- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Що відбувається з українцями у московському аеропорту Шереметьєво
Батьки укладають дітей на свої куртки на підлогу.
З 16 жовтня Росія «тимчасово обмежила в'їзд » для громадян України, дозволивши в'їжджати до країни лише через автомобільний пункт пропуску «Вієнтулі — Лудонка» у Псковській області на кордоні з Латвією та КПП в аеропорту Шереметьєво. Однак того ж дня латвійська влада закрила свій прикордонний перехід і встановила там бетонні огорожі. У латвійському МВС це рішення пояснили потенційним зростанням числа українців на кордоні та утворенням там черг із охочих потрапити до РФ.
Тепер українці, які намагаються потрапити до Росії через Шереметьєво, у тому числі батьки з дітьми та старі люди, проводять там до 16 години майже без їжі, проходячи огляди та перевірки, скаржаться вони в соцмережах.
Як розповів у Фейсбук українець Володимир Жеребкін, який прилетів 18 жовтня в Москву з Анталії, на прикордонному контролі в аеропорту всіх пасажирів з українськими паспортами відводять у кут у буферній зоні, забирають у них паспорти, видають анкети, а потім викликають по одному, щоб зняти відбитки пальців, сфотографувати та забрати на перевірку телефони з ноутбуками.
Громадяни України, які нещодавно вже в'їжджали до Росії, все одно змушені знову проходити подібні перевірки та залишати відбитки пальців. Як розповідають у соціальних мережах деякі з пасажирів та їхніх родичів, це робиться для нової бази ФСБ, куди заносять докладні відомості про громадян України, які перебувають на території РФ. Офіційно російська влада не роз'яснювала, чому обмеження вирішили запровадити саме зараз.
Після перевірки, пише Володимир, громадян викликають на співбесіду, і якщо все добре, проводять на паспортний контроль. На всі ці процедури в середньому йде до 10-16 годин, пасажирів з дітьми пропускають уперед і перевіряють від чотирьох до п'яти годин. Найдовше, за словами Володимира, перевіряють чоловіків. Його самого протримали на кордоні 16 години.
Дарина Лебедєва, мати якої громадянка України прилетіла 19 жовтня в Москву з Єревану, розповідає, що у пасажирів - всього на огляд забрали близько 200 осіб - забрали телефони на п'ять годин, щоб перевірити листування, а потім відвели на допит. Мати Дарії прилетіла в Шереметьєво о дев'ятій ранку, а вийшла — о шостій вечора. Причому, за словами дівчини, «врятувало» жінку тільки те, що їй стало погано — лікар попросив допитати пасажирку без черги.
"Люди сидять десять годин і більше. Допити стали жорсткішими. Мама літає до мене близько трьох разів на рік від початку війни і раніше теж була така сама процедура проходження кордону, але зараз стало просто караул» , – написала Дарина.
Схожа історія була наступного дня в іншої пасажирки, до якої, зі слів її матері Жасмін, швидка приїжджала шість разів за понад 15 годин, проведених в аеропорту практично без їжі.
«Пропонують [купити] їжу з автомата — чіпси, сухарики, кока-кола. А у неї із собою лише гривні», – пише жінка.
Дочка іншого пасажира, Тетяна, розповідає , що її батько провів у Шереметьєво 16 годин. Його літак із Мінська приземлився о 9 ранку 21 жовтня. Чоловікові одразу дали анкету, після її заповнення забрали документи, телефон і тривалий час викликали на бесіду, пише дівчина. За її словами, батька розпитували про родичів, дітей, друзів.
Причому, як зазначають інші пасажири, перевіряють усі підозрілі контакти, навіть застарілі.
«Контакти залиште лише ті, які перевірені, і ви точно знаєте, що людина не може ніде світитися у них у базі, — радить одна з пасажирок. — Хоча мені пред'явили контакт нашого бухгалтера за 2018 рік, [був] збіг імені та прізвища з людиною, яка проходить у них за базою» .
Зі слів батька Тетяна пише, що в аеропорту Шереметьєво через тривалі перевірки пасажирів з українськими паспортами скупчується дуже багато людей.
«Старі, молодь із немовлятами, малюки бігають, бабусь багато. Посидіти до пуття немає місця. Три лавки. Бетонна підлога. Дітей укладають батьки на свої куртки на підлогу. Загалом, складно все», – йдеться у її пості.
За словами Тетяни, у той час, коли її батько проходив перевірку, кілька українців депортували назад до Мінська, а деяким просто не повернули телефони, оскільки в них нібито щось там виявили.
Раніше, 18 жовтня, ще до посадки «завернули» всіх громадян України, які мали летіти до Москви з Анталії. Зі слів пасажирки Катерини Кабанової їм сказали, що українців допускати на рейс у принципі заборонено.