Практичні поради для українців: як подати документи на притулок у Швеції

Щоб заповнити документи, ви маєте перебувати у Швеції.

Практичні поради для українців: як подати документи на притулок у Швеції

Наразі у Швеції надають притулок для українців до 4 березня 2023 року. Рішення про продовження цього терміну поки не прийняте. За посиланнями ви знайдете адреси, розклад роботи та подробиці про послуги офісів Шведського міграційного управління. Там ви зможете особисто подати заяву на тимчасовий захист, отримання житла або оформити документи на фінансову підтримку:

Але, на жаль, неможливо наперед записатися на конкретний час прийому чи подачі заяви чи отримання допомоги з житлом та фінансами.

Хто має право подаватись на притулок?

1. Громадяни України, що проживали в Україні станом на 24 лютого 2022;

2. Особи, що в Україні мали статус або посвідку на проживання як ті, що потребували захисту в Україні;

3. Особи, що є членами сім’ї, які супроводжують людину із вищезазначених категорій.

Вам потрібен закордонний біометричний паспорт. А також документи, що підтверджують ваш статус (щодо пунктів 2 і 3).

Якщо ви не були станом на 24 лютого в Україні, чи можна податись на притулок у Швеції?

Ви також маєте право на тимчасовий захист, якщо ви уже проживали у Швеції із 30 жовтня 2021 року або пізніше, і у вас досі немає іншої посвідки на проживання, що дозволяє зареєструватися за певною шведською адресою.

І навіть, якщо ви не належите до жодної із груп осіб, вимоги до яких перераховані вище, але ви потребуєте захисту в Швеції, то можете подавати заяву на притулок у цій країні. Це стосується:

1) осіб, що не проживали в Україні станом на 24 лютого 2022 року;

2) українців, що прибули до Швеції від 30 жовтня 2021 року,

3) тих, хто виїжджав із України через війну, але не належить до жодної групи осіб у списку вище.

У таких випадках, міграційна служба може довше розглядати ваші документи, пропонувати оформлення не за Директивою, а за статусом біженця або повторно розглядати ваші документи.

Як подати документи на притулок? Чи можна це зробити онлайн?

Так, можна. Але якщо ви потребуєте термінового поселення, то потрібно прийти в міграційну службу особисто. У іншому разі ви можете заповнити документи на сайті відомства.

Щоб подати документи онлайн, створіть обліковий запис. Для цього натисніть кнопку «Подати заяву» і пройдіть наступним шляхом: «Ім'я користувача та пароль» - «Створити новий обліковий запис» - заповніть свої дані. Це можна зробити тут.

Важливо! Щоб заповнити документи, ви маєте перебувати у Швеції

Трапляється, що ваші пристрої не сприймають нову геолокацію, тоді телефон чи планшет може видавати помилку: що ви поки не перебуваєте у Швеції, тож не можете заповнювати заяву до міграційної служби. Щоб виправити це, ви можете очистити історію браузера та очистити кеш файлів. Якщо це не допоможе, найпростіше попросити заповнити заявку із своїми даними із чужого телефона або пристрою (ви не будете прив’язані до цього пристрою і дані цієї людини ніяк там не збережуться). Ви також можете це зробити у будь-якій шведській бібліотеці, там є комп’ютери з інтернетом у вільному безплатному користуванні для всіх охочих.

Як заповнити заявки на дітей та родичів?

Заповнювати документи мають лише повнолітні. Ви можете додати до своєї заяви ще такі ж дані про трьох дорослих родичів і до десяти неповнолітніх дітей, для яких ви є законним опікуном. Якщо ваша родина більша, доведеться подати декілька заяв від різних осіб. Бо кожна людина може надіслати від себе лише одну анкету в цьому онлайн-сервісі.

Що буде після заповнення документів?

Обов’язково збережіть контрольний номер вашої справи! Він надійде вам у листі від Шведської міграційної служби: реєстраційний номер на кожного члена вашої сім’ї, щодо якого ви подали заяву на тимчасовий притулок у Швеції. За допомогою цих номерів ви можете перевіряти статус розгляду вашої справи ось тут.

Зазвичай розгляд триває близько двох тижнів. Коли нарешті міграційна напише, що вже прийняла рішення, вона не публікує його онлайн: це рішення надійде лише друкованим листом на вашу адресу проживання. Але ви можете заощадити час і зразу бронювати на цьому ж сайті дату і години для візиту у офіс міграційної служби, щоб здати відбитки пальців і зробити фотографію на картку про тимчасовий прихисток.

Поради, які полегшать ваше листування з міграційною

• Заповнення онлайн-заяви на тимчасове проживання займе у вас деякий час. Для зручності є опція зберегти вашу заявку і повернутися до неї пізніше. Сторінка, на якій ви натисните кнопку цієї опції, не збережеться, тільки попередні аркуші.

• При поданні заяви прикріпіть зразу фотографії усіх сторінок вашого паспорта, на яких є позначки. Ви їх можете сфотографувати онлайн або зробити світлини попередньо і прикріпити їх на потрібній сторінці. Вам потрібно буде прикріпити фото паспорта кожного із членів родини, про якого ви заповнюєте документи в міграційну службу. Інакше міграційна писатиме вам листа і проситиме надіслати ці світлини усіх сторінок паспорта на їхню електронну пошту, і таким чином, розгляд вашої справи затягнеться іще приблизно на тиждень.

• Щоб швидко перекладати поштові листи від міграційної служби, банків та інших сервісів, що надсилають документи шведською або англійською мовами, встановіть додаток Google Translate і скористатися функцією фотоперекладу: обираєте мови, вмикаєте цю функцію, наводите камеру на текст і бачите приблизний переклад.

• Якщо рішення щодо вашої справи уже прийняли, ви можете одразу записатися на час візиту до міграційної служби. Якщо найближчі дати заброньовані і довго чекати - оберіть першу доступну, а потім заходьте на цю сторінку раз на день і перевіряйте, чи не звільнився час раніше.

• Вкажіть у заяві ім’я місцевого мешканця, що проживає за вашою адресою (якщо ви оселилися не в гуртожитку). Для цього попередньо спитайте згоду у цієї особи.

• Зразу наклейте своє ім’я та прізвище на поштову скриньку будинку, щоби листи від міграційної служби та інших установ 100% до вас надійшли.