- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Молоді українці у Чехії стають дешевою робочою силою
Молодим людям часто доводиться обирати їжу замість освіти.
Рятуючись від російської агресії, молоді люди в Чехії потрапляють не до середньої школи, а на виробництво як найдешевша робоча сила. Із приблизно 20 000 українських біженців старшого шкільного віку до середньої школи ходить лише 25%. Експерти зазначають, що решта потрапляє до агентств з працевлаштування, позбавляючи державу грошей, які вона могла б отримати від роботи більш освічених людей у майбутньому.
«Це найслабше місце в успішній в інших відносинах інтеграції, — каже Мартін Розумек, директор Організації допомоги біженцям. — Українці, які не навчаються в середній школі в Чехії, часто йдуть на тимчасові роботи або наймаються як найдешевша робоча сила. У деяких регіонах, наприклад, у Пльзеньському краї, вони стають легкою здобиччю для агенцій з працевлаштування. Ми знаємо про багато подібних випадків».
Він також згадав, що деякі біженці намагаються пройти онлайн-курси у школі у себе на батьківщині. Але тоді постає питання, чи зможуть вони знайти роботу на чеському ринку праці з такою освітою українською мовою.
«Ми намагаємось переконати їх спробувати інтегруватися в чеську систему, піти, наприклад, на стажування чи школу за межами столиці. Зрештою, у Пршибрамі легше вступити до школи, ніж у Празі», — каже Розумек.
Міністерство внутрішніх справ зареєструвало 20 330 українських чоловіків та жінок віком від 15 до 18 років, яким надано тимчасовий захист. Згідно зі статистикою Міністерства освіти, 5 346 біженців з України навчаються у середній школі.
«Приблизно чверть українських біженців відповідного віку навчаються у середній школі», — підтвердив Ян Хайнріх із неурядової організації META, яка, зокрема, займається підтримкою українців у сфері освіти.
Організація підрахувала, що держава втрачає до 2,8 млн. чеських крон на кожного некваліфікованого працівника в середньому працездатному віці. Якщо українці не здобудуть середньої та вищої освіти і залишаться в Чехії, чеська держава зазнає значних втрат.
Основною перешкодою для вступу, звичайно, є мова. Хоча абітурієнта може бути звільнено від іспиту на знання чеської мови, йому все одно доведеться проходити співбесіду.
«Не існує чіткого обов'язкового правила, як має виглядати співбесіда. На жаль, багато шкіл проводять його таким чином, що іноземців не візьмуть, якщо вони не володіють чеською досконало», — пояснює Хайнріх.
Він згадує інші проблеми. «Оскільки іспит з чеської мови не сдається, оцінка абітурієнта залежить від математики. Якщо людина не талановита у математиці, їй не пощастило», — додав Хайнріх.
Він також бачить проблему в тому, що новоприбулі, часто неповні сім'ї, потребують будь-якого заробітку, тому молодим людям доводиться обирати їжу замість освіти.