- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як орендувати житло у Чехії: скільки коштує помешкання
Не варто боятися шукати для себе квартиру або будинок самостійно. Це поширена практика у Чеській Республіці.
У Чехії іноземець може зняти житло чи жити у піднаймі. При пошуках житла слід пам'ятати, що приміщення має бути житловим (не можна винаймати для цього нежитлове приміщення, наприклад офіс). Житлова площа має бути достатньою для певної кількості мешканців (1 особа – 8 м2, 2 особи – 12,6 м2, кожна наступна людина – плюс 5 м2). Це важливо для продовження дозволу перебування на території Чехії, оскільки людина надає Міністерству внутрішніх справ підтвердження про наявність житла.
Зняти житло можна самостійно, або через агенцію. У другому випадку потрібно буде заплатити комісію - у разі найму помешкання її розмір зазвичай становить суму місячної орендної плати.
Також вам можуть запропонувати оплатити бронювання житла. За цих умов, воно залишається закріплене за вами, незважаючи на те, коли саме ви плануєте туди переїхати.
У будь-якому випадку, під час роботи з агенціями, слід вимагати квитанції за оплату кожної послуги окремо.
Не варто боятися шукати для себе квартиру або будинок самостійно. Це поширена практика у Чеській Республіці. Пропозиції від власників нерухомості можна знайти на різних інтернет-сайтах, наприклад, www.bezrealitky.cz.
Коли ви знайдете житло, вам слід буде заключити письмовий договір про найм або піднайм.
Якщо ви наймаєте житло, у договорі прописується, що його власник дає право користуватися його майном на визначений термін. У документі зазначається площа житла, суміжних помешкань, орендна плата, розмір комунальних платежів.
Договір піднайму означає, що власник надає вам у користування майно (або його частину), яке вже знаходиться в наймі та не використовується.
Слід зауважити, що у разі укладення договору піднайму у вас менш вигідні умови, ніж при договорі найму. За договором найму власник житла вас може виселити з квартири чи будинку лише у разі зазначених у законі обставин, тоді як договір піднайму припиняє свою дію у момент припинення дії договору найму.
Зважайте, якщо ви укладаєте договір із власником житла, його право власності ви можете перевірити у державному реєстрі – Кадастрі нерухомості. Якщо йдеться про піднайм, перевірте у того, хто здає вам помешкання в оренду, наявність письмового дозволу від власника житла на укладення договору піднайму.
Будьте пильні та не підписуйте папері на чеській мові, якщо ви не розумієте чогось. Ви маєте право попросити їх копію та перекласти зміст разом із фахівцем або ж запросити того на зустріч із власником житла.
Після того, як ви укладете договір, на вас буде покладено обов’язок сплати комунальних послуг. Дізнайтеся завчасно, яка зазвичай сума йде на оплату електрики, опалення, вивіз сміття, аби ви могли розрахувати середню суму, яку щомісяця будете сплачувати за комуналку. До речі, за воду у Чехії, як правило, платить власник житла.
Вас можуть попросити зробити завдаток. Як правило це сума у розмірі двох, але не більше шести місячних орендних плат. Гроші служать гарантією на випадок, якщо ви не сплатите орендну плату, житлово-комунальні послуги або зламаєте щось у квартирі. Якщо це сталося, наймодавець повинен точно розрахувати розмір шкоди та відняти цю суму із застави. Після припинення дії договору оренди власник житла повинен вам повернути завдаток.
Після переїзду ви мусите повідомити МВС про зміну місця свого проживання. Власник житла не має права вам заборонити зареєструвати адресу, за якою ви винаймаєте житло, у міністерстві. Навпаки, якщо ви цього не зробите, ви порушите закон, що може вплинути на ваше перебування в Чехії. Зареєструватися у МВС слід протягом місяця.
Зразок договору оренди житла - договір короткострокової оренди житла чеською та українською мовами.
Вартість оренди житла
Починаючи з червня 2022 року в Чехії зростає попит на оренду житла, а ціни порівняно з 2021 роком зросли на 20–30%. Часом на одну пропозицію претендує до 40 охочих.
Арена житла у Празі (а саме тут сконцентровано найбільшу кількість пропозицій і саме тут найчастіше шукають житло в оренду) у своєму ціновому діапазоні залежить від багатьох параметрів:
- Кількість кімнат.
- Чи є окрема кухня.
- Розміри площ.
- Висота поверху.
- Наявність меблів та техніки.
- Кількість орендарів.
- В якому районі міста.
- Від комунальних платежів.
Чим кращі умови житла, ближче до центру міста, туристичних маршрутів та транспортних вузлів, тим вартість буде вищою, що цілком логічно. Відіграє роль також, скільки людей збирається жити в квартирі, адже в Празі вартість комунальних послуг досить відчутна, і на кожного розраховується кількість споживаних ресурсів і відходів, що виробляються.
