Що дозволено та заборонено перевозити через українсько-словацький кордон

Митники мають повне право вилучити речі у випадку підозрілого складу багажу.

Що дозволено та заборонено перевозити через українсько-словацький кордон

Правила перетину українсько-словацького кордону часто змінюються, нові накази та заборони публікуються в словацьких джерелах, які можуть бути недоступними українцям. Не перестає бути актуальним питання, а що ж можна ввозити до Словаччини?

Інформація надана нижче є актуальною станом на жовтень 2023 року.

Їстівна продукція та ліки

У вересні 2023 року запровадили обмеження на перевезення зернових культур, тож наразі офіційно заборонено до кінця року ввозити пшеницю, соняшник, кукурудзу та ріпак, окрім насіння призначеного для посіву.

У цілому, на територію ЄС забороняється ввозити будь-які лікарські засоби без заздалегідь підготовлених документів та дозволів. Але до малої кількості ліків, які потрібні людині за станом здоров’я, митники ставляться лояльно. В іншому ж випадку, якщо на кордоні вирішать, що особа везе ліки "про запас", можуть виникнути проблеми.

У квітні 2023 року законом заборонили перевезення до Словаччини з України більшості звичних продуктів харчування: цукерок, овочів, фруктів, круп, алкоголю тощо. Але ця заборона була скасована вже в травні цього ж року наказом 167/2023 Z. z.

З текстом цього та інших актуальних законів щодо обмежень на ввезення продукції можна ознайомитись на сторінці www.slov-lex.sk/pravne-predpisy. Тож ніяких особливих обмежень на перевезення гречки чи овочів немає. Правила повернулися до довоєнного стану, за виключенням поодиноких винятків, і в разі проблем на кордоні можна апелювати саме цим наказом.

Продовжує діяти повна заборона на м’ясо, молоко та вироби, виготовлені безпосередньо з цих продуктів. Виняток становлять товари з сухого молока, призначенні для дітей та продукти, необхідні за станом здоров’я особи, яка перетинає кордон, або її домашнього улюбленця. Причому правила зберігання закритих пакувань таких продуктів не мають передбачати холодні умови.

Якщо ці правила не дотримуються, продукти тваринного походження вилучаються та утилізуються відповідно до чинного законодавства, а витрати на утилізацію покладаються на пасажирів під час вилучення товарів.

А от щодо риби та рибних виробів правила менш суворі. Особисто, без дозволів і документів, можна перевозити до 20 кг свіжої патраної або приготованої, в тому числі сушеної та соленої, риби, мертвих мідій та устриць тощо. Інші продукти тваринного походження, такі як мед, живі мідії та інші молюски підлягають ліміту до 2 кг на особу.

Вироби, в яких використовуються інгредієнти тваринного походження, що не містять безпосередньо м’ясо та понад 50% молока та яєць, можуть перевозитись в особистих цілях без обмежень.

До цієї категорії відносяться солодощі, сухі додатки та концентрати, випічка, макарони тощо. Не підпадають під контроль також продукти рослинного походження, які не передбачаються для розведення та перевозяться в особистій валізі. В іншому випадку, будь-які овочі, фрукти та рослини мають бути сертифіковані в Україні та після перетину кордону у Словаччині.

Електроприлади чи коштовності

У випадку особистих речей, які перевозяться через кордон Словаччини авто- чи залізничним транспортом, Фінансова Інспекція накладає такі обмеження: їх загальна вартість для дорослої людини має становити до 300 євро, для дитини до 15 років - максимум 150 євро.

Насправді ж, оскільки реальну вартість речей довести складно, а митники насамперед захищають словацький ринок від несанкціонованої та нелегальної продукції, то здебільшого дозволяється перевозити все, що очевидно буде використовуватися лише в особистих цілях: базові кухонні електроприлади, ноутбуки та комп'ютери для студентів, телефони тощо. Та слід враховувати, що тут митники мають повне право вилучити речі у випадку підозрілого складу багажу, адже більшість сучасних телефонів та комп’ютерів вже сягають над межу у 300 євро.

Обережними варто бути і з коштовностями, адже їх ввезення на територію Словаччини з України взагалі заборонено, але на розсуд митників обмежену кількість особистих та родинних прикрас зазвичай пропускають. З іншими речами особистого користування не має виникнути проблем, якщо вони перевозяться як частина багажу у валізі, в одному екземплярі.

Обмежується також перевезення готівки. Максимальна вартість грошей на одну людину становить 10 тисяч євро, або еквівалент в сумі інших валют. Більша сума має декларуватися за інструкцією.

Детальніше про ці обмеження та нові правила стосовно саме українського кордону можна дізнатися на спеціальній сторінці Фінансової Інспекції Словаччини, яка присвячена митному контролю товарів, що перетинають українсько-словацький кордон: www.financnasprava.sk

Домашні улюбленці

Одразу після початку війни Словаччина дозволила вільне пересування домашніх тварин через Українсько-Словацький кордон. Чимало українців тоді вивезли своїх улюбленців без документів та сертифікатів. Деякі з них діляться своїм щасливим досвідом у соціальних мережах, але будьте уважні, адже відтоді обмеження були поновленні.

Виняток на перевезення домашніх тварин (кішки, собаки та гризуни) з України на територію Словаччини було скасовано ще наприкінці 2022 року, відповідний наказ було опубліковано на сторінці Державної служби ветеринарії та продовольства Словаччини www.svps.sk. Тож наразі під час перетину кордону діє стандартне регулювання для третіх країн, а саме:

  • Тварина має бути чипованою за Європейським стандартом або мати татуювання, нанесене до липня 2011 року.
  • Має бути проведена вакцинація проти сказу у віці від 12 місяців, причому від дати вакцинації або ревакцинації до перетину кордону має пройти 21 день.
  • Сертифікат для перевезення домашніх тварин, виданий ветеринаром за європейським зразком.
  • Письмове підтвердження від власника, що тварина перевозиться в особистих некомерційних цілях.
  • Результати тесту на антигени сказу.

Щодо цих речей виникає найбільше питань

Найбільше українці у соціальних мережах цікавляться, чи можна привезти з України улюблені смаколики, крупи, м’ясні вироби, ліки та цінні електроприлади. Тож підсумуємо:

Гречку, мед, цукерки та випічку, де менше половини обсягу молока та яєць, рибу, овочі та фрукти, алкоголь (до 2 літрів міцного алкоголю на особу), цигарки (2 пачки на особу), ліки, які ви особисто приймаєте в малих кількостях, ноутбук, телефон, кухонну плитка, фен - ввозити можна.

М’ясо у будь-якому вигляді, молоко, молочні десерти, ліки у великій кількості, живі квіти, домашні тварини, нерозпакований одяг, іграшки, коштовності чи інший товар у більшій кількості - заборонено або потрібен дозвіл.

Корисним може бути й досвід українців, яким вони діляться у соціальних мережах, але варто бути пильними і не покладатися на нагоду, адже важливу роль має людський фактор, настрій та ставлення митників та прикордонників, які часто послаблюють обмеження, маючи як і повне право заборонити перетин кордону.

Перевозячи лише дозволені продукти, люди прискорюють роботу прикордонного контролю, допомагають та запобігають ризику несення адміністративної чи кримінальної відповідальності.