- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Wohngeld для українців у Німеччині в 2024 році: хто має право?
В 2024 році середньостатистичне домогосподарство в Німеччині отримує близько 370 євро на місяць.
Житлова допомога (субсидія) – Wohngeld є важливою фінансовою підтримкою для людей, які, незважаючи на те, що працюють або отримують пенсію, не в змозі повністю покрити витрати на житло. У 2024 році багато людей можуть скористатися цим видом допомоги, особливо з огляду на зростання вартості життя. Видання ukrainianingermany.de пояснює, хто має право на житлову допомогу та як подати заяву на отримання цієї форми підтримки.
Житлова допомога в Німеччині
Житлова допомога або субсидія – це форма фінансової допомоги на оренду або оплату житла, призначена для людей, які, незважаючи на свої доходи, не мають достатньо коштів, щоб самостійно оплачувати житло. Отримати цю допомогу незалежно від того, чи зацікавлена особа є орендарем, власником житла або проживає в будинку для людей похилого віку.
Варто пам’ятати, що житлову допомогу не можна поєднувати з іншими соціальними виплатами, такими як допомога громадянам, яка покриває витрати на житло. Розмір допомоги залежить від низки факторів, таких як кількість осіб у домогосподарстві, сукупний дохід та розмір орендної плати.
Розмір житлової допомоги було збільшено, в 2024 році середньостатистичне домогосподарство в Німеччині отримує близько 370 євро на місяць. Крім того, було запроваджено нові правила надання допомоги, яка може бути призначена на довший період, а одноразові доходи були включені в ретроактивний розрахунок. Завдяки цим змінам більше людей мають право на цю форму підтримки.
Хто має право на житлову субсидію в Німеччині?
Житлову субсидію можуть отримати люди, які відповідають певним критеріям доходу та житлових умов. Основними бенефіціарами є працевлаштовані особи, пенсіонери та особи, які мають інші джерела доходу, але недостатні для самостійного утримання житла.
Варто підкреслити, що навіть люди, які живуть у власному будинку, можуть подати заявку на цю форму допомоги у вигляді субсидії. Сюди також входять відсотки по іпотеці та витрати на утримання житла.
Студенти та стажери також можуть скористатися житловою субсидією, але тільки якщо вони не мають права на інші форми підтримки, такі як Bafög або надбавки на навчання. У цьому випадку необхідно документально підтвердити відмову від цих пільг, що є умовою для розгляду заяви на отримання житлової субсидії.
Житлова допомога не призначається разом з іншими виплатами
Житлову допомогу можна отримати додатково до допомоги по безробіттю 1. Допомога по безробіттю розраховується як звичайний дохід. Пенсіонери також можуть звернутися за житловою субсидією, і тоді пенсія вважається доходом. На житлову субсидію не може претендувати особа, яка отримує інші соціальні виплати, що вже покривають витрати на житло. До них відносяться:
- громадянські кошти;
- соціальна допомога;
- базове забезпечення;
- допомога на проживання відповідно до SGB XII;
- послуги в особливих випадках;
- Базові послуги відповідно до Закону про шукачів притулку;
- перехідна допомога відповідно до SGB VI та допомога у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до SGB VII;
- допомога особам, які перебувають на строковій військовій службі.
Загалом кожен, хто має невисокі доходи, може подати заявку на отримання субсидії на оплату житла. Але, звичайно, отримує не кожен. Передусім виплати розраховані на:
- пенсіонерів, які отримують невисоку пенсію;
- студентів, за винятком випадків, коли вся сім’я має право на отримання позики для отримання освіти (BAföG);
- працюючих матерів і батьків одинаків;
- пар із низькими зарплатами, а також осіб, які працюють у низькооплачуваному секторі;
- мешканців будинків для людей похилого віку та інтернатів для інвалідів.
У більшості випадків, отримувачі інших допомог, які передбачають у тому числі й видатки на проживання (наприклад, SGB II або SGB XII, базова допомога по безробіттю Bürgergeld, відповідно або допомога на навчання на бакалавраті, магістратурі, позика для школярів або для оволодіння робочою професією), не можуть розраховувати на субсидію. У той самий час, субсидія на оплату житла не є перешкодою для отримання дітьми з малозабезпечених домогосподарств соціальної допомоги на освіту та соціальну адаптацію (Bildungs- und Teilhabepaket).