Найдорожче та найпрестижніше житло в історичній частині столиці: Прага 1 (Нове місто, Градчани, Мала Країна, Йозефів, Виногради, Голешовіце). Майте на увазі, що жити тут дорого і галасливо, тому, якщо наявність визначних пам'яток не в пріоритеті, краще пошукати щось ближче до околиць.
Прага-2 (Вишеград, Нусле, Виногради, Нове місто). Хоча місцеві ціни не можна назвати доступними, район (особливо Виногради) приваблює транспортною розв'язкою, комфортом інфраструктури, архітектурою, тишею, магазинами та ресторанами.
Прага-3 (Страшниці, Височани Виногради) поступається за ціною оренди Празі-1 і 2, але при тій же розвиненій інфраструктурі жити тут набагато дешевше.
Опитування ріелторів, проведене агентством ČTK, показало, що в Празі вартість квадратного метра житлового приміщення, що орендується, вже досягає 400 крон.
За даними Bezrealitky, середня вартість квадратного метра житлової площі, що орендується, складає в Чехії 230 крон за квадратний метр, а в Празі - 312 крон/м2. Next Reality повідомляє про середню ціну в Празі 400 крон за квадратний метр, що на 30% вище за торішній показник. У Брно за даними Bezrealitky це 265 крон/м2, а згідно з Next Reality – 350 крон/м2.
Агентство Re/max повідомляє про двадцятивідсоткове зростання вартості оренди в Празі та Брно порівняно з 2021 роком. Так, двокімнатна квартира з кухнею (2+1) у районі Праги Малешиці здається в середньому за 17 000 крон на місяць.
Компанія Realitymix.cz на своєму сайті повідомляє, що середня вартість квартири у Празі площею 60 м2 становить 21 000 крон на місяць.
Як відзначають агенції, у регіонах винайняти житло буде значно дешевше. Відстежити вартість житла у Чехії можна за Картою цін на нерухомість, яку розробила Асоціація агентств нерухомості.
Безкоштовне житло для українців
З лютого до Чехії прибуло понад 417 тисяч українських біженців, більшість з яких досі не мають постійного житла.
Чеська компанія з нерухомості «Heimstaden Czech», що є найбільшим власником орендних квартир в країні, стала також найбільшим постачальником житла для українських біженців. «Heimstaden» володіє фондом, що налічує майже 43 тисячі квартир.
Директор компанії Ян Рафай, який також є членом робочої групи, що займається питанням соціального становища українських біженців на урядовому рівні розповів, що з початку війни «Heimstaden Czech», безкоштовно надала українським біженцям 405 квартир, ще сотню квартир здає на стандартних умовах.
Орендованими квартирами українці користуються безкоштовно і не платять навіть за електроенергію та інтернет.
Зазвичай це матері з дітьми, біженці, які живуть на пільги, які їм виплачує держава. Біженці, що вже знайшли роботу в Чехії і мають змогу оплачувати житло, стають орендарями та сплачують регулярну орендну плату.
Також спробувати знайти для себе підходящий варіант проживання можна на сайті благодійного проєкту novaukraine.org. Він пропонує заповнити заявку, щоб отримати можливість тимчасового притулку.
Нова Україна співпрацює з Airbnb.org, щоб надати житло на короткий термін для біженців, які рятуються від війни в Україні. Заявники, які відповідають вимогам, отримають ваучер Airbnb для безкоштовного короткострокового проживання.
Регіональний центр допомоги KACPU допоможе вам в організації проживання у разі потреби.
Платформа Вітаємо біженців (Uprchlíci vítejte) є частиною загальноєвропейської ініціативи, яка забезпечує довгострокове розміщення біженців. (Форма заяви на отримання житла доступна чеською та англійською мовами).
Перерахуємо кілька веб-сайтів для пошуку житла, що можуть стати у пригоді.
Home Real Estate - на сайті можна знайти варіанти для оренди і купівлі нерухомості. Великий плюс - якісні фотографії та детальний опис об'єктів.
Reality.cz - портал із великою базою, але існуючий лише у чеській версії. Квартири в оренду у Празі представлені за цією зсилкою.
Аренда квартир в Праге | Жилье в Праге - ресурс з акутальною базою квартир, що постійно оновлюється.
Expats.cz - англомовна база оголошень про оренду та продаж нерухомості на сайті для експатів. Пропозиції спрямовані на іноземців.
Bazos.cz - сайт приватних оголошень, один із розділів якого присвячений нерухомості.
Bezrealitky.cz - ресурс для пошуку житла без посередників.
Ubytování/péče o zvířata - житло та догляд за тваринами.
Також шукати житло можна у соцмережах. У Facebook багато тематичних груп, які знаходяться за запитами «pronájem bytů».