Українка стала жертвою шахраїв під час оренди житла в Гельсінкі

Випадки шахрайства з орендою квартир лише у Гельсінкі трапляються кілька разів на місяць.

Українка стала жертвою шахраїв під час оренди житла в Гельсінкі

Українка Ліза Бабіна вже майже 10 місяців живе у кімнаті хостелу для біженців, де ділить 13 квадратних метрів із сусідкою з Маріуполя.

Рішення переїхати у власну квартиру Ліза зважувала довго. Нарешті, після майже року життя в крихітній кімнаті вона таки зважилася зняти окреме житло, пише yle.fi.

У березні дівчина почала шукати помешкання. Щоб покрити вартість застави, частину коштів їй довелося позичати у знайомого.

- Я зайняла гроші, 800 євро. Більше у мене не було, бо перед цим я відправила мамі на лікування, – каже вона.

За ціною та розташуванням Лізі підійшли 2 квартири, які вона знайшла у фейсбук-спільноті "Rooms/apartments for rent in Helsinki". Одне з оголошень містило посилання на відомий сайт оренди квартир, а інше – ні.

– Одна з них [квартира, яка є на сайті оренди], була взагалі порожня. Я розуміла, що на меблі та техніку у мене немає коштів. Друга ж була мебльована: заїдь і живи, – згадує Ліза.

Чоловік, який назвався власником мебльованої квартири, представився як Володимиріс. Він показав Лізі житло і одразу запропонував підписати договір.

– Все сталося швидко. Він казав, що ще є інші претенденти – сім'я. Я трохи форсувала події – хотілося якнайшвидше вирішити це питання, тому що я дуже довго приймала рішення про те, щоб переїхати в окреме житло, – згадує Ліза.

Контракт, який чоловік запропонував Лізі, не виглядав підозрілим, каже вона.

– Під час перегляду першої квартири договір мені показувала рієлторська організація. Документ мало чим відрізнявся від того, що представив Володимиріс, – каже Ліза.

Після підписання контракту Ліза перевела гроші за оренду та заставу на банківський рахунок, який надав чоловік, та отримала ключі від житла. Вже цього дня вона вирішила ночувати там, тож забрала з хостелу найнеобхідніше та повернулася до нової квартири.

– Я відчиняю двері та зустрічаю справжніх власників квартири. Вони були шоковані, – згадує Ліза.

Після розмови із власниками Ліза дізналася, що квартиру вони здавали на популярному сервісі подобової оренди Airbnb.

– Виявилося, що ця людина орендувала її на 4 дні, але скасувала оренду через 2 чи 3 дні. Власники вирішили перевірити, чи все гаразд із квартирою. Так ми й зустрілися, – розповідає дівчина.

Поліцейський Ярі Коркалайнен, який займається справою українки, каже, що випадки шахрайства з орендою квартир лише у Гельсінкі трапляються кілька разів на місяць.

Щоб уникнути подібних афер, під час оренди квартир Коркалайнен радить ретельно перевіряти всі дані, які надає власник.

– Орендар квартири повинен постаратися якнайбільше дізнатися про об'єкт оренди та бути впевненим відповідно до наданої інформації. Передплачений номер телефону у власника – це перша тривожна ознака.

Також поліцейський радить шукати квартири лише на відомих сайтах, де можна побачити відгуки про орендодавців.

– Ще одна тривожна ознака – це відчуття терміновості, яке створює орендодавець та прохання про оплату заздалегідь, – каже Ярі Коркалайнен.

Також поліцейський радить зберігати всю інформацію про угоду: листування, контактні дані орендодавця та номер рахунку для оплати. У справі українки Лізи Бабиної поліція має всі ці дані про шахрая. Попри це розслідування може бути тривалим, визнає він.