Карта постійного жителя для українців у Канаді: досвід українок, які подали документи за програмою

Щоб отримати статус резидента, потрібно виконати низку умов.

Карта постійного жителя для українців у Канаді: досвід українок, які подали документи за програмою

Раніше для українських переселенців у Канаді діяла програма CUAET. Після того, як її дія завершилася, громадяни України отримали можливість оформити канадську карту постійного жителя (PR). Щоб отримати статус резидента, потрібно виконати низку умов: мати трудовий стаж у країні, вивчити офіційні мови і набрати достатню кількість балів у оцінюванні. Що ще варто знати про PR у Канаді та з якими проблемами можна зіштовхнутися?

Редакція Евакуація.City поспілкувалася з українками, які виїхали до Канади й вже подали документи на карту постійного жителя чи лише планують змінити статус. 

Що таке PR у Канаді 

Українці, які рятуються від війни в Канаді, можуть оформити карту постійного жителя (PR). Цей документ дає можливість, зокрема, підтвердити статус при поверненні з іншої країни. Про це йдеться на сайті канадського уряду.

Постійний резидент – це особа, яка отримала статус постійного резидента (PR) через імміграцію до Канади, але не є громадянином Канади.

У Канаді діють різні імміграційні програми, зокрема:

  •  експрес-в'їзд для кваліфікованих робітників;
  •  сімейне спонсорство;
  •  опікунство;
  • стартова віза (для тих, хто відкриває бізнес і створює робочі місця);
  • імміграція за призначенням канадської провінції чи території; 
  • програма "Агропродовольчий пілот" (для працівників у певних галузях агропродовольчої промисловості та професіях). 

Найшвидший спосіб оселитися в Канаді надає кваліфікованим працівникам програма Express Entry. Відповідно до умов програми кандидати повинні: 

  • мати 3 роки досвіду роботи у Канаді, дійсну пропозицію про роботу чи сертифікат про кваліфікацію;
  • створити профіль у Комплексній системі рейтингу (CRS);
  • заповнити профіль і подати заявку протягом 60 днів після запрошення. 

Для кожної програми діє комплексна оцінка кандидата: 

  • ті, хто набере 67 балів або більше, зможуть претендувати на участь у Федеральній програмі кваліфікованих робітників. Потім – подати профіль до пулу Express Entry.
  • ті, хто набере менше ніж 67 балів, не потраплять до програми. 

Втім, вищі бали можна отримати:

  • вдосконаливши мовних навичок,
  • отримавши інший ступінь, диплом або сертифікат,
  • отримавши пропозицію про роботу в Канаді.

Для того, щоб отримати статус постійного резидента (PR), потрібно пройти тривалий процес імміграції: подати заявку та пройти перевірку відповідності вимогам, зокрема, щодо досвіду роботи, освіти та знання мови для кожної програми. Важливо знати одну чи обидві офіційні мови країни: англійську чи французьку, скласти офіційний мовний іспит

Розгляд документів відбувається у два етапи: 

  • федеральний; 
  • провінційний. 

Кожен випадок розглядають індивідуально, отримати документи можна за 2 тижні, так і чекати близько року чи більше. 

Статус постійного резидента Канади дає такі права:

  • отримувати соціальні пільги на рівні з громадянами Канади, включаючи медичне обслуговування;
  • жити, працювати та навчатися на території країни;
  • подати заяву на отримання громадянства Канади;
  • отримати захист відповідно до законодавства країни. 

Втім, резиденти не можуть голосувати чи балотуватися у органи влади, бути на посаді, яка передбачає високий рівень безпеки. 

За даними Міністерства в справах імміграції, біженців і громадянства Канади, від початку повномасштабного російського вторгнення, у період з 17 березня 2022 року по 14 жовтня 2023 року, за програмою CUAET до Канади прибули майже 200 тисяч українців. Загалом українці подали 1 189 320 заявок на виїзд до цієї країни, з них схвалено 922 590. 

Подала документи за програмою, пов'язаною із роботою з відео

Киянка Алла Юркевич зараз проживає у Калгарі – найбільшому місті канадської провінції Альберта. Крім основної професійної діяльності, вона веде в інстаграмі свій блог "[Не]спокійні будні іммігрантки в Канаді"  й створює гайд для українців про життя та власний досвід у цій країні. 

Блогерка приїхала до родичів по CUAET і спочатку нічого не планувала. Зараз вже розпочала процес оформлення картки PR, тому що скоро закінчується термін її перебування в країні. Алла подавала документи за швидкою програмою, пов’язаною із її роботою із відео, Alberta Tech Pathway. 

"Для програми, за якою подавалась я, треба було отримати документ від канадського роботодавця, професія має бути у списку, і компанія має бути зареєстрована тут під певним кодом. Джоб офер (письмове запрошення обіймати вакантну посаду – ред.) має бути на 12 і більше місяців від моменту, як я подалась. Англійська на 7+ балів. Також потрібна евалюація (процес підтвердження диплома, виданого іноземними державними установами – ред.) українського документа про освіту". 

