На авто в Португалію: найголовніше про місцеві особливості, правила дорожнього руху та штрафи

В Португалії, країні вина та портвейну, якщо людина має водійські права більше двох років - їй дозволяється 0,5 г спирту на літр крові.

На авто в Португалію: найголовніше про місцеві особливості, правила дорожнього руху та штрафи

В Португалії власне авто - це не розкіш, а необхідність. Дуже часто інфраструктура міста чи містечка побудована таким чином, що дістатися кудись можна виключно на машині. Тому, якщо ви плануєте приїхати з України до Португалії за кермом - це гарна ідея. Проте треба мати на увазі місцеві особливості і, звісно, поважати правила дорожнього руху.

У цій статті спробуємо відповісти на головні питання, які виникають в українців, що збираються до Португалії на власному авто.

Особливості португальського стилю

Перше, що може здивувати іноземця за кермом в Португалії - це те, що тут, звісно, існують ПДР, проте самі португальці їх не завжди дотримуються.  Дуже часто вони керуються умовним правилом - «як вийде». Наприклад, «забувають» вмикати «поворотники».

Рекомендуємо українцям звертати на це увагу і не наслідувати місцеві звички. Адже результатами цього можуть бути штрафи або ДТП.

Що у Португалії зі швидкістю?

Для легкових машин у міській та сільській місцевостях встановлено ліміт у 50 км на годину.  За межами міської та сільської місцевостей ліміт зазвичай більше - 90 км.  Безкоштовні магістральні автошляхи для машин та мотоциклів мають обмеження у 100 км на годину.  Платні автобани мають ліміт - 120 км.

Ці цифри - правило. Але, як і усюди - потрібно дивитись на знаки обмежень.

Також за замовчуванням завжди тримайтеся правої смуги.  Займайте ліву виключно для обгону.  Обгон по правій загрожує штрафом.

Як контролюють перевищення швидкості?

Для контролю швидкості руху у португальців існують радари. Знайома всім практика. Проте тут вони бувають різні.

Окрім радарів, які завжди на одному місці (інколи вони навіть не працюють і це, так би мовити, «превентивний засіб»), є ще радари, які цілком випадково можуть зустрітися вам на шляху там, де їх ніколи до того не було. А наступного дня раптово зникнути.

Третій вид - найбільш несподіваний. Це радари, що рухаються.  Вони встановлені у машинах, які не позначені як поліцейські або якимось іншим чином. Тож ви не будете знати, що так звані «невидимі поліцейські» перевіряють вас на перевищення швидкості. Але попри це вам може прийти доволі відчутний реальний штраф.  У Португалії це законно.

Що з кільцевим рухом?

Кільцевий рух - це, фактично, основа, на якій побудована система португальських доріг і ПДР.

Запам’ятайте наступні базові правила:

- перед тим, як заїхати на кільцевий рух, увімкніть поворотник ліворуч (виключення, якщо вам на перший з'їзд), коли перелаштовуєтеся та з'їжджаєте – вмикайте правий поворотник;

- пропускайте тих, хто вже їде кільцевим рухом;

- якщо вам потрібно на перший з'їзд - їдьте виключно у правій смузі;

- на всі інші з'їзди - їдьте внутрішньою стороною, а перед тим як під'їхати до з'їзду - треба плавно перелаштуватися праворуч.

Штраф за порушення таких правил – від 60 до 300 євро.

Чи можна вживати алкоголь?

Для того, щоб відповісти на це питання, уявіть дуже розповсюджену картину: португалець обідає у кафе із келихом вина і ключами від авто в руках.  Виникає питання: як це може бути?

Може. В Португалії, країні вина та портвейну, якщо людина має водійські права більше двох років - їй дозволяється 0,5 г спирту на літр крові.

Тому водії можуть собі дозволити келих вина або пляшку пива. Але не більше.

Погодні нюанси

Попри відсутність снігу на території країни, крім невеликої її частини на півночі, радимо завжди пам’ятати про мокру дорогу.  Така дорога буває часто і є особливо небезпечною. По відчуттях схожа на ожеледицю в Україні.

Платні дороги

У Португалії розповсюджені платні автошляхи. Вони з високоякісним покриттям і допустима швидкість на них більша - 120 км на годину.  Вказівники для таких трасах мають синій колір фону, а біля номеру дороги буде літера А.

Якщо не платити за проїзд такою дорогою, інформація про це буде зафіксована разом з номером вашего авто. Це стосується українських і будь-яких інших номерів зі всього світу.

Шукати себе у базі порушників можна за допомогою ось цього сайту. Якщо ви плануєте користуватися власним авто в Португалії - радимо на ньому зареєструватися. Тоді ви зможете самостійно контролювати ваші несплачені проїзди чи сплату за парковку. Адже дуже часто ті, хто нещодавно приїхав до країни, можуть ненавмисно робити помилки через те, що просто не знають місцевих правил.

Додамо такоö, що за прогнозами португальського Національного інституту статистики (INE), у 2023 оплата за проїзд такими дорогами може збільшитися більш ніж на 10%.

Безкоштовні дороги

Окрім платних магістралей, можна обрати інші - безкоштовні. Їх ще називаються національними.  Вказівники для них мають білий колір фону, а біля номеру траси є літера N.

Безкоштовні дороги зазвичай проходять крізь населені пункти. Відтак допустима швидкість на них нижча, ніж на платних. Якість покриття теж.

Про особливості платних доріг, а також про португальську систему оплати Via verde - ми розкажемо більш докладно в іншому матеріалі.  Адже тема ця велика, важлива і немає аналогів в Україні.