Як отримати українську пенсію за кордоном

Пенсійний фонд України пропонує різні способи виплати пенсій українським пенсіонерам. 

Як отримати українську пенсію за кордоном

За підрахунками у квітні 2023 року в Україні налічується 10,7 млн осіб пенсійного віку, які отримують пенсію. Багато із них через війну виїхали з України та наразі знаходяться за кордоном. Тож Пенсійний Фонд України розробив для українських пенсіонерів декілька механізмів, як вони можуть отримувати українські пенсійні кошти, перебуваючи за кордоном. 

Чи треба переводити пенсію до іншої країни українцям, які отримували її на банківську картку?

Пенсіонери, які, знаходячись в Україні, отримували пенсійні кошти на банківську картку українського банку, не потребують жодних додаткових дій. Їхні пенсійні виплати продовжуватимуть надходити на їхній банківський рахунок навіть коли вони перебувають в іншій країні. Тож пенсіонери можуть користуватися своїми пенсійними коштами там у будь-який доступний спосіб. 

Як перевести пенсію за кордон, якщо в Україні отримував готівкою?

До початку повномасштабної війни велика кількість пенсіонерів отримувала пенсію у відділеннях «Укрпошти». Проте зараз не у всіх є така можливість. Під час оформлення пенсії кожен пенсіонер міг обрати спосіб отримання виплат в майбутньому. Тож дехто одразу вибрав зарахування на банківську картку. Тим не менш, дехто віддав перевагу отримуванню пенсійних коштів готівкою. Так само, якщо особа не обрала способу, то пенсія автоматично приходила до поштового відділення «Укрпошти» за місцем проживання.

На сьогодні Пенсійний фонд України пропонує для українських пенсіонерів, які отримували в Україні пенсію готівкою, два можливі варіанти перевести виплати до іншої країни:

  • отримувати на банківський рахунок;
  • отримувати міжнародним переказом.

Як перевести українську пенсію за кордон, щоб отримувати на банківську картку?

Для того, щоб перевести українську пенсію до іншої країни та мати можливість отримувати пенсійні кошти на банківську картку, розроблено покроковий механізм зміни способу отримання пенсії. Але перед цим кожна особа, яка має на меті перевести виплати на картку, повинна звернутися до будь-якого українського банку. На сьогодні у багатьох банках в Україні (Приватбанку, Кредитбанку тощо) можна дистанційно відкрити рахунок, на який буде нараховуватися пенсія. Після того, як банківську картку буде відкрито, щоб перевести пенсію на картку, необхідно подати заяву, для цього треба:

  • зайти на портал електронних послуг Пенсійного фонду України та авторизуватися;
  • обрати пункт «Про пенсійне забезпечення»;
  • обрати розділ «Внесення змін до пенсійної справи» – «Заява про зміну способу виплати пенсії»;
  • зазначити необхідну інформацію за поданими вказівками;
  • додати скан-копії документів (паспорт, ідентифікаційний код, реквізити банку);
  • підписати кваліфікованим електронним підписом.

Через особистий кабінет у пункті «Мої повідомлення» можна відстежувати результати обробки заