Навчання у чеському виші: підготовка до вступу, іспити, де вчитися

Загалом у Чеській Республіці є 26 громадських, два державних та 34 приватних вищих навчальних закладів. 

Навчання у чеському виші: підготовка до вступу, іспити, де вчитися

Крім Карлового університету, найстарішого в Центральній Європі, затребуваних фахівців у Чехії готують, наприклад, Вища школа економіки, Чеський технічний університет, Хіміко-технологічний університет у Празі та Масариків університет у Брно. Загалом у Чеській Республіці є 26 громадських, два державних та 34 приватних вищих навчальних закладів. 

Навчання у школах, гімназіях у Чехії триває до червня включно і закінчується складанням підсумкових іспитів (maturitní skúška / maturita). Гарна оцінка отримана під час іспитів є невід'ємною умовою для вступу до вишу. Здавати підсумкові тести повинні й іноземці, що закінчують чеську школу. Але іноземець, який у день проведення підсумкової державної атестації з чеської мови та літератури знаходиться на території Чеської Республіки менше чотирьох років, може попросити про додаткові 15 хвилин у рамках дидактичного тесту та ще 30 хвилин у рамках письмової частини іспиту, де йому також дозволять користуватися словником та тлумачним словником чеської мови.

Незважаючи на те, що шкільна освіта в Чехії триває 13 років, українські діти можуть вступати до бакалаврату обраного чеського вишу після 11 класів української школи. Однак у цьому випадку слід пройти процедуру нострифікації шкільного атестату та надати нотаріально засвідчені у чеського або акредитованого нотаріуса копії та апостиль наступних документів:

Для бакалаврату:

  • атестат про шкільну освіту (обов’язково з додатком, що містить оцінки);
  • довідка про навчальний план з усіх вивчених шкільних предметів.

Для магістратури:

  • диплом про закінчення коледжу або бакалаврату в університеті (обов’язково додаток з оцінками); 
  • академічна довідка з університету, в якій буде зазначено, скільки годин вивчався той чи інший предмет в університеті чи коледжі.

Обирати де отримати освіту у Чехії можна між державними і приватними університетами.

Державні ВНЗ Чехії пропонують класичну фундаментальну європейську освіту за багатьма спеціальностями. Навчання в них можливе як чеською так і англійською мовами. Навчання на бакалавраті, як і в магістратурі у державних навчальних закладах чеською мовою безкоштовне як для чехів так і для українців. В свою чергу навчання англійською мовою - платно. 

Приватні університети Чехії спеціалізуються на більш вузько-направлених та сучасних напрямках освіти з більш практичним нахилом. Викладання та навчання у приватних Університетах можливе як чеською так і англійською мовами. Деякі з цих вишів зараховують на навчання без іспитів. Кожен виш встановлює свою вартість навчання, але у середньому від 800 до 4500 євро на рік.

Вступні іспити

Вступні іспити в Чехії тривають з квітня до кінця червня. Кожен вищий навчальний заклад самостійно визначає дати вступної кампанії. 

Подавати документи у Чехії можна відразу у декілька ВНЗ одразу. Але зробити це потрібно завчасно. Як правило, заяви на вступ державні університети приймають з початку грудня до кінця лютого. До приватних вишів віднести папери можна пізніше. До речі, зробити це можна скориставшись послугами пошти.Також відтермінувати подання заяви дозволять на ті спеціальності, на яких буде оголошено недобір. Слід зауважити, що за кожну таку заяву буде необхідно заплатити від 10 до 15 євро. 

У низку престижних вишів буде потрапити нелегко. У разі великого конкурсу, адміністрація навчального закладу може зробити обов’язковою мотиваційну співбесіду і, знову ж таки, вона буде проходити чеською мовою. Так само, можуть влаштувати додатковий конкурс шкільних атестатів, де порівнюватимуть оцінки  з актуальних для тої чи іншої спеціальності предметів. У випадку ж недобору, від конкурсу та іспитів можуть взагалі відмовитися. 

