Литовці стали краще ставитися до біженців і гірше до росіян

79,7% учасників опитування підтримують прийом біженців з України, які рятуються від війни, розпочатої Росією.

Литовці стали краще ставитися до біженців і гірше до росіян

За рік ворожість жителів Литви до біженців знизилася, але дещо зросла стосовно росіян. Це показало опитування, проведене на замовлення неурядових організацій, результати якого були представлені в середу, пише postimees.ee.

61,3% респондентів зазначили, що за останні п'ять років їхня думка про біженців погіршилася. Частка тих, хто вважає, що їхнє ставлення до біженців погіршилося, знижується – 2021 року так вважали 71,8% опитаних.

За словами Гедре Блажите, наукового керівника неурядової організації Diversity Development Group, яка представила дослідження, цього року помітно, що цілеспрямованість та відкритість суспільства у прийнятті військових біженців з України знаходять своє відображення і в результатах опитування громадської думки.

«Ми знаємо ситуацію, в якій ми зараз живемо, та які новини ми чуємо з кінця лютого. Не здивувало, що є справді сильна підтримка загалом групи біженців. Мабуть, коли ми говоримо про соціальну дистанцію, жителі Литви мають на увазі, що йдеться в першу чергу про військових біженців з України», — сказала вона.

79,7% учасників опитування підтримують прийом біженців з України, які рятуються від війни, розпочатої Росією.

Дані опитування також свідчать про загальне зниження негативного ставлення суспільства до біженців.

В опитуванні 27,3% респондентів заявили, що не хотіли б жити по сусідству з біженцями (2021 року таких було - 47,1%), 13,9% - що не хотіли б працювати на одному робочому місці (27,7%) 2021 року).

33 відсотки респондентів не хотіли б здавати житло біженцям (48,3% у 2021 році).

Також зменшилася кількість людей, які не погоджувалися з прийомом у Литві мусульманських біженців.

«Ми бачимо справді більш позитивне ставлення до мусульман, іракців та сирійців, яке насправді останніми роками було досить негативним», - сказала Блазите.

Результати опитування 2022 року показують, що збільшилася кількість людей, які підтримують застосування інтеграційних заходів до біженців, які проживають у Литві та прибувають до країни.

Більшість – 80% підтримали організацію навчання дітей (у 2021 році – 62 відсотки), організацію курсів литовської мови – 75% (у 2021 році – 60%), організацію безкоштовних юридичних консультацій – 60% респондентів (45% у 2021 році).

Як і минулого року, більшість респондентів вказали, що не хотіли б жити по сусідству з циганами (58,6%), людьми, які вийшли з місць позбавлення волі (57,7%), і не хотіли б здавати своє помешкання людям, які вийшли з в'язниць (63%), та циганам (59%).

Результати опитування показують, що кількість людей, які не бажають жити по сусідству з росіянами, збільшилася – з 6,2% у 2021 році до 16% у 2022 році.

Експерти пов'язують це із вторгненням Росії в Україну.

За даними на 2022 рік, 23,1% опитаних не хотіли б здавати своє житло росіянам, (9,9% у 2021 році) 13,6% не хотіли б працювати з росіянами на одному робочому місці. (4,5% у 2021 році).

На питання про те, як змінилася думка про ті чи інші групи суспільства за останні п'ять років, 74,6% опитаних вказали, що ставлення до росіян, які проживають у Литві, значно погіршилося або швидше погіршилося. 2021 року так думали 26,7%.

При цьому близько 64,4% мешканців Литви, які брали участь в опитуванні, зазначили, що їхнє ставлення до українців, що проживають у Литві, значно покращилося за останні п'ять років або швидше покращилося. Таких респондентів у 2021 році було 48,7%.

Репрезентативне опитування населення провела компанія Baltijos tirimai на замовлення Відділу етнічних досліджень Інституту соціології Литовського центру соціальних наук (LSMC SI) та неурядової організації Diversity Development Group.

Опитування проводилося з 16 по 27 вересня 2022 року, було опитано 1024 мешканців Литви віком від 18 років та старших. Опитування проводилося у 124 населених пунктах, 30 містах та 57 сільських місцевостях. Похибка результатів дослідження становить 3,1%.