- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Що роблять чехи на Різдво: найпопулярніші традиції та звичаї
Хоча глобалізація робить свою справу, чехи шанують різдвяні традиції.
Хоча глобалізація робить свою справу, чехи шанують різдвяні традиції і продовжують прикрашати будинок гілочками вічнозеленої омели, розрізати яблуко перед вечерею на Святвечір або ховати риб'ячу лусочку в гаманець. Це далеко не всі звичаї на Різдво, яких прийнято дотримуватися в Чехії, пише 420on.cz.
Прикрашають різдвяну ялинку
Прикрашати ялинку на Різдво в Празі вперше почали в 1812 році, наслідуючи приклад директора Ставівського театру Яна Карела Лейбіха. Наступного року сімей, яким ця ідея сподобалася, побільшало. Перші згадки про різдвяні ялинки у будинках сільських жителів припадають на початок 20 століття. Тоді ялинки прикрашали тільки яблуками та горіхами, потім пряниками та свічками, поки індустрія ялинкових іграшок не розвинулася до сучасного стану.
Вбрана ялинка – це невіддільна частина Різдва: вона не лише прикрашає простір, а й створює магічну атмосферу. Саме під неї чеський Єжишек має покласти подарунки. За традицією, прикрашати ялинку потрібно на Святвечір. На маківку потрібно обов'язково надіти зірку.
Несуть у будинок ялинові гілки
Зелені гілки хвойних дерев були свого роду попередницями різдвяних ялинок. Їх прикрашали та продовжують прикрашати і сьогодні, і в багатьох будинках вони використовуються як елемент святкового декору. Але, крім цього, вони мають і символічне значення – охороняють від зла та хвороб.
Дарують один одному омелу
Омела – вічнозелена рослина, яку прийнято дарувати на Різдво. Її не треба купувати – тільки дарувати, бо лише подаровані гілки омели приносять щастя. Гілочки омели підвішують найчастіше під лампочкою на стелі або край дверей. За повір'ям, чоловік має право поцілувати будь-яку жінку чи дівчину під гілочками омели. У народі говорили: «Хто поцілується під омелою, закохає в себе іншого».
Готують рибу та ховають лусочки у гаманці
Смаженого коропа чи будь-яку іншу рибу на вечерю на Святвечір почали подавати не так давно. Раніше у цей день вшановували їжею з квасолею. Рибу почали готувати спочатку багаті городяни, а до сіл цей звичай дійшов лише у 20 столітті. Якщо не подобається короп, то можна приготувати щуку, форель, лосося та будь-які інші морепродукти. За традицією, щоб у гаманці завжди водилися гроші, в нього потрібно покласти риб'ячу лусочку.
Сподіваються побачити золоте порося і розбагатіти
Якщо весь Святвечір постити, то ввечері можна побачити золоте порося, яке забезпечить вам багатий новий рік.
Ворожать по розрізаним яблукам і розколотим волоським горіхам
Коли сім'я закінчить трапезу на Святвечір, за звичаєм потрібно розрізати яблуко навпіл. Якщо всередині видно п'ятикутна зірочка зі здоровим насінням, то наступного року на домочадців чекає здоров'я та щастя. Якщо серцевина виявиться червивою або матиме форму хреста, то наступний рік може виявитися невдалим. Оминуту таку долю, проте, можливо, якщо вибрати велике гарне яблуко.
Якщо розколоти чотири волоських горіха і виявити в них здорові ядра, то весь новий рік у вас не повинно виникнути проблем зі здоров'ям. Якщо трапляться запліснявілі або висохлі горіхи, то, згідно з повір'ями, треба побоюватися хвороб. У цьому випадку можна також трохи обхитрити «долю» – брати лише гарні горіхи.
Пускають човники з горіхової шкаралупи
У порожні шкаралупи волоських горіхів капають трохи воску, а потім ставлять у них маленькі свічки, після чого пускають у воду у невеликій ємності. Якщо імпровізовані човники довго плаватимуть із запаленими вогниками, то новий рік буде щасливим. Якщо попливуть у центр, то на вас чекає дорога; зберуться біля краю - вам буде добре і вдома.
Кидають черевики
Незаміжні дівчата можуть легко дізнатися на Святвечір, чи вийдуть вони наступного року заміж. Потрібно кинути черевик через голову: якщо впаде п'ятою до дверей, то не буде весілля; якщо носком – можна готувати сукню.
Пишуть і витягають листочки із пророкуваннями
Чехи знають, як можна весело провести Святвечір. Всі, хто зібрався за святковим столом, повинні написати на папірцях слова, які позначають те, що може чекати на людину наступного року, наприклад, щастя, здоров'я, багатство та ін. Потім кожен тягне з тарілки по три папірці, які передбачатимуть найближче майбутнє (листочки з прогнозами потрібно повертати до миски, щоб кількість прогнозів не зменшувалася). Щоб вечір пройшов позитивно, краще писати лише про позитивні речі.
Чекають на подарунки від Єжишека
Чехи не уявляють Різдва без Єжишека. Згідно з традицією, саме він кладе подарунки під ялинку. На відміну від інших різдвяних персонажів, наприклад Санта-Клауса, Єжишека ніхто ніколи не бачив. Спосіб, яким він примудряється непомітно покласти подарунки під ялинку, також залишається у секреті. Діти і навіть дорослі пишуть листи зі своїми бажаннями, а потім залишають їх за вікном, звідки миттєво відлітають.
Раніше різдвяні подарунки в Чехії розносив святий Миколай (Мікулаш), а традиція, пов'язана з Єжишеком, прийшла з Німеччини у 19 ст. Тепер Мікулаш «працює» лише 6 грудня, коли розносить слухняним дітям подарунки.