- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
У празьких школах бракує місць для українських біженців
На проблему браку місць у чеських школах для 650 українських дітей звернула увагу недержавна освітня організація.
У Празі щонайменше 650 дітей українських біженців не можуть повноцінно навчатися через брак місця у школах. З іншого боку, їхні батьки або опікуни не дотримуються обов’язку відвідувати школу, що може вести до відповідальності перед законом, звертає увагу некомерційна організація МЕТА, яка вже сімнадцять років займається освітньою підтримкою багатомовних дітей, їхніх батьків та професійної педагогічної громадськості. Точніших даних про дітей, які не відвідують школу, чеське Міносвіти очікує після перереєстрації українських біженців.
Директор програм META Крістіна Тітєрова каже, що – порівняно з іншими країнами Вишеградської четвірки – Чеська Республіка добре справляється з інтеграцією українців у школах. Проте, за її словами, у Празі необхідно створити класи мовної підготовки для невлаштованих дошкільнят. «Для того, щоб діти розпочали навчання чеською мовою, вони повинні спочатку вчитися в безпечному середовищі. Бодай півроку. І тільки тоді вони можуть іти до школи на звичайні заняття», – припускає Крістіна Тітєрова.
Подібним чином працюють адаптаційні групи для дітей старшого шкільного віку. Вони утримуються за рахунок дотацій Міністерства освіти. Однак чітких правил немає. «У Празі це стосується 430 дітей. Для вивчення чеської як другої мови немає конкретної навчальної програми. Невідомо, хто там викладає, як це виглядає, тому за якістю неможливо простежити», – зазначає Тітєрова. “По-друге, такі діти не мають формального освітнього статусу. Тому вважається, що вони не ходять до школи. А вже минув рік від початку війни. Ось у чому проблема”, – каже вона.
Згідно з рекомендаціями МЕТА, Міносвіти мало б надати адаптаційним групам формальні рамки. Скласти для них навчальний план вивчення чеської мови та визначити, як довго діти повинні вивчати чеську мову в них. Проте таких змін міністерство не планує.