Що таке Умова о праце в Польщі: переваги та недоліки

Як оформити договір та що має бути прописано в документі.

Що таке Умова о праце в Польщі: переваги та недоліки

Договір Умова о праце дає працівникам гарантії безпечної праці в Польщі, а особливо іноземцям. Документ має свої особливості. Як оформити договір, що має бути прописано в документі, про плюси та мінуси Умови о праце, пише ukrainianinpoland.pl.

Умова о праце – що це за трудовий договір у Польщі?

Основний вид трудового договору певної форми, встановленої Трудовим кодексом Республіки Польща, – це Умова о праце. Згідно з законодавством, кожен працівник Польщі зобов’язаний укласти трудовий договір. Якщо такий договір відсутній, працевлаштування є незаконним та карається штрафом.

Найчастіше роботодавці вважають за краще при прийомі на роботу (особливо з іноземцями) укладати договори Umowa zlecenia та Umowa o dzieło, бо вони не відповідають нормам трудового законодавства, а, отже, не передбачають для працедавця повної відповідальності.

Юридично закріплено:

 1. Договір Umowa o prace оформлюється, якщо доручена робота виконується на робочому місці, в строк, під керівництвом роботодавця.
 2. Якщо робота виконується відповідно умов, вказаних в 1 пункті, Умова о праце не може бути замінена на один із цивільно-правових договорів (Umowie zlecenia або Umowie o dzieło).

Переваги та недоліки Умова о праце

Умова о праце – найбільш вигідний для працівників договір, тому що забезпечує повний соціальний пакет.

Обов’язкові положення та переваги Умови о праце

Обов’язкові пункти та одночасно переваги (можуть бути змінені в договорі лише в кращий бік), які передбачає Умова о праце:

 • відпустка є оплачуваною (21-16 днів на рік, в залежності від стажу праці);
 • оплата лікарняних;
 • враховується трудовий стаж;
 • право на відпустку по вагітності та пологах (обов’язково 14 тижнів);
 • право на відпустку по догляду за дитиною (2-6 тижнів);
 • заробітна плата – не менше мінімальної, встановленої законодавством;
 • соціальне забезпечення;
 • пенсійне забезпечення;
 • страхування в NFZ (безплатне медичне обслуговування);
 • виплати ZUS.

Недоліки Умови о праце

Недоліками Умови о праце є:

 • значний перелік соціальних виплат, які вираховують із заробітної плати працівника до бюджету та фондів, на відміну від роботи на Umowie zlecenia або Umowie o dzieło, де розмір чистої заробітної плати нетто є більшим;
 • неможливість працювати надгодини, працюючи на Умові о праце.

Відмінності договору Umowa o prace від Umowa zlecenia та Umowa o dzieło

При виконанні роботи відповідно до Умови о праце, необхідно дотримуватись вимог Трудового кодексу, а при виконанні цивільно-правого договору (Umowa zlecenia або Umowa o dzieło) слід керуватись Цивільним кодексом.

Відмінності договору Umowa o prace від Umowa zlecenia та Umowa o dzieło:

 1. Трудовий договір повинен містити певну інформацію, таку як: назва посади, обсяг відповідальності, місце та час роботи, зміст документа регулюється положеннями правового кодексу; Umowa zlecenia та Umowa o dzieło не обов’язково укладати в письмовій формі, а також цивільний кодекс не уточнює, які саме записи повинні бути в документі.
 2. Працедавець визначає робоче місце працівника та робить відповідний запис в документі, працюючи на Umowie zlecenia або Umowie o dzieło працівник не прив’язаний до робочого місця та не має дотримуватись певного графіка роботи.
 3. Працюючи за трудовим договором Umowa o prace, працівник повинен виконувати накази керівництва, працюючи на Umowie zlecenia або Umowie o dzieło, особа не зобов’язана виконувати додаткову роботу.
 4. Працюючи на Umowie zlecenia або Umowie o dzieło, особа не має права на оплачувану відпустку на відміну від працевлаштування за Умовою о праце (відпустка 21 день на рік).
 5. Вагітні, непрацездатні та передпенсійні працівники, які працюють на Умовє о праце, отримують особливий захист від звільнення на відміну від осіб, працюючих за цивільно-правовими договорами.
 6. Виконавець роботи, працюючий на Umowie zlecenia або Umowie o dzieło, несе відповідальність за шкоду, заподіяну третім особам; фінансова відповідальність працівника, найнятого за трудовим договором, обмежена.
 7. Відповідно до Закону про систему соціального страхування Польщі, Umowa o prace (трудовий договір) завжди була основою соціального страхування; внески ZUS не здійснюються за цивільно-правовими договорами, якщо працівник має вік до 26 років.