Наразі дівчина має профіль, створений на федеральному етапі, чекає запрошення на PR. Поки що пройшла тільки перший етап і отримала 600 балів від провінції, де проживає. За її словами, це було відносно просто: 

"Анкету на федеральному етапі можна заповнити онлайн. Потім набрати код цього акаунту і заповнити анкету на сайті провінції. Чекати потрібно близько 48 годин, але я чекала більше, бо були вихідні. Надійшло запрошення на подачу документів, і я заповнила велику форму про всі свої досвіди роботи тут і в Україні, прикріпила всі документи щодо роботи, Work Permit, паспорти. Оплатила податки, їх потім повернули. Через 7 днів отримала на пошту підтвердження номінації, сертифікат номінації й в акаунті на федеральному етапі додалося 600 балів".

Пригадує, що попри нескладну процедуру, на федеральному етапі у неї виникли труднощі при створенні акаунту:

"Для провінційної програми мені потрібні 300 балів. Я їх набрала. Як виявилось, щоб профіль був активним на федеральному етапі, я маю пройти по одній із трьох програм. І для тієї, по якій я проходила, мені не вистачило 3 бали. Отримати їх можна було за допомогою вдосконалення англійської". 

Найбільше проблем у Алли виникло з документами. Треба, щоб зійшлись всі коди професій, щоб папери підписав роботодавець з України. Крім того, документи має підписати людина, яка надає роботу у Канаді.

Статус постійного жителя дає декілька переваг – іноземців прирівнюють у правах до місцевих, хоча й без права голосу на виборах. Також вже не потрібно думати про поновлення документів, пояснює Алла. Через 3 роки вона зможе подаватися на отримання канадського паспорта, відтак оформити іпотеку без додаткових комісій, отримати знижку на навчання, а також мати інші переваги, які надавав CUАET.

"Раджу, щоб люди перед переїздом почали дізнаватись про програми, вибирали місто, провінцію і шукали одразу роботу, яка підійде для подання на PR, якщо планують це робити. Треба взяти з собою всі документи – і про освіту, і про фінанси, і про роботу. А ще записувати для себе всю інформацію, яку подаєте тут для будь-яких програм, і зберігати її, бо все це може знадобитися".

Планую подаватися, щоб отримати PR, але треба достатньо робочих годин

Анна Компанієць разом з дітьми, бабусями, двоюрідною сестрою та котом виїхала з Миколаєва своєю автівкою  24 лютого 2022 року. Розповідає, що поїхали через страх опинитись в окупації. За дві доби, які провели на трасі, рухаючись у напрямку західної України, ухвалили рішення залишити країну через польський кордон. Згодом із Франкфурта-на-Майні вилетіли до Ванкувера. Анна пригадує: 

"У Польщі дуже довго чекали на візи для дітей, бо їхні документи ретельно перевіряє канадська еміграційна служба. Прибули до Канади наприкінці вересня. Обрали провінцію Британська Колумбія, місто Ванкувер, бо клімат тут схожий на наш. На нове місце без будь-яких родичів чи знайомих можна переїхати тільки з урахуванням достатньої фінансової підтримки чи заощаджень. Канада опікується новоприбулими, але це не так, як у  Європі. Цій країні потрібні робочі руки, тому і залишитися можливо, отримавши PR".

Жінка отримала візу на 10 років, але коли летіла до іншого континенту, то мріяла, що повернуться додому раніше. Знайшли житло за два тижні після прибуття до нової країни, тоді ж діти пішли до місцевої школи. Їм подобається вчитися за канадськими стандартами, але продовжують навчання і в Україні. 

Поки що Анна не подала документи на постійного резидента, бо їй ще потрібно напрацювати достатньо годин і отримати необхідні бали. Вона ще тільки вивчає різні можливості, розглядає варіанти евалюації свого університетського диплома.

"Зараз відкрили нову програму отримання PR для тих, хто має близьких родичів, їм набагато легше відкрити статус. У моєму випадку треба набрати бали за рік роботи на повний робочий день. Підприємницька діяльність не враховується. По PR дуже великий алгоритм дій і у кожного особливий шлях".

У Канаді все базується на основі кредитної історії й PR-статус збільшує можливості отримання кредиту на довший строк, наприклад, отримання іпотеки на житло чи автокредит, каже Анна. 

"Інколи апліканти вивчають і французьку мову, щоб набрати додаткові бали. Еміграційні консультанти можуть допомогти розібратися, але і самому можна пройти процедуру оформлення заявки та отримання PR".

Анна каже, що її шлях не дуже легкий, потрібно докласти багато зусиль, щоб отримати картку постійного резидента. 

"Багато українців повертаються до Європи, тому що тверезо оцінюють свої шанси перебування у Канаді. Якщо є бажання "обнулитися" та розпочати життя спочатку, то "Welcome to Canada".  Ця країна відкриває двері тим, хто наполегливо стукає".