Наприклад, досі без вступних іспитів та тестів можливо вступити на більшість факультетів Пардубицького університету (факультет електротехніки та інформатики, хіміко-технологічний, факультет економіки та управління,  транспортний факультет тощо) та майже на всі факультети Університету ім’я Томаша Баті (м.Злин) - факультет прикладної інформатики, факультет логістики та антикризового управління, технологічний факультет та навіть на факультет гуманітарних досліджень, після закінчення якого, можливо стати викладачем профільних предметів для середньої школи.

Вступні іспити у чеські виші є платними. Як правило, це 20-30 євро за один іспит. Але навчальні заклади можуть самостійно регулювати рівень оплати, або зовсім від нього відмовитися. 

  • Іспитом у технічні вузи є тест з математики.
  • При вступі на економічні спеціальності проходить іспит з математики та англійської мови.
  • Іспити на гуманітарні напрями, як правило, перевіряють загальні інтелектуальні здібності, мотивацію та орієнтацію у основних питаннях обраної спеціальності.
  • При вступі на медичні факультети складаються тести з хімії, фізики та біології.

Також абітурієнта можуть попросити написати есе (чеською мовою). 

Зауважимо, у іноземців ВНЗ можуть вимагати сертифікат про закінчення курсів чеської мови! Сертифікати про знання чеської мови переважно вимагають медичні, творчі, технічні та математичні факультети. Найчастіше можна надати будь-який сертифікат про B2, виданий на території Чехії. Деякі факультети вимагають надати чи державний іспит, чи сертифікований іспит.

Деякі чеські факультети не проводять свої іспити, а ведуть прийом з єдиних національних іспитів, які організовує кілька разів на рік незалежна організація SCIO.

Так, на низку гуманітарних спеціальностей (на юридичні факультети та факультети соціальних наук) складаються Національні порівняльні іспити OSP (тест на загальні передумови до навчання) та ZSV (Основи соціальних наук)

  • Тест «Загальні передумови навчання» перевіряє здібності, необхідні абітурієнту для успішного навчання. Це не тест на знання, при вирішенні завдань потрібно скористатися лише інформацією, викладеною в самих завданнях. Важливу роль грає дуже обмежений час виконання завдань тесту.
  • Тест «Основи соціальних наук» складається із завдань із психології, соціології, філософії, політології, права, економіки, європейської інтеграції та сучасної чеської та світової історії.

Результати вступних іспитів абітурієнти дізнаються в день іспиту або найближчими днями. Можна вступити на кілька спеціальностей і потім вирішити, яку обрати для подальшого навчання. 

Переваги ВНЗ у Чехії

Навчання у чеських вишах має певні переваги. Чеська Республіка є повноцінним членом ЄС, а отже студенти можуть переводитися і інші вищі навчальні заклади до будь-якої іншої країни Евросоюзу. 

Зауважимо, що процес навчання у чеських вишах вважається доволі вільним, коли студенти самостійно планують свій графік. Водночас, вищі навчальні заклади створюють усі можливі умови для якісної, сучасної освіти. До переваг університетської освіти у Чехії можна віднести:

  • Порівняно невисока вартість навчання;
  • Хороше технічне забезпечення ВНЗ;
  • Недорогі гуртожитки;
  • Ліберальне ставлення до відвідування занять;
  • Активне студентське життя;
  • Різноманітні державні стипендіальні програми для різних категорій студентів. 

У Чехії низка студентів може розраховувати під час навчання на державну матеріальну підтримку або адресну допомогу самих вишів. Нинішнього навчального року фінансову підтримку отримали українські студенти, які вже навчалися у Чехії та залишилися без матеріальної підтримки батьків у зв’язку з війною в Україні. Стосовно нових українських студентів, які тільки зараз вирішують у які ВНЗ їм вступати, університети зможуть пізніше відповісти, чи будуть вони платити стипендію для таких студентів-біженців. Кожен університет самостійно вирішує як довго, кому і в якому розмірі надавати таку стипендію. Часто її рівень досягає рівня мінімальної зарплатні в країні. 

