- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Рига закликає городян розміщувати у себе українських біженців та хоче влаштувати «біржу житла»
Сьогодні у Ризі розпочалася соціальна кампанія, яка закликає городян розміщувати у себе у квартирах біженців з України.
Ризьке самоврядування розпочало спеціальну соціальну кампанію, в якій закликає городян із квартирами у місті приймати у себе біженців з України.
Про це розповідає Служба новин Латвійського радіо.
З 1 липня через нестачу держфінансування Рига більше не надає їм муніципального житла. У зв'язку із чим Центр підтримки українських біженців вирішив звернутися за допомогою до громадськості.
«Почекаємо результатів, подивимося, якою буде активність на пропозицію місць проживання. Ми цю акцію проводимо за аналогією до раніше проведеної біржі праці – ми побачили, що це дуже добре працювало, коли зустрічалися роботодавці та потенційні працівники. За цією аналогією хочемо провести і "біржу житла", щоб люди мали можливість зустрітися, зрозуміти один одного. Принагідно, з боку центру ми забезпечимо підтримку з усіма формальностями, щоб власник житла міг отримати допомогу. Постараємося якось покращити цей процес, враховуючи, що останнім часом із розміщенням у Ризі все досить важко», — розповідає керівник центру Петеріс Грубе.
З 1 липня уряд знизив суму доплат за розміщення біженців власникам ризьких готелів та гуртожитків, де проживали на той момент понад 3 000 осіб. Багато готелів припинили співпрацю з державою, і самоврядуванню довелося спішно шукати інші варіанти для розміщення людей. Зараз муніципальним житлом користуються близько 1200 осіб, нових після 1 липня не приймають. Втікачі з України продовжують прибувати до Риги.
Міністр внутрішніх справ Крістапс Еклонс заявив, що надалі основний наголос буде зроблено на ту допомогу, яку біженцям можуть надати самі мешканці Латвії, оскільки можливості держави тануть.
«Ми підтримуємо контакти як з паном Стакісом, так і з представниками інших самоврядувань, від яких надходять сигнали про те, що вони можуть мати проблеми з розміщенням біженців. Навіть за збереження нинішнього фінансування є підприємці, які кажуть «ні, ми припиняємо», тож нам треба шукати інше рішення. Тут я можу тільки ще раз закликати все суспільство розглянути можливість у приватному порядку у своєму житлі розмістити українських біженців, подати заявки на пропозицію свого житла, оскільки треба зважати на те, що державі буде все важче», — сказав міністр.
Мер Риги Мартінш Стакіс, говорячи про проблему, пов'язану з рішенням уряду знизити доплати готелям, зазначив, що підготовлена урядом програма здачі житла біженцям у Ризі фактично провалилася.
«19 квартир. Це стільки, скільки до нас звернулося щодо співпраці після 1 липня. З них на даний момент з власниками житла укладено лише 4 договори про розміщення біженців. Тобто механізм, який запропонували, не працює, — констатував Стакіс. — І про це я поінформував Міністерство внутрішніх справ ще на початку червня, що у випадку з Ригою запропонований варіант не працюватиме. Може, він може працювати в якомусь маленькому місті, де є вільні квартири, але він не працюватиме у Ризі. Ми знаємо, що витрати на утримання людей у Ризі в два-три рази вищі, ніж в інших місцях Латвії».
У Литві близько 30 – 32 тисячі біженців живуть у сім'ях, у Ризі, за розрахунками ризької думи, у нас їх могли б прийняти 10-12 тисяч сімей. Осінь близько і компенсація могла б стати додатковим доходом на погашення комунальних рахунків.
Щоб приймати у себе біженців з України та отримувати за цю винагороду від держави, подати заявку можна в єдиній державній системі, в Інтернеті.
Наразі передбачено два види, як отримати винагороду: по 100 євро на місяць за прийняту у себе людину та по 50 євро за кожну наступну, але не більше 300 євро на місяць, на період до 120 днів. Ці виплати не оподатковуються. Другий варіант — здавати квартиру за тристороннім договором з орендарем та самоврядуванням: у цьому випадку сума договору не може перевищувати 300 євро (включаючи комунальні платежі), але вона оподатковується.
У повідомленні про кампанію на сайті самоврядування сказано, що рижани можуть реєструвати своє житло для прийому біженців у єдиній державній системі, після чого муніципалітет зв'яжеться із заявником та погодить їх прийом.
10 липня повідомлялося, що можливістю зареєструвати через портал держпослуг latvija.lv своє житло для розміщення біженців з 31 травня скористалася лише 81 особа. При цьому є найгостріший дефіцит місць, де можна ненадовго поселити тих біженців, які їдуть через Латвію транзитом.