох соціальних можливостей, у тому числі до інтеграційних курсів. На участь у курсі мають право всі українці, які отримали дозвіл на тимчасове проживання відповідно до розділу § 24 Закону «Про порядок перебування іноземних громадян» (AufenthG).

Інтеграційний курс має на меті сприяти адаптації вимушених мігрантів в Німеччині: допомагає освоїти німецьку мову та ознайомитися з ключовими аспектами німецької історії, культури й правової системи. Інтеграційні курси можуть бути розраховані на повний робочий день або лише на кілька годин, але зазвичай є комплексними й складаються з двох компонентів.

1. Мовні курси

Під час цих занять ви будете освоювати основи німецької мови, включаючи навички написання листів, електронних повідомлень та оформлення резюме для пошуку роботи. Також на мовних курсах розглядаються важливі аспекти щоденного життя та професійної діяльності. Наприклад, ці курси охоплюють теми, такі як покупки, використання громадського транспорту, взаємодія з органами влади, пошук житла, спілкування з друзями та сусідами, а також різноманітні повсякденні ситуації. Крім того, на курсах ви навчаєтеся писати листи німецькою мовою, заповнювати форми, вести телефонні розмови та шукати роботу. Тематика може змінюватися в залежності від типу курсу, який ви відвідуєте. Наприклад, на курсах для батьків акцентується на питаннях, що стосуються батьківства, таких як відвідування школи та догляд за дітьми в Німеччині. У будь якому випадку, інтеграційні курси зазвичай розпочинаються з модуля A1.

2. Орієнтаційні курси

Орієнтаційні курси охоплюють такі теми, як німецька правова система, історія та культура Німеччини, на них вас знайомлять зі своїми правами та обов’язками, а також з цінностями, які мають важливе значення в Німеччині, такими як свобода віросповідання, толерантність та рівність.

Іспити та сертифікати по завершенню інтеграційних курсів: що робити, якщо не здав В1 в Німеччині?

Після завершення мовних курсів вас чекатиме іспит під назвою «Німецька мова для іммігрантів» (Deutsch-Test für Zuwanderer, DTZ). А після завершення орієнтаційних курсів ви маєте скласти підсумковий тест під назвою «Життя в Німеччині» (Leben in Deutschland). Якщо ви успішно пройдете мовний іспит на рівні B1 та тест, то вам буде виданий «Сертифікат про проходження інтеграційного курсу» (Zertifikat Integrationskurs). Серед іншого, цей сертифікат може полегшити отримання громадянства в Німеччині, якщо ви цього прагнете.

У випадку, якщо вам не вдалося успішно скласти мовний іспит, є можливість подати заяву на одноразовий допуск до повторного проходження 300 навчальних годин. Заяву необхідно надіслати в регіональне відділення відділення Федерального відомства у справах міграції та біженців, як відповідає за вас. Але одразу варто зауважити, що така можливість існує виключно за умови, якщо ви регулярно відвідували попередні заняття. Після підтвердження заявки ви зможете повторити частину інтеграційних курсів, а після цього – матимете змогу повторно спробувати скласти іспит.

Чи безкоштовні інтеграційні курси для українців у Німеччині?

Зазвичай інтеграційні курси є безкоштовними для біженців із України за умови оформленого дозволу на проживання, виданого згідно з §24 закону про проживання (AufenthG). Заняття для біженців фінансуються організацією BAMF. Тим не менш, існують випадки, коли потрібно сплатити особистий внесок за участь у курсах. Це можливо за таких обставин:

 • ви не отримуєте основну допомогу для тих, хто шукає роботу, або додаткову допомогу від центру зайнятості (виплати Bürgergeld згідно з SGB II);
 • ви не отримуєте допомоги від служби соціального забезпечення (Hilfe zum Lebensunterhalt згідно з SGB XII);
 • ви більше не отримуєте допомоги відповідно до закону про допомогу особам, які шукають притулок.

Тим не менш, навіть якщо вам довелося сплатити за загальний інтеграційний курс, якщо ви успішно завершили його протягом двох років і підтвердили досягнення мовного рівня не нижче B1 на підсумковому тесті Deutsch-Test für Zuwanderer, а також отримали необхідний бал в тесті Leben in Deutschland, є можливість подати заявку на повернення половини коштів, які ви сплатили за участь в курсі.

