- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Литовці стали краще ставитися до біженців і гірше до росіян
79,7% учасників опитування підтримують прийом біженців з України, які рятуються від війни, розпочатої Росією.
За рік ворожість жителів Литви до біженців знизилася, але дещо зросла стосовно росіян. Це показало опитування, проведене на замовлення неурядових організацій, результати якого були представлені в середу, пише postimees.ee.
61,3% респондентів зазначили, що за останні п'ять років їхня думка про біженців погіршилася. Частка тих, хто вважає, що їхнє ставлення до біженців погіршилося, знижується – 2021 року так вважали 71,8% опитаних.
За словами Гедре Блажите, наукового керівника неурядової організації Diversity Development Group, яка представила дослідження, цього року помітно, що цілеспрямованість та відкритість суспільства у прийнятті військових біженців з України знаходять своє відображення і в результатах опитування громадської думки.
«Ми знаємо ситуацію, в якій ми зараз живемо, та які новини ми чуємо з кінця лютого. Не здивувало, що є справді сильна підтримка загалом групи біженців. Мабуть, коли ми говоримо про соціальну дистанцію, жителі Литви мають на увазі, що йдеться в першу чергу про військових біженців з України», — сказала вона.
79,7% учасників опитування підтримують прийом біженців з України, які рятуються від війни, розпочатої Росією.
Дані опитування також свідчать про загальне зниження негативного ставлення суспільства до біженців.
В опитуванні 27,3% респондентів заявили, що не хотіли б жити по сусідству з біженцями (2021 року таких було - 47,1%), 13,9% - що не хотіли б працювати на одному робочому місці (27,7%) 2021 року).
33 відсотки респондентів не хотіли б здавати житло біженцям (48,3% у 2021 році).
Також зменшилася кількість людей, які не погоджувалися з прийомом у Литві мусульманських біженців.
«Ми бачимо справді більш позитивне ставлення до мусульман, іракців та сирійців, яке насправді останніми роками було досить негативним», - сказала Блазите.
Результати опитування 2022 року показують, що збільшилася кількість людей, які підтримують застосування інтеграційних заходів до біженців, які проживають у Литві та прибувають до країни.
Більшість – 80% підтримали організацію навчання дітей (у 2021 році – 62 відсотки), організацію курсів литовської мови – 75% (у 2021 році – 60%), організацію безкоштовних юридичних консультацій – 60% респондентів (45% у 2021 році).
Як і минулого року, більшість респондентів вказали, що не хотіли б жити по сусідству з циганами (58,6%), людьми, які вийшли з місць позбавлення волі (57,7%), і не хотіли б здавати своє помешкання людям, які вийшли з в'язниць (63%), та циганам (59%).
Результати опитування показують, що кількість людей, які не бажають жити по сусідству з росіянами, збільшилася – з 6,2% у 2021 році до 16% у 2022 році.
Експерти пов'язують це із вторгненням Росії в Україну.
За даними на 2022 рік, 23,1% опитаних не хотіли б здавати своє житло росіянам, (9,9% у 2021 році) 13,6% не хотіли б працювати з росіянами на одному робочому місці. (4,5% у 2021 році).
На питання про те, як змінилася думка про ті чи інші групи суспільства за останні п'ять років, 74,6% опитаних вказали, що ставлення до росіян, які проживають у Литві, значно погіршилося або швидше погіршилося. 2021 року так думали 26,7%.
При цьому близько 64,4% мешканців Литви, які брали участь в опитуванні, зазначили, що їхнє ставлення до українців, що проживають у Литві, значно покращилося за останні п'ять років або швидше покращилося. Таких респондентів у 2021 році було 48,7%.
Репрезентативне опитування населення провела компанія Baltijos tirimai на замовлення Відділу етнічних досліджень Інституту соціології Литовського центру соціальних наук (LSMC SI) та неурядової організації Diversity Development Group.
Опитування проводилося з 16 по 27 вересня 2022 року, було опитано 1024 мешканців Литви віком від 18 років та старших. Опитування проводилося у 124 населених пунктах, 30 містах та 57 сільських місцевостях. Похибка результатів дослідження становить 3,1%.