- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Що можна купити дешево на ризькому базарі
Біженці, котрі сумують за рідною домівкою, можуть знайти на блошиному ринку в Ризі речі, подібні до тих, що залишилися вдома.
За 15 хвилин ходьби від центру Старої Риги вздовж берега Даугави розташувався район міста з творчо-історичною аурою – квартал «Spīķeri» та променади. Вони є частиною історичного центру Риги, що включений до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. З 2014 року тут оселився Riga flea market – Блошиний ринок Риги. Торжища проходять під відкритим небом раз на місяць.
Як розповідає портал spikeri.lv, Складський або так званий Квартал Спікери між теперішніми вулицями Маскавас, Тургенєва і Краста до ліквідації Ризької в'язниці (з 1857 по 1863) знаходився поза валами в'язниці, і був відомий під назвою Ластадія – що німецькою означає місце навантаження або вивантаження вантажу. Ластадія вперше у історичних матеріалах згадується у 1348 році.
У середньовічній Ризі важливе значення мало зважування товарів. Причому будь-яких – від тканин для парусів і корабельного дерева до конопель, вовни і сухого тютюнового листя. Правила зважування і обміру були суворими і давали місту непоганий дохід у вигляді мита. Тож На ринкових місцях були встановлені міські ваги, які треба було обов'язково використати для зважування товарів, передбачених на експорт. Особливим місцем у Ластадії стали встановлені Нові ваги, тому що не було можливості всі товари зважити на Старих терезах, що знаходилися на Ратушній площі. Склади будувалися в цьому місці вже з 14 століття, а сам складський квартал «Spīķeri» з'явився в другій половині 19 століття, коли ця територія була забудована однаковими складськими спорудами. Вік складів із червоної цеглини становить 150 років, а проектували їх найкращі архітектори Балтії того часу.
Нині на блошиному ринку продається геть усе. Якщо хочеться поринути у теплі спогади і приємні емоції, вам сюди, до торгівців посудом або дитячими іграшками. Тут можна купити темно-синю порцелянову чашку, на кшталт тої, що стояла у бабці в буфеті. Або чавунну праску епохи, коли ще не було електрики, яка добре притискала квашену капусту в діжці. Колекціонерам сподобаються старовинні значки, металеві машинки, платівки. А в одного з торговців є цілий набір старовинних карт, вірніше їх копій, зроблених на принтері з метою прикрашання інтер’єру. Навіть таких, де земля зображена пласкою і стоїть на трьох китах. Напевне, такі речі користувалися попитом в російських туристів, адже 6 % росіян – а це чотири мільйони людей – так і думають, що земля пласка.
Звісно, є і більш корисні речі для вжитку, аніж старі карти чи бюсти Леніна. На центральному ринку Риги, який поруч, можна недорого купити не лише харчі, а й промислові товари для хатнього господарства, а також одяг. Причому не лише китайського, а й місцевого виробництва: вовняні шкарпетки і теплу хустку, яка допоможе пережити холодну пору року. А вже про продукти харчування можна складати легенди, недарма це місце називають гастрономічним раєм. Свіжий сир, сметана, різноманітна риба, хліб на заквасці, фермерські овочі – кожен знайде тут щось на свій смак і гаманець. Сезонні продукти – особлива гордість торговців Центрального ринку, і особливо восени, коли це місце сповнене колоритом латиських сіл. До того ж на ринку працює Інфоцентр – шість днів на тиждень, крім понеділка. Будь-хто охочий може сюди заглянути з 10:00 до 16:00.
Загалом Ризький центральний ринок найбільший у Балтії та один з найбільших у Європі, його площа становить 72 000 м2. Він також внесений в список культурних пам’яток ЮНЕСКО. Павільйони центрального ринку — це колишні ангари для дирижаблів. Будівлю планували з 1922 року і будували з 1924 по 1930 рік. Нині тут 5 павільйонів: овочевий, м’ясний, рибний , молочний та гастрономічний.
«Ринок потрібно собі відкривати. Колись він був місцем, куди приходили за картоплею та полуницею. Але вже протягом багатьох років ми намагаємося зламати ці стереотипи і показати, що ми досить привабливі, що ринок – це не тільки місце, де можна щось купити, але й місце, де можна провести час та відпочити, де проводяться різноманітні заходи. концерти, спортивні змагання, сезонні та тематичні ярмарки, де відкрито Гастроринок», – каже Артис Друвініекс, голова правління Ризького Центрального ринку.
Отже, в цьому році ще можна кілька разів встигнути на ризьку «блошку». А тут наведений розклад роботи павільйонів Центрального ринку.