- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Українці у Чехії мають нестабільну роботу, дві третини перебувають за межею бідності
Інтеграція українців у Чехії сповільнюється, знання мови залишається ключовим.
Чеська мова є найважливішою передумовою для адекватного працевлаштування українців. Тому необхідно більш доступних можливостей вивчення чеської мови. Також треба звернути увагу на ризики, пов’язані із запланованим скороченням підтримки біженців. Такі висновки та рекомендації PAQ Research. Це дослідження про ситуацію біженців називається “Голос українців у Чехії” і проводиться у співпраці з Інститутом соціології Академії наук ЧР.
Загальні висновки: близько 60% з тих українців, хто приїхав минулої весни, працюють, більшість з них на низькооплачуваних посадах, п’ята частина залишається в гуртожитках і готелях, знання чеської мови не надто покращуються.
Зайнятість серед біженців, які приїхали за останні 10 місяців, стабільно зростає. Але існують перешкоди, які заважають 40% біженців отримати роботу.
Частина українців у Чехії досить часто мають нестабільну роботу. Кожен третій біженець, який три місяці тому працював у Чехії, або змінив роботу (24%), або втратив її (10%).
Українці часто не використовують свій потенціал у Чехії
Найбільша різниця між працюючими та непрацюючими людьми – це знання чеської мови. Також грає роль те, чи планує біженець повернутися в Україну, і можливість залишити дитиу, тобто місце в дитячому садку.
Хоча більшість біженців працювали в Україні на спеціалізованих, технічних чи керівних посадах, вони часто не використовують свій потенціал у Чехії. Половина працівників виконує ручну та підсобну роботи. Приблизно дві третини працюють нижче своєї кваліфікації. Це частіше жінки, літні люди та ті, хто не володіє чеською мовою.
При цьому зараз вже третина дорослих біженців може добре спілкуватися чеською. Влітку це була лише п’ята частка.
31% біженців у тій чи іншій формі беруть участь у курсах чеської мови. Перешкодою є фінанси та брак часу через роботу.
Перехід із гуртожитків у квартири майже припинився
Біженці, які прибули навесні 2022 року, вже живуть в орендованому житлі вдвічі частіше, ніж ті, що приїхали у червні. Загалом 40% біженців живуть в орендованому житлі, у Празі навіть 53%.
23% біженців залишаються в хостелах і готелях. Частіше це люди, які не мають доходів у Чехії чи Україні та розраховують на пільги.
Дві третини біженців перебувають за межею бідності
Зменшення підтримки також може бути проблемою, враховуючи обмежені доходи біженців. Дві третини живуть за межею бідності (нижче 60% середнього доходу) після врахування житлової підтримки. Серед чехів на тій самій межі близько 10%.
Якби не рахувати гуманітарні виплати чи безкоштовне житло, 80% були б за межею бідності. Гуманітарна допомога є частиною сімейного доходу 65% біженців.
Більшість українців живуть у фінансовій незахищеності, і їхня ситуація не покращується. Три чверті мають заощадження, які тривають максимум один місяць. Така ж частка потерпає від матеріальних нестатків. При цьому лише близько 5% чехів страждають від цього виду бідності. Наприклад, понад 80% біженців не можуть дозволити собі оплатити раптові витрати в 13 600 чеських крон, тоді як серед чехів – це 18%.