- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Українські біженці шукають житло у США: що робити, якщо вам нема де жити
Знайти безкоштовне житло для українців – це велика проблема.
Українські біженці за програмою «Єдність за Україну» отримали можливість 2 роки легально жити та працювати у США. Щоправда, для цього вони мали знайти спонсора. Спонсори часто допомагають українцям не лише з оформленням документів, а й із житлом та харчуванням. Але через рік багато хто з них припинив фінансово підтримувати українців. Біженці змушені самостійно шукати житло в Америці, а це непросто, пише Рубік.
За даними уряду, на кінець лютого 2023 року до США за програмою U4U переїхало близько 115 тисяч українців. Громадяни США, іноді – незнайомці, погоджувалися спонсорувати їх та фактично запрошувати у свої будинки. Реєстрація для пошуку спонсора у США відкривається щомісяця 15 числа на спеціальному урядовому порталі.
Іноді спонсори погоджуються прийняти українських біженців на кілька тижнів чи місяців, інші готові приймати українців у своїх будинках роками. Імміграційні адвокати повідомляють про розпливчасті вимоги до спонсорства. Згідно з правилами програми, спонсори мають допомогти забезпечити українців з гуманітарним паролем адекватним та безпечним житлом, а на який період – не сказано.
Чому українці залишаються без житла
Деяким українцям спонсори запропонували допомогу лише з оформленням документів, але не із житлом чи іншими потребами. Також місяці спільного проживання іноді псують відносини між біженцями та спонсорами. У результаті українці, серед яких часто жінки та діти – змушені шукати нове житло у Штатах. А воно тут недешеве.
Українців не завжди одразу беруть на роботу. Новоприбулі, які отримали гуманітарний пароль, мають право на роботу, як тільки їм видається номер соціального страхування. Але деякі роботодавці вважають за краще наймати людей з дозволом на роботу, кажуть юристи. Ось ще проблема: деякі орендодавці з підозрою ставляться до новоприбулих жителів, які не мають достатньої кредитної історії чи стабільної роботи в США. Тому навіть ті, хто може дозволити собі орендувати квартиру, часто стикаються із проблемою недовіри.
Як знайти житло у США?
Перше: не користуйтеся послугами посередників, які пропонують спонсорів за гроші: ці люди не будуть надавати вам допомогу, їх мета – заробити.
Ніхто не зобов'язаний вас утримувати нескінченно довго, Америка – дуже комерційна країна, тому кожен має шукати варіант заробити та стати на ноги самостійно. Спонсори – це лише на перший час. Зверніть увагу на пошукові сайти в Штатах, там є робота і для російськомовних іммігрантів.
Часто перша робота в Америці – некваліфікована і за копійки, але вона дозволяє здобути досвід та зняти житло.
Державні служби США не особливо поширюються про ті можливості, які вони надають біженцям. Наприклад, у Нью-Йорку є готель, призначений для іммігрантів, але про це люди дізнаються лише через «сарафанне радіо».
Спілкуйтесь в українських спільнотах у соціальних мережах, шукайте варіанти безкоштовного житла там. Адже багато родин уже пройшли цей шлях, і знають, куди треба звертатися.
Шукайте спеціальні волонтерські групи та організації, які допомагають українцям. Наприклад, волонтерська організація «Нова Україна» займається пошуком житла, вона опрацьовує близько 100 заявок на місяць від нужденних. Волонтери допомогли з тимчасовим житлом уже понад 3.5 тисячам українців, які втекли від війни до США.
Також студенти Гарвардського університету Аві Шиффманн та Марко Бурштейн запустили сайт 12 мовами, де українські біженці можуть знайти господарів із вільними кімнатами, квартирами на курортах, які не використовуються, шкільними гуртожитками у великих чи малих містах.
Але знайти безкоштовне житло для українців – це велика проблема. Адже більшість готелів надають житло на 1-2 дні. Довше людей селять, наприклад, у переобладнаних церковних приміщеннях, поки вони не зможуть дозволити собі орендувати квартиру самостійно.