- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Українських дітей в Чехії перерахують, аби з’ясувати, хто і чому не ходить у школу
На початок навчального року усього 51 тисяча українських учнів записалися до початкових шкіл Чехії, 10 тисяч до дитячих садків і 4 500 до середніх шкіл. Загалом йдеться про дещо більше ніж 66 тисяч учнів.
Міністерство освіти Чехії оприлюднило перші дані про кількість українських дітей, що пішли навчатися до чеських шкіл на 2022/23 роки.
У відомстві відзначили, що до навчання залучено менше дітей біженців, ніж те очікувалося навесні. Адже освітяни в Чехії тоді планували, що до навчання буде залучено близько 130 тисяч учнів з України, однак ближче до осені з’ясувалося, що йдеться про 66 163 учня.
«Гіпотетично можна стверджувати, що половина українських школярів ходить до чеських шкіл, а половина ні. Але, звісно, ми не знаємо, чи 130 тисяч дітей і підлітків у Чеській Республіці це досі актуальна цифра», - пояснив заступник міністра освіти з управління відділом освіти та молоді Ян Мареш і додав, що дані щодо кількості біженців у Чехії, які є у розпорядженні Міністерства освіти, можуть бути не дійсними і мають бути оновлені.
У той же час, в міністерстві відзвітували, що до початкової школи у Чехії, станом на вересень було зараховано 18 743 українських учні, до середньої школи пішли - 2 884 дитини, а до дитячих садків - 5 104 українця. Іще кілька десятків українських дітей вступили до консерваторій і вищих професійних училищ.
«Загалом у Чехії на 1 вересня було зареєстровано 66 163 українських учнів – 10 258 у дитячих садках, 51 220 у початкових школах, 4 445 у середніх школах, 129 у консерваторіях та 111 у вищих професійних школах», - уточнив Ян Мареш.
У той же час, він звернув увагу, що не всі діти, які були зараховані до чеських шкіл на початок вересня, відвідують навчання. За його словами «загубилося» близько 10 тисяч учнів з України. Зокрема, йдеться про 1208 вихованців дитсадків, 8021 учня початкової школи та 371 старшокласника. Де ці діти, чи повернулися вони в Україну з батьками, чи навчаються в українських школах онлайн, в Міністерстві освіти Чехії не знають.
Аби з’ясувати де діти, що мали намір але не пішли вчитися, Міносвіти Чехії, місцева влада разом з МВС мають намір зробити перереєстрацію біженців.
«Під час неї буде з’ясовано, чи пішли українські діти до чеських шкіл. Необхідно вирішити, як ми будемо діяти, коли дитина не ходить до школи, а повинна», - додав голова парламентського шкільного комітету, а також губернатор Моравсько-Сілезького краю Іво Вондрак.
Він нагадав, що для всіх українських дітей, які перебувають у Чехії понад 90 днів, діє такий же обов’язок, як і для будь-яких інших громадян країни. А саме - діти шкільного віку повинні бути зараховані до школи і ходити на навчання. В іншому випадку батьки можуть бути притягнуті до відповідальності за правопорушення, а також втратити візу.
Відсутність в школі
До відсутності дитини у школі в Чехії ставляться серйозно. Учень зобов’язаний протягом трьох днів після пропуску уроків принести пояснювальну записку (omluvenka) у щоденнику, де буде вказана причина відсутності та підпис батьків або штамп лікаря (телефонного дзвінка, SMS чи пояснення електронною поштою недостатньо).
Якщо учень не буде відвідувати заняття протягом шкільного року із заздалегідь відомих причин довше чим шість днів (наприклад, відпустка, сімейні заходи), необхідно своєчасно написати заяву, яку розгляне класний керівник або директор.
Не віддаючи дітей до початкової школи, батьки порушують закон. Орган соціально-правового захисту дітей (OSPOD) розглядає це як провину, у ряді випадків - як злочин. І, власне, невиконання батьківських обов’язків може призвести до позбавлення батьківських прав або ж може бути накладено штраф.
Гаряча лінія
У той же час, в Міносвіти Чехії закликають українців звертатися на нову окрему гарячу лінію, щодо питань пов’язаних з освітою.
Ті, кому щось незрозуміло у чеській системі освіти, можуть телефонувати за номером +420 234 812 345. Лінія працюватиме щодня у робочі дні від 8:00 до 16:00 українською та чеською мовами.