У ЄС знайшла роботу половина українських біженців, мову вивчили 13 відсотків

Найбільше працевлаштованих українців у Східній Європі.

У ЄС знайшла роботу половина українських біженців, мову вивчили 13 відсотків

49% українських біженців у Європі, які приїхали туди після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році, працевлаштовані, тоді як серед тих, хто приїхав до країн ЄС до вторгнення таких 74%, свідчать результати "Всеєвропейського дослідження українців у Європі", проведеного соціологічною групою "Рейтинг" 11 липня.

Найбільше працевлаштованих українців у східній Європі (67%), найменше – у західній (35%). Найменше працевлаштованих українців, які приїхали з півдня та сходу країни, а також із Києва.

Серед працевлаштованих понад 80% мають роботу в країні перебування, 14% – в Україні чи одразу у кількох країнах. Рівень працевлаштування серед чоловіків майже в 1,5 рази вищий, ніж серед жінок.

Серед непрацевлаштованих чверть перебувають у активному пошуку роботи, ще 39% думають над цим, водночас третина роботу не шукають. Найменше займаються пошуком роботи українці, які перебувають у західній Європі.

При цьому найчастіше про випадки відмови українським біженцям у працевлаштуванні говорять опитані, які перебувають у східній Європі. Особливо популярна така думка серед української молоді, яка відносно недавно приїхала до країн ЄС.

Найпоширенішими проблемами працевлаштування українців у Європі є мовний бар'єр (73%), некваліфікована робота (29%), низькооплачувана робота (19%), невизнання українського диплома за освітою (14%).

Лише 13% опитаних українців у Європі володіють мовою країни перебування на високому рівні, ще 20% – на середньому, що дозволяє підтримати розмову чи читати короткі тексти. 29% мають базовий рівень, який дозволяє спілкуватися на побутовому рівні та передбачає знання простих фраз. Інші - початковий рівень або взагалі не володіють.

Найкращий рівень володіння мовою в українців, що перебувають у південній та східній Європі, найгірший – у північній. Що довше українці перебувають у Європі, то вищий рівень володіння місцевою мовою вони демонструють. Адже серед українців, які тут понад кілька років, 58% мають високий чи середній рівень, тоді як серед тих, хто тут кілька місяців – лише 7%. Найгірше ці навички даються старшим людям. Молодь демонструє набагато більший прогрес.

Близько 40% українців відвідують курси вивчення мови країни перебування, ще 20% планують це зробити. Найчастіше мовні курси відвідують українці, які перебувають у західній (61%) та північній (55%) Європі, найрідше – у східній (24%). Найчастіше вивчають мову студенти чи ті, хто перебуває у пошуку роботи. Мовні курси частіше відвідують люди середнього та передпенсійного віку.

З тих, хто добре володіє місцевою мовою, більшість працевлаштовано. Також роботу шукають українці, які активно вивчають місцеву мову, мають відносно низькі доходи, приїхали відносно недавно та шукають варіанти, як залишитися в країні перебування.

В рамках дослідження було анонімно опитано 2116 українців віком від 18 років, які знайшли тимчасовий притулок у 31 країні Європи після 24 лютого 2022 методом CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). Результати зважені з використанням актуальних даних UNHC (United Nations High Commissioner for Refugees). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою ймовірністю 0,95: трохи більше 3,2%.