Оподаткування працівника під час роботи в Польщі на Умовє о праце

В межах усіх типів Умови о праце розмір податків однаковий та вираховується із заробітної плати брутто кожного місяця. Розрахунок податків на зарплату в Польщі:

9,76% – пенсійний фонд (обов’язковий платіж);

7,77% – медичне страхування;

1,5% – можлива втрата дієздатності;

6,63% – прибутковий податок;

2,45% – окрема медична страховка, яка виписується за згодою обох сторін на Умові о праце.

Важливо! З 1 січня 2023 року працівники, які оформлені на Умовє о праце, мають можливість замість повернення податків після подання податкової декларації PIT, отримати більше заробітної плати кожного місяця. Заяву про нестягнення авансових внесків PIT повинен подати працедавець.

Які бувають типи Умови о праце

Існують такі типи Умови о праце:

 • на випробувальний термін;
 • на певний період часу;
 • на вказаний обсяг робіт;
 • на необмежений період часу.

Умова на випробувальний термін підписується, коли роботодавець та працівник хочуть переконатися в тому, що вони можуть працювати разом. Працедавець має придивитися, як співробітник виконує покладені на нього обов’язки, чи володіє достатнім досвідом. Термін дії такої Умови – до трьох місяців. Договір не може бути продовжений, але при згоді двох сторін, є можливість укладання нового договору.

Умова о праце на обраний період часу є найпопулярнішим видом договору серед працюючих українців. Термін дії вказано в умові, його можна продовжити два рази. При подальшому продовженні договір стає дійсним протягом необмеженого періоду часу. Розірвання контракту здійснюється за взаємною згодою сторін, якщо в самому документі не передбачені інші умови.

Договір на конкретний обсяг робіт підписується в тих випадках, коли немає можливості вказати часовий інтервал для виконання робіт. Дія такої Умови закінчується тоді, коли працівник виконає вказаний обсяг роботи.

Умову о праце на необмежений термін роботодавці не завжди охоче підписують з іноземцями. Термін дії такої Умови – необмежений, розірвання відбувається за згодою двох сторін.

Що обов’язково має бути прописане в Умовє о праце

Умова о праце складається в письмовій формі та підписується обома сторонами: роботодавцем та працівником. Не пізніше першого робочого дня документ має бути оформлений. Робота без укладання Умови, «випробувальні дні» без оплати порушують закон.

Документ повинен містити:

 • особисті дані працівника та роботодавця;
 • тип контракту (на випробувальний термін, на певний період часу, на вказаний обсяг робіт, на необмежений період часу);
 • термін дії (для безстрокового прописується тільки дата початку праці);
 • умови праці (робоче місце, часи праці, відпустки тощо);
 • зарплата (є повністю фіксована, брутто, не може бути меншою, ніж мінімум, дозволений законом).

Бажано також, щоб в Умовє було прописано наступне: страхування (медичне та соціальне), премії, умови дострокового розірвання, оплачувана відпустка (не може бути менше 21 дня на рік).

Як змінити або розірвати умови договору Умова о праце

В тому випадку, коли обидві сторони погоджуються внести зміни в Умові о праце, роботодавець та працівник можуть обговорити параметри, які хочуть змінити. Є два варіанти розв’язання такої ситуації:

 • оформлення нового договору;
 • складання додаткового документа, в якому вказують, які параметри змінили.

Коли працедавець вирішує змінити договір самостійно, він зобов’язаний повідомити працівника про зміни та час, коли вони вступають в силу. Якщо особа не погоджується зі змінами в Умові о праце, вона має право відмовитись, в такому разі договір розривається.

Найпростіший спосіб розірвати Умову о праце, коли обидві сторони згодні. Вони мають підписати спеціальний документ, і контракт анулюється. В деяких випадках при складанні договору обговорюються умови його розірвання. Якщо досягти згоди не вдається, кожна сторона має право звернутися в Sąd pracy (до суду) та чекати на його рішення.