Підставою для оформлення PR cтав стаж роботи 

Олена (ім’я змінене на прохання героїні) приїхала до Канади тільки тому, що отримала тут роботу:

"Перед тим я перебувала у Франції, однак влаштуватися там було дуже складно через брак мови. Я знайшла роботу у травні на сайті для фрилансерів. Моя роботодавиця знаходилась в Канаді й запропонувала приїхати туди. Я отримала візу дуже швидко і в червні 2022 року прилетіла до Канади". 

Чи планує повертатися в Україну Олена поки не знає, не береться прогнозувати майбутнє. Каже, ще у лютому 2022 року не знала, що опиниться у Франції, у червні ще не планувала поїздку до Канади. 

За словами Олени, з огляду на те, що війна в Україні поки не йде до завершення, їй важко спрогнозувати свою подальшу долю. Тому для того, щоб у неї була можливість залишитись у Канаді після закінчення терміну дії дозволу на працевлаштування у травні 2025 року,  у жовтні поточного року вона подала документи на оформлення посвідки на постійне проживання. 

"Чи скористаюсь посвідкою, чи ні, я не знаю. Але поки я тут, то будую плани на життя тут. Я маю у Канаді роботу за спеціальністю, я бачу перспективи росту і, можливо, побудови життя у цій країні". 

Хоч поки що для Олени діє Work Permit, вона вже подала документи на оформлення карти постійної резидентки Канади. Процес тривалий, а продовжувати Work Permit складніше: компанія, де працює Олена може надати пропозицію "закритого типу" – яка дозволить працювати лише на конкретного роботодавця. Втім, дівчина хоче мати можливість змінити роботу, якщо буде така нагода, тож PR – найкращий вихід. 

У випадку Олени отримати документ легко, адже підставою оформлення є її стаж роботи у Канаді. Дівчина подає документи за програмою Skilled Worker. 

Олена радить звертатися за порадою до міграційних консультантів. Вони зможуть допомогти вибрати програму, яка підходить конкретній людині найкраще. Крім того, консультант може допомогти зібрати пакету документів, або це можна зробити самостійно.

"Краще подати документи завчасно і подбати про опцію залишитися в країні. Цікавтеся програмами, які діють у вашій провінції, консультуйтеся з міграційним юристом, попіклуйтеся про переклади документів".

Найлегше оформити PR у Ньюфауленді, найважче – в Альберті

Тату-майстриня Анна Миськова приїхала до чоловіка в Україну, який з перших днів широкомасштабного російського вторгнення став на захист країни. Жінка з дочкою та двома онуками спочатку рятувалися від війни у Польщі, а через рік переїхала до Канади.

Як і більшість людей, які вибирали Канаду, вона уявляла комфортну країну для дітлахів і можливості для дорослих, мріяла, що все у них відразу буде добре. Спочатку начиталися різних порад, та виявилося, що цього замало і в реальності все не так, як пишуть у соціальних мережах. Українка згадує:

"Прилетіли до Канади 8 березня. Ми купили недорогі квитки через Лондон. Вже потім з’ясувалося, що обов’язково потрібна віза. Я б хотіла попередити про це тих, хто планує такий шлях. Довелося заплатити ще й за транзитні візи для всіх, у підсумку ми залишилися практично без грошей – з собою у нас було 700 чи 800 канадських доларів".   

Щоб потрапити до безплатного готелю для українських переселенців, родині довелося записатися у чергу – вільних місць вже не було. Три дні провели в канадському притулку для мігрантів, потім ще на тиждень чи не на всі гроші зняли кімнату. 

Згодом переїхали на 2 тижні до гуртожитку, але при переїзді виявили, що їхні речі пограбували – валіза Анни була пустою. Через великі черги до банків та інших установ спочатку не отримували ніякої фінансової та іншої допомоги – тільки на першу зустріч для подання заявки треба було чекати 2-3 тижні.  

Родина виживає на допомогу від держави: їжа з фудбанків і кошти мамі одинокій на дітей. Переселенка говорить, що вже звикла на новому місці, а головне для неї, що онуки тут щасливі. Тому поки що сім’я залишатиметься у Канаді.

За словами жінки, карту резидента поки що не оформлювали – ще діє дозвіл на роботу. Але планують, для цього вирішили найняти адвоката, тому що при оформленні пакета документів можна натрапити на шахраїв:

"Мені місцеві жителі порадили це робити тільки через адвокатів, які на цій справі спеціалізуються. Існує багато підводних каменів, можна легко втратити гроші з горе-"помічниками". Тому консультація фахового юриста буде коштувати однозначно дешевше".

За PR-карткою їдуть зазвичай до провінції Ньюфауленд, кажуть, там її дають за пів року без шалених черг, стверджує Анна. В Альберті величезні черги, PR можна прочекати  до року, а то й більше.

Ще в Україні краще взяти довідки про несудимість (Витяг про  відсутність судимості можна отримати в Дії - ред.), а також з усіх країн, де жили – на них дуже довго чекати, пояснює жінка.

Анна переконана: попри те, що спочатку складно оформити всі необхідні документи і звіти, після подалання перших труднощів стає легше. 

"Канада не для слабаків. Або для щасливчиків", – резюмує вона.