- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Португалія потрапила до Світового пенсійного рейтингу 2022. Чи підходить ця країна для українських пенсіонерів-біженців?
Вже традиційно перше місце посіла Ісландія, за нею йдуть Нідерланди та Данія.
Португалія вперше з’явилася в Глобальному пенсійному рейтингу, зайнявши 24-те місце.
Цей рейтинг оприлюднюється щорічно ближче до кінця календарного року і аналізує привабливість країн щодо життя людей поважного віку.
Загалом жюрі розглянули 44 пенсійні системи, які враховують 65% від світового населення і розподілили місця у рейтингу від найкращого першого до найгіршого.
Вже традиційно перше місце посіла Ісландія, за нею йдуть Нідерланди та Данія. Проте треба зауважити, що, порівняно із Португалією, в цих країнах набагато дорожче життя. І тому потрапляння Португалії до рейтингу - важлива новина. Адже країна вперше отримала 62,8 балів з індексу «пенсійної привабливості» при середньому позитивному значенні у 63,3 бали.
Тобто, якщо країна отримає приблизно такий бал - це можна вважати за тверду «четвірку» за п’ятибальною системою.
Португалія опинилась у рейтингу, зокрема, через наступні чинники:
- приємний клімат. Тепла зима і багато сонця впродовж року;
- відносно дешеве життя. Тут на 50% дешевше ніж, наприклад, у Франції;
- безкоштовна медицина і програми фізіотерапії для пенсіонерів;
- безпека. В країні низький рівень правопорушень дозвілля.
- в Португалії багато безкоштовних або доступних для людей розваг: відкриті пляжі, величезна кількість парків та ботанічних садів, інклюзивність простору, активне культурне життя тощо.
Іноземці на пенсії все частіше обирають Португалію
Окрім громадян Португалії, провести саме тут свої поважні роки обирають й іноземці.
По-перше, через розповсюдженість серед місцевого населення англійської мови. Це робить їхнє життя простішим.
Важливу роль для них відіграє й легкість легалізації в країні.
Тому за іншим поважним рейтингом «International Living», який існує більше 30 років, Португалія була визнана найкращим місцем щоб вийти на пенсію в Європі і четвертим в світі.
Цей рейтинг базується саме на реальному досвіді іноземців-пенсіонерів, які віддали Португалії 83,3 балів із 100.
Чи підійде Португалія українським біженцям-пенсіонерам
Пенсіонери з України мають у Португалії такі самі права, як і всі інші українські біженці. Наприклад, отримувати фінансову допомогу у розмірі 189 євро на місяць, медичні послуги тощо.
Наразі жодної спеціальної програми допомоги для них не передбачено. Проте це питання на розгляді уряду.
Також важливо зауважити: ніхто не буде примушувати українських пенсіонерів працювати щоб продовжити свій статус «тимчасового прихистку» за рік від отримання. Тоді як для людей молодшого віку це буде важливим фактором.
Якщо український пенсіонер все ж таки має бажання працювати в Португалії - з цим не буде особливих проблем. Адже, на відміну від України, у португальському суспільстві немає доволі розповсюдженої в нас дискримінації за віком при прийомі на роботу.
Тут ви дуже часто можете побачити тих, кому за 60 у сфері гостинності - в готелях, ресторанах або кафе. Людина може бути як, наприклад, управляючим закладу, так і віртуозно обслуговувати гостей у якості офіціанта. До речі, таким ресторанам, де працюють люди пенсійного віку, португальці довіряють більше.
Життя у стилі «esplanada»
Те, що пенсіонерам живеться в Португалії, добре можна зрозуміти навіть якщо просто пройтись центральними вулицями Лісабону. Скрізь ви побачите гарно одягнених людей поважного віку у кафе або парках.
Вони нікуди не поспішають і проводять час за філіжанкою кави чи келихом вина з чимось смачним на закуску, читаючи свіжу газету чи книгу. Або спілкуються із друзями про те, що вони їли вчора або збираються їсти на вечерю: обговорення в усіх подробицях їжі та напоїв - улюблене заняття португальців.
Це називається - життя у стилі «esplanada»: приємно проводити час на відкритому просторі - терасах чи патіо, літніх майданчиках кафе, парках, пляжах тощо.