- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Угорщина допомагає хасидам-біженцям з України
Кошерна їжа, тлумачення Тори та пляж лише для жінок на березі озера Балатон – так виглядає табір для біженців-хасидів в Угорщині.
Після вторгнення російських військ в Україну багато євреїв тікали з країни. Нова війна стала черговою краплею в чаші страждань громади, яка пережила погроми, Голокост та переслідування в радянську епоху, пише Postimees
Табір для біженців організував рабин Шломо Кевеш. За його словами, цей притулок, де євреї-хасиди мають можливість не просто відновити сили на березі найбільшого озера Угорщини, але зробити це, дотримуючись усіх суворих приписів, яких дотримуються прихильники хасидської традиції юдаїзму. «Це єдине місце, яке призначене для людей, які суворо дотримуються своїх релігійних обрядів, правил харчування та інших общинних традицій», – сказав глава Спілки єврейських громад Угорщини Кевеш.
«Тут можуть знайти умиротворення люди, які пережили травму. Це місце потрібно, щоб люди могли поміркувати, обміркувати наступні кроки… Тут вони можуть перезарядити акумулятори своєї душі», – розповів Яків Гольдштейн, 33-річний рабин та батько трьох дітей.
Він допоміг евакуювати тисячі євреїв з України – однієї з колиск хасидизму. Більшість біженців зупинилися на курорті в містечку Балатоннесед в окрузі Сомодь, за 130 кілометрів на південний захід від Будапешта. База відпочинку почала приймати мешканців України у квітні.
Український рабин попросив свого угорського колегу знайти притулок для євреїв до свята Песах, що відзначається у середині квітня. Угорський служитель домігся від уряду дозволу на використання величезної бази відпочинку, яка колись призначалася для державних службовців, але в останнє десятиліття стояла порожня.
Спілка єврейських громад Угорщини пов'язана з хасидським рухом «Хабад-Любавич», який був заснований наприкінці XVIII століття вихідцем із сучасної Білорусі. Організація намагається порозумітися з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Цьому не заважають украй націоналістичні та ксенофобські погляди, якими глава угорського уряду звик шокувати громадськість. У липні він викликав шквал критики застереженням Європі від змішування її корінного населення з людьми неєвропейського походження.
З моменту відкриття табору в ньому побувало близько 2000 людей. Деякі з них провели там лише кілька днів, перш ніж вирушити далі до США чи Ізраїлю. Хтось залишився на більший термін, а хтось усім серцем хоче повернутися до України.
До табору продовжують надходити нові модульні будинки – переважно на пожертвування приватних осіб із США та Західної Європи. Нині тут може одночасно розміщуватись до 700 біженців. На даний момент місця зайняті. Близько 500 людей чекають на чергу приїхати сюди.