Перевірити, чи саме ви маєте право на субсидію на оплату житла Wohngeld, можна за допомогою спеціального інтернет-сервісу. Інтернет-лічильник допоможе провести відповідні розрахунки та зорієнтуватися щодо своїх підстав та можливостей претендувати на фінансову допомогу.
Як розрахувати Wohngeld в Німеччині в 2024 р.
Стандартною основою для нарахування житлової субсидії є валова орендна плата, що включає в себе плату за воду, каналізацію, вивезення сміття, але не включає витрати на електроенергію, а також фактичні витрати на гарячу воду та опалення. Тим не менш, після реформи 2024 р. витрати на опалення враховуються у вигляді фіксованої ставки через компонент витрат на опалення, який залежить від кількості осіб, котрі проживають у орендованому житлі, і, таким чином, непрямо враховує розмір квартири.
Зазвичай розмір фінансової допомоги на оплату житла залежить від таких факторів:
- кількість членів домогосподарства (крім заявника, враховуються подружжя, партнери, діти, батьки та рідні брати і сестри);
- розмір орендної плати (або навантаження у випадку власника житла);
- сукупний дохід членів домогосподарства, які беруться до уваги.
Формула розрахунку Wohngeld:
1.15 * (M – (a + b * M + c * Y) €, де
M − сума орендної плати (округлена в євро)
Y − округлений щомісячний дохід (євро)
а, b і c − величини, які визначаються кількістю членів сім’ї, що входять до складу домогосподарства
Розмір допомоги можна розрахувати самостійно за допомогою онлайн-калькулятора. При цьому важливо мати на увазі, що провести точні розрахунки, які стануть основою для обов’язкових виплат, може лише відповідне відомство, що відповідає за вас.
Зверніть увагу, що усім муніципалітетам/районам у Німеччині присвоєно рівень допустимої орендної плати, тобто визначено, до якої максимальної суми може бути субсидована орендна плата або навантаження (для власників). Всього існує 7 рівнів орендної плати, і вони залежать від вартості житла у відповідному місті. Наприклад, Дортмунд, відноситься до рівня 3, а Мюнхен − до рівня 7 (найвища вартість житла)
Право на отримання житлової субсидії також може існувати у випадку, коли орендна плата або платежі перевищують максимальний розмір. Проте в цьому випадку сума субсидії розраховується лише на підставі відповідного максимального розміру орендної плати або платежу.
Як подати заявку на отримання субсидії на квартиру в Німеччині?
Соціальна допомога надається лише на підставі заяви, відповідно до § 22 WoGG. Цю заявку має подати голова домогосподарства із низькими доходами після підтвердження права на житлову субсидію. Бланк заяви на отримання житлової субсидії можна отримати в місцевому відділі житлової субсидії муніципалітету, міської, районної або окружної адміністрації. Там же можна отримати вичерпну консультацію щодо отримання допомоги. І туди ж – у відомство з питань субсидій на оплату житла в адміністрації вашої громади, міста або району – необхідно віднести заповнену заявку.
Варто зауважити, що багато федеральних земель уже розміщують на своїх інтернет-сторінках формуляр онлайн-заяви. Знайти відповідну інформацію й координати відомства у вашій федеральній землі можна на сайті https://verwaltung.bund.de/, задавши там у пошуку слово Wohngeld. Там ви знайдете відповідну інформацію і відомство у вашій федеральній землі.
Для отримання субсидії на оплату житла необхідно надати такі документи:
- заповнену заявку на оформлення допомоги;
- документ, що підтверджує витрати на житло (наприклад, довідка про оренду житла die Mietbescheinigung, виписка з банку про сплату орендної плати за останні 3 місяці);
- довідку про доходи (це може бути, наприклад, розрахунковий лист від роботодавця (die Abrechnung), також за потреби повідомлення про розмір призначеної пенсії, довідку про інвалідність (Schwerbehindertenausweis), довідку про статус безробітного тощо).
Відповідальний за вас орган повинен видати письмове рішення за вашою заявою на отримання житлової допомоги. Рішення доведеться чекати від 3 до 8 тижнів, в залежності від того, в який муніципалітет ви подаєте заяву, а виплата допомоги призначається з нового місяця. Зазвичай житлова субсидія надається на 12 місяців. Якщо ви все ще потребуєте допомоги через 12 місяців, ви повинні подати нову заяву, бажано за два місяці до того, як ви втратите попередню допомогу. Кошти зазвичай виплачуються орендарю авансом.