Медстраховка в Чехії: що робити тим, у кого закінчилося безкоштовне страхування

Українці мають звернутися до своєї медичної страхової компанії та вирішити питання про інший спосіб оплати медичного страхування.

Медстраховка в Чехії: що робити тим, у кого закінчилося безкоштовне страхування

Після закінчення 150 днів з дня надання тимчасового захисту в Чехії українці віком 18-65 років більше не будуть автоматично включатися до так званих застрахованих державою осіб (страхування яких оплачує держава).

Тому протягом восьми днів після закінчення цього періоду (тобто 150 + 8 днів з моменту надання захисту) вони мають звернутися до своєї медичної страхової компанії та вирішити питання щодо іншого способу оплати медичного страхування, нагадують місцеві ЗМІ.

Наприклад, документально виклавши причини, через які страховку їм і надалі оплачуватиме державу. Наприклад, стати на облік у Бюро праці Чеської Республіки і довести, що в даний момент вони шукають роботу, або підтвердити документально інші причини, чому вони не можуть самі оплачувати медичне страхування. Якщо вони цього не зроблять, вони повинні сплачувати мінімальні авансові платежі з медичного страхування, що становить 2 187 чеських крон на місяць на 2022 рік.

«Зобов'язання з повідомлення може стосуватися понад 200 000 осіб працездатного віку тільки для VZP, хоча на даний момент у нас, звичайно, немає точної інформації про те, скільки людей повернулося, наприклад, в Україну», — каже Том Філіп, голова ради директорів VZP . Однак, за його словами, ті, кого стосується це зобов'язання, мають звернутися до страхової компанії: «Нехтування цим зобов'язанням призведе до непотрібних ускладнень, створення боргу перед медичною страховою компанією. Тоді з цим доведеться чинити так само, як і з внутрішніми неплатниками. У страхової компанії немає інших законних варіантів, ми маємо ставитися до всіх однаково».

Кількість осіб, яким слід звернутися до відділень VZP, може бути величезною, що викликало б проблеми в роботі відділень, особливо в перші тижні. «За нашими даними, це може бути до кількох тисяч людей на добу понад звичайний трафік. Тому ми підготували цифрове рішення», – каже Іван Душков, заступник директора VZP із роботи з клієнтами.

Онлайн-форми

Звітувати перед VZP можна буде в електронному вигляді через онлайн-форми, підготовлені для різних життєвих ситуацій, в яких можуть опинитися громадяни України. Заповнення форми є швидким, інтуїтивно зрозумілим, інформативним і найголовніше допоможе уникнути довгих черг. Бланк повідомлення можна заповнити у відділеннях медичних страхових компаній або електронним способом не пізніше ніж через 8 днів після закінчення встановленого законом 150-денного періоду. Веб-сайт VZP українською мовою вже дозволяє заповнити та надіслати необхідні форми. До них потрібно додати різні документи, залежно від конкретно вашої життєвої ситуації — наприклад, підтвердження про самозайнятість, про догляд за дитиною, про навчання від студента 18-26 років або від пенсіонера-інваліда (до 65 років).

Онлайн-форми від компанії VZP:

Інформація про обов'язок повідомлення та варіанти її виконання щодо VZP будуть також розповсюджуватись у бюро з працевлаштування у вигляді листівок, каналами зв'язку посольства України, об'єднань експатріантів, що діють у Чеській Республіці, на веб-сайті nasiukrajinci.cz та ін.

«У переважній більшості випадків у нас відсутні контакти, щоб, наприклад, зв'язатися безпосередньо електронною поштою. Це потрібно виправити. Також з цієї причини, крім юридичних зобов'язань, ми проситимемо батьків та опікунів дітей віком до 18 років та осіб віком від 65 років або працюючих осіб заповнити свою контактну інформацію на нашій українській версії веб-сайту. Саме для того, щоб VZP могла невідкладно звертатися до них у разі потреби», — додає Душков.

За працевлаштованих осіб медичну страховку оплачує (і повідомляє VZP) їхній роботодавець, або вони самі оплачують її як самозайнята особа.

Зобов'язання по повідомленню , що діють через 150 днів з моменту надання так званого тимчасового захисту, є такими:

— Діти до 18 років — як і раніше, автоматично застраховані державою (зобов'язання на них не поширюється)

— Дорослі від 18 до 65 років зобов'язані повідомити, як саме вони оплачуватимуть медичну страховку.

— Літні віком від 65 років – як і раніше, автоматично застраховані державою (зобов'язання на них не поширюється)

Життєві ситуації та документи

Клієнт страхової компанії повинен буде підтвердити свою особу або наданий страховий номер, а також надати інші необхідні документи відповідно до індивідуальних життєвих ситуацій.

  • Працевлаштований   - хто перебуває у трудових відносинах, уклав контракт DPP (понад 10 000 Kč на місяць) або DPČ (від 3 500 Kč на місяць). Платить медстрахування роботодавець, він зобов'язаний повідомити страхову компанію.
  • Студент 18–26 років   (навчання в Чехії чи Україні). Платить медстрахування держава, але студент сам зобов'язаний повідомити страхову компанію. Необхідно надати підтвердження про навчання у школі чи університеті. У разі навчання в Україні, необхідно написати заяву чеською мовою, що ви дійсно навчаєтесь в українському навчальному закладі.
  • Батько чи опікун.   Особа, яка особисто і належним чином піклується, як мінімум, про одну дитину віком до 7 років або про двох або більше дітей віком до 15 років протягом усього дня. Платить медстрахування держава, але опікун сам зобов'язаний повідомити страхову компанію. Необхідно надати свідоцтво про народження або інший документ з особистими даними дитини (наприклад, паспорт, віза) та написати заяву, в якій ви підтверджуєте, що ви є батьком дитини.
  • Особа, яка залежить від догляду  (інвалід/людина з проблемами зі здоров'ям) або догляд за такою особою. Платить медстрахування держава, але ви самі зобов'язані повідомити страхову компанію. Необхідна реєстрація в Бюро з працевлаштування ЧР, а далі страхова компанія надати документи, що підтверджують реєстрацію в Бюро праці.
  • У пошуку роботи.  Платить медстрахування держава, але ви самі зобов'язані повідомити страхову компанію. Тут також необхідно зареєструватися в бюро праці та надати компанії документи, які це підтверджують.
  • OSVČ або самозайнятий . Платите за медстрахування та повідомляєте компанію ви самостійно, також потрібно повідомити номер банківського рахунку, з якого оплачуватиметься страховка, та підтвердження про самозайнятість — витяг з реєстру самозайнятих. Самозайнятий оплачує страхування щомісяця, а також вносить доплату після подання довідки про розмір податкової бази самозайнятої особи за календарний рік, що минув.
  • Особа без оподатковуваного доходу (OBZP). Платите за медстрахування та повідомляєте компанію ви самостійно. Щомісячний внесок на 2022 рік становить 2187 Kč на місяць.