Зверніть увагу, якщо ви приймаєте участь в інтеграційних курсах і маєте витрати на подорож до їхнього місця проведення, ви можете подати заявку на отримання компенсації витрат на транспорт. Заявку можна відправити поштовим листом, попередньо завантаживши форму з сайту BAMF та заповнивши її або онлайн). Проте, важливою умовою є те, що відстань до місця проведення курсу повинна бути щонайменше 3,0 кілометри.

Більше того, якщо ваша дитина ще не досягла шкільного віку й не ходить у звичайний дитячий садок, вона може бути під доглядом поблизу місця проведення інтеграційних курсів. І цей догляд є абсолютно безкоштовним для вас. Це можливо завдяки федеральній програмі «Інтеграційні курси разом з дітьми: цеглинки майбутнього» (Integrationskurs mit Kind: Bausteine für die Zukunft).

Варіанти інтеграційних курсів для українців у Німеччині

Перед тим, як взяти участь у програмі інтеграційних курсів, необхідно пройти вступний тест, Цей тест служить для визначення вашого рівня володіння мовою та індивідуальних потреб. Він допоможе визначити, який саме інтеграційний курс найкраще відповідає вашій особистій ситуації.

Взагалі існують кілька типів інтеграційних курсів, і вибір залежить від ваших потреб:

 1. Загальні інтеграційні курси: включають 600 годин вивчення мови та 100 годин орієнтації.
 2. Спеціальні інтеграційні курси: передбачають 900 годин вивчення мови та 100 годин орієнтації і доступні для:
 • жінок
 • батьків
 • молоді, яка закінчила школу (інтеграційний курс для молоді)
 • іммігрантів, які потребують підвищити рівень грамотності (курс навчання грамотності)
 • осіб, які не знають латиниці (курс для вивчення другої письмової системи)
 • осіб із обмеженими можливостями (вадами зору, слуху тощо)
 • тих, хто потребує допомоги логопеда (розвивальні курси).
 1. Інтенсивні курси: для тих, хто готовий швидко навчатися та приділяти вивченню мови багато часу щоденно. Інтенсивний курс включає 400 уроків мовного курсу та 30 уроків орієнтаційного курсу.

Важливо зазначити, що інтеграційні курси проводяться атестованими навчальними закладами і можуть бути доступні як для тих, хто шукає навчання на часткову зайнятість, так і для тих, хто прагне навчатися на повний робочий день.

Як зареєструватися на інтеграційні курси для українців у Німеччині?

Якщо ваші знання німецької мови обмежені або дуже низькі, і у вас є посвідка на проживання згідно з § 24 Закону про перебування, центр зайнятості (Джобцентр) може надати вам направлення на інтеграційний курс. Для оформлення на курси біженцям із України знадобляться такі документи:

 • закордонний паспорт громадянина України або українська ID-картка;
 • тимчасова посвідка на проживання Aufenthaltserlaubnis або принаймні тимчасова посвідка на перебування в країні Fiktionsbescheinigung від імміграційних органів чи довідка про реєстрацію за місцем проживання;
 • заява на допуск до участі в інтеграційних курсах.

За загальними правилами процедура реєстрації на інтеграційні курси в Німеччині виглядає так:

 1. Подати заявку на допуск до інтеграційного курсу до регіонального відділення Федерального відомства з питань міграції та біженців (BAMF), знайти його можна за посиланням. Також можна звернутися безпосередньо до закладу освіти, який проводить курси, там допоможуть заповнити й подати заявку. Зверніть увагу, що подати заявку на допуск до інтеграційного курсу можна як звичайною поштою (завантажити форму заявки можна з порталу BAMF), так і онлайн, підтвердивши свою особу в системі автентифікації bundID електронним документом на підтвердження права на перебування (Aufenthaltstitel), європейським або німецьким посвідченням особи з функцією онлайн-ідентифікації. Якщо відправляєте заявку поштовим листом, потрібно долучити копії необхідних документів, якщо заповнюєте онлайн – завантажити скан-копії або фото оригіналів.
 2. Після оброблення заявки BAMF зв’яжеться з вами (якщо виникнуть якісь питання) або одразу надішле поштою письмове підтвердження вашого права на участь у курсах. Отримане від BAMF підтвердження і буде вашим дозволом на участь у них.
 3. З дозволом BAMF необхідно звернутися до закладу освіти, який пропонує інтеграційні курси. Знайти курси в своєму регіоні можна за допомогою спеціального сервісу онлайн-ресурсу BAMF. У вибраному закладі освіті вам допоможуть обрати курс, який оптимально вам підійде, а також нададуть інформацію про початок та розклад занять.