Українських дітей у Фінляндії переводять до звичайних шкіл

За один навчальний рік українські діти мають досить добре вивчити фінську мову.

Українських дітей у Фінляндії переводять до звичайних шкіл

За даними фінського Управління освіти, у травні минулого року 5 700 українців перебували на підготовчому етапі навчання та 663 – на основному. Цієї осені близько 2 800 українських дітей розпочали навчання у підготовчому класі та понад 3 800 – у так званому звичайному класі.

За один навчальний рік українські діти мають достатньо добре вивчити фінську мову у підготовчому класі, щоб бути готовими перейти у звичайний клас, пише yle.fi.

На думку Пяйві Люхюкяйнен, експерта OAJ, ситуація з підготовчою освітою далека від хорошої.

– Законодавство про підготовчу освіту справді погане. Муніципалітет сам вирішує, організовувати чи організовувати підготовче навчання.

Вона каже, що зазвичай муніципалітети його організують, але при цьому виникає багато проблем. Наприклад, немає кваліфікаційних вимог до викладачів.

– На жаль, мені відомі випадки, коли діти, провчившись рік у підготовчому класі, при переході до звичайного класу вміють говорити лише "kiitos" та "ei".

Експерт вважає, що після підготовчого курсу українці мають здобувати освіту з мовною підтримкою стільки, скільки їм потрібно, або хоч би протягом двох років.

Ситуація з українськими школярами у Фінляндії є неоднозначною. Деякі з них навчаються лише у фінських школах, інші відвідують лише дистанційну школу в Україні. Деякі українські батьки не відправляють своїх дітей до школи у Фінляндії, оскільки планують якнайшвидше повернутися до України.

На початку війни українські діти не підпадали під закон про обов'язкову освіту у Фінляндії, але в міру затягування війни ситуація змінилася. Проживши у Фінляндії рік, біженці отримують право на реєстрацію в муніципалітеті, і тоді діти мають відвідувати школу.

Не всі батьки хочуть реєструватись саме з цієї причини.