В Чехії можна продовжити тимчасовий захист без закордонного паспорта

Особливості реєстрації в онлайн-кабінеті і продовження тимчасового захисту коментує адвокат.

В Чехії можна продовжити тимчасовий захист без закордонного паспорта

Одне з найпоширеніших питань при підготовці до продовження тимчасового захисту у Чехії — це відсутність закордонного паспорта. Значна частина українців має лише внутрішній український паспорт, дехто при перетині кордону взагалі не мав при собі посвідчення особи.

Що робити, якщо закордонного паспорта немає, а першу візу тимчасового захисту було видано на окремому бланку? Чи продовжать тимчасовий захист громадянам України без дійсного закордонного паспорта? 

Замовити новий закордонний паспорт у Консульствах України непросто через велику кількість бажаючих. ДП “Документ у Чехії поки що не запрацював, і далеко не всі мають можливість поїхати до Польщі та відстояти чергу у тамтешньому ДП “Документ”. Так само і виїхати за документом до України може не кожний.

У законі Lex Ukrajina IV прописано, що для продовження тимчасового захисту необхідно мати закордонний паспорт. Втім, якщо людина доведе неможливість надати такий документ, то візу вклеять на спеціальний бланк.

Особливості реєстрації в онлайн-кабінеті і продовження тимчасового захисту виданню proukrainu.blesk.cz прокоментувала адвокат Оксана Різак із RIZAK legal.

Маю тільки внутрішній український паспорт: що робити?

У такому випадку важливо: при заповненні онлайн форми реєстрації номер українського паспорту вказувати не потрібно, а треба обрати опцію “не маю паспорта”. У графі “номер паспорта” потрібно буде вказати лише номер закордонного паспорта, якщо такий є, і лише того закордонного паспорта, за яким вас зареєстровано у евіденції МВС Чехії.

Зверніть увагу! Якщо ви отримували перший тимчасовий захист із закордонним паспортом, але при реєстрації оберете опцію “не маю паспорту”, така реєстрація вважатиметься недійсною. Отже, якщо у вашому закордонному паспорті вклеєна віза тимчасового захисту, необхідно вказати саме його номер. Обрати опцію “не маю паспорту” і планувати принести паспорт уже на клеювання візи – це помилка.

При ідентифікації іноземця, “паспортом” з точки зору МВС Чехії вважається виключно закордонний паспорт.

Якщо ви вкажете номер внутрішнього українського паспорта, система вас “не розпізнає”, – пояснює адвокатка Оксана Різак. Якщо маєте внутрішній паспорт, оберайте опцію “немаю паспорта”.

Зверніть увагу: опцію “не маю паспорта” варто обрати і тим українцям, хто вже зробив закордонний, але ще не повідомив про це чеське МВС.

Тимчасовий захист отримували з внутрішнім паспортом, але вже маємо закордонний

Треба пам’ятати, що чеське законодавство зобов’язує іноземців реєструвати будь-які зміни особистих даних (зміна паспорту, прізвища, адреси, народження дітей тощо).

Тому інформацію про отримання нового закордонного паспорта ви повинні повідомити Міністерству внутрішніх справ Чехії, а саме у відділенні азилу та міграційної політики (OAMP) за місцем проживання.

Повідомити про зміну необхідно протягом 3 робочів днів від моменту набуття зміною чинності.

Якщо ви плануєте найближчим часом робити зміну документів чи адреси проживання, це необхідно зробити за тиждень до реєстрації в онлайн кабінеті. Тижневий запас часу необхідний для того, щоби зміни синхронізувались із реєстром МВС та системи реєстрації.

Реєстрація в онлайн-кабінеті є ключовою у процесі продовження тимчасового захисту. Тільки за умови вчасної та правильної онлайн реєстрації, ви зможете розпочати процес продовження тимчасового захисту.