Також для всіх нинішніх українських студентів університети виплачують так званий Ubytovaci stipendium - стипендія на проживання. Це приблизно 500 крон (€20) на місяць.

Також існує соціальна стипендія – її розмір встановлює кожен ВНЗ окремо. Вона надається студентам з багатодітних сімей, матерям, які самі виховують дітей, тощо. Студенти-біженці з України теж можуть спробувати податися на соціальну стипендію. Кожен університет окремо розглядатиме кожен запит.Крім того, у кожного чеського ВНЗ є свої стипендії за хороше навчання. Про це треба запитувати у самому виші, в якому навчається чи планує навчатися студент.

Основні державні ВНЗ Чехії:

Univerzita Karlova/Карлів Університет у Празі

Masarykova univerzita/Масаріков Університет у Брно

ČVUT (České vysoké učení technické v Praze)/Чеcький Технічний Університет у Празі (ЧВУТ)

VŠE (Vysoká škola ekonomická v Praze)/Вища школа економіки у Празі (ВШЕ)

VUT (Vysoké učení technické v Brně)/Технічний університет у Брно  (ВУТ)

Mendelova univerzita v Brně/Університет Менделя у Брно

ČZU (Česká zemědělská univerzita v Praze)/Чеський агротехнічний університет у Празі

Akademie výtvarných umění v Praze/Празька академія образотворчих мистецтв

UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze)/Вища школа прикладного мистецтва у Празі

AVU (Akademie výtvarných umění v Praze)/Празька академія мистецтв

VŠСHT (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze)/Хіміко-технологічний університет у Празі

VŠB (Vysoká škola báňská/Technická univerzita Ostrava)/Технічний університет в Остраві

UPOL (Univerzita Palackého v Olomouci)/Університет Палацького в Оломоуці

SLU (Slezská univerzita v Opavě)/Сілезький університет в Опаві

ZČU (Západočeská univerzita v Plzni)/Західночеський університет у м.Пльзень

Окремо хочеться звернути увагу на Карлів університет

Він був заснований у 1348 році і є одним із найстаріших вищих навчальних закладів у світі. У той же час це сучасний престижний вищий навчальний заклад.

  • Карлів університет – найбільший та найвідоміший у світі чеський університет.
  • ВНЗ входить до списку 500 найкращих вищих навчальних закладів світу рейтингу The Times Higher Education World University Rankings.
  • У Празькому університеті викладали національний герой чеського народу мислитель Ян Гус, фізики Нікола Тесла та Альберт Ейнштейн, перший президент Чехословаччини Томаш Гарріг Масарик, письменники Франц Кафка та Мілан Кундера.
  • Карлів університет входить до Асоціації Європейських вузів разом з Оксфордом, Сорбонною, Болонею та Женевським університетом.
  • В даний час університет складається з 17 факультетів (14 у Празі, 2 у Градеці-Кралові та 1 у Плзені).
  • У ньому навчається понад 53 000 студентів (що становить шосту частину всіх студентів у Чехії).
  • Навчання проводиться за більш ніж 300 акредитованими програмами за 642 спеціальностями.
  • На програмі бакалаврату навчається понад 20 000 студентів, магістратури – 25 000 студентів, аспірантури – 8 000 студентів.
  • Понад 7000 студентів Карлового університету – іноземці.
  • Празький університет веде навчання за унікальними програмами - "Єгиптологія" (чеські єгиптологи - фахівці світового рівня), "Аддиктологія", "Кримінологія".
  • Карлів університет лідирує за кількістю студентів, які приїжджають у рамках програми Erasmus.

Подання заяв на вступ до університету: до 28 лютого

Аби українцям було легше орієнтуватися у Чехії, було створено окрему онлайн-платформу. Там є вся інформація для студентів, українських вчених, дослідників та інших науковців, які приїжджають до Чеської Республіки.

Більш детальну інформацію про вищі навчальні заклади на території Чеської республіки можна знайти за посиланням.