Українські пенсіонери в Німеччині: які виплати отримують та де їх оформити

На які виплати мають право українці пенсійного віку.

Українські пенсіонери в Німеччині: які виплати отримують та де їх оформити

Згідно з німецьким законодавством, соціальною допомогою та виплатами для осіб пенсійного віку, рівно як і для непрацездатних осіб, займається спеціальна установа – Відомство соціального забезпечення (Sozialamt). Тим не менш, у випадку з українськими біженцями-пенсіонерами ситуація виглядає не так просто. І справа в тому, що за німецьким законом пенсійний вік настає в 65-67 років, залежно від року народження, пише ukrainianingermany.de.

Натомість у 2023 рік в Україні особа може оформити українську пенсію, у тому числі перебуваючи за кордоном:

  • у 60 років, якщо має від 29 років страхового стажу (із 2024 року – якщо матиме від 30 років стажу);
  • у 63 роки, якщо стаж становить 19-29 років;
  • у 65 років, якщо стаж становить 15-19 років.

Саме тому українці, які не досягли пенсійного віку за німецькими правилами, після приїзду до Німеччини мають спочатку звернутися в Jobcenter. Після того, як установа розгляне ваші документи, буде ухвалене рішення, яке саме відомство далі за вас відповідатиме: Джобцентр або Соціаламт. До речі, така сама процедура стосується й непрацездатних осіб, які приїхали з України, адже визначення інвалідності в Україні та Німеччині так само дуже відрізняється.

Щодо українців, які досягли пенсійного віку згідно німецького законодавства, вони зазвичай перебувають на соціальному забезпеченні в своєму Sozialamt.

Як визначити пенсійний вік у Німеччині для українців

Як уже зазначалося вище, у Німеччині пенсійний вік настає в 65-67 років і залежить від року народження. Точно виявити, чи досягли ви пенсійного віку за визначенням німецьких законів можна, скориставшись даними, викладеними в спеціальній таблиці вікового цензу.

Зверніть увагу, що особи, які народилися до 1 січня 1947 року, досягають граничного віку в кінці місяця, в якому їм виповнюється 65 років. Для осіб, які народилися після 31 грудня 1946 р., граничний вік підвищується наступним чином:

Саме базуючись на цих даних можна розрахувати й пенсійний вік для українців у Німеччині. Адже він такий самий, як і для німців. Згідно з таблицею, у Німеччині:

  • особи, народжені до 1 січня 1947 року, вважаються пенсіонерами, коли їм виповнюється 65 років;
  • для людей, народжених у період між 1947 та 1958 роками, пенсійний вік збільшується на 1 міс за кожний рік;
  • для народжених між 1959 та 1964 рр. пенсійний вік збільшується вже на 2 місяці щорічно;
  • народжені після 1964 року виходять на пенсію у 67 років.

Зверніть увагу, трудовий стаж, надбаний в Україні, не враховується при нарахуванні пенсії в Німеччині. Тобто для нарахування пенсії немає різниці для осіб пенсійного віку – чи вона з Німеччини, чи з України, чи з іншої країни.

Чи доступна німецька пенсія для українців?

Одразу варто зауважити, що теоретично це можливо – як і будь-які іноземці, які легально перебувають у Німеччині, українські громадяни, знаходячись на території цієї країни так само набувають право на отримання пенсії. Але для реалізації цього права мають бути виконані певні умови:

  1. Особа має досягти пенсійного віку за німецьким законодавством (65-67 років, у залежності від типу пенсії та періоду виходу на пенсію).
  2. Отримувати пенсію по досягненню пенсійного віку мають право лише ті особи, які працювали й відраховували пенсійні внески до німецького бюджету не менше 5 років.

Тож на сьогодні абсолютна більшість українських пенсіонерів, незалежно від їхнього віку та трудового стажу, не мають право отримувати пенсію від Німеччини. Виключення становлять лише ті особи, які впродовж 5 років або більше перераховували пенсійні внески на території Німеччини чи ЄС.

На яку фінансову підтримку можуть розраховувати пенсіонери біженці в Німеччині

У залежності від вікової категорії та того, яка саме установа відповідатиме за особу в подальшому, залежатиме й уся подальша допомога, на яку українські пенсіонери біженці в Німеччині зможуть претендувати, перебуваючи в країні під тимчасовим захистом.

Допомога українським пенсіонерам від Джобцентру

Пенсіонерам із України, які ще не досягли пенсійного віку за німецьким законодавством та знаходитимуться під опікою Джобцентру, скоріше за все, варто розраховувати на те, що їм доведеться продовжувати працювати. Виключення становлять хіба що інваліди першої групи. Але, звичайно, шлях до ринку праці пролягатиме через інтеграційні курси, які будуть запропоновані й оплачені установою.

Також особи, які оформляться в Джобцентрі, матимуть можливість на отримання стандартної базової допомоги для безробітних та малозабезпечених Bürgergeld на стандартних умовах. У 2023 р. у межах цієї допомоги самотні дорослі отримують 502 євро, а цивільні партнери або подружжя – 451 євро. Із 2024 року суму виплат для самотніх дорослих буде збільшено до 563 євро. Крім того, пенсіонери, зареєстровані в Джобцентрі, можуть претендувати й на інші пільги та виплати, доступні для отримувачів громадянського доходу Bürgergeld (допомогу на облаштування житла, грошову допомогу на одяг, допомогу на оренду та оплату комунальних платежів тощо).

Допомога українським пенсіонерам у Німеччині від Соціаламту

Українські пенсіонери, які за віком та іншими показниками входять в категорію осіб, якими опікується Sozialamt, можуть розраховувати на базову соціальну допомогу для людей похилого віку (Grundsicherung im Alter).

За своєю сутністю, ця виплата є аналогом громадянського доходу від Джобцентру. Вона виплачується в рамках базового забезпечення для групи осіб похилого віку та спрямована на витрати на проживання з урахуванням соціокультурного прожиткового мінімуму. На цю допомогу в Німеччині можуть претендувати ті, хто досяг пенсійного віку і не має доходів або отримують невеликі суми (наприклад, мінімальну пенсію в Україні).

Сума допомоги Grundsicherung залежить від федеральної землі та ставок, установлених за місцем проживання. Базовий платіж зазвичай складається з:

  • персонального стандартного тарифу (502 євро для самотнього дорослого та 451 євро для подружжя в 2023 р.);
  • витрат на житло та опалення;
  • оплату медичного страхування;
  • виплат на додаткові потреби 17% від базової ставки (для тих, хто має посвідчення інвалідності з відміткою G або aG).

Також можливі одноразові виплати на початкове облаштування квартири, одяг тощо.

Зверніть увагу, що допомога виплачується лише в тому випадку, якщо дохід особи недостатній для забезпечення базових життєвих потреб, або ж узагалі відсутній. При цьому варто мати на увазі, що пенсійні виплати, які ви отримуєте в Україні (маєте до них доступ), можуть бути враховані при нарахуванні соціальної допомоги. Справа в тому, що на сьогодні угоду між Україною та Німеччиною щодо соціального закону вже розроблено, але ще не ратифіковано. Тож, згідно з законодавством Німеччини, пенсійні виплати від іншої держави (у даному випадку України) вважаються доходом, а значить мають враховуватися під час нарахування соціальної допомоги. Саме тому необхідно під час подачі документів до соціального відомства необхідно обов’язково надати достовірну інформацію про розмір пенсійних виплат, які отримуються з батьківщини, та підтвердити їх банківською випискою або іншими документами. Приховування цієї інформації карається грошовими штрафами і позбавленням волі на строк до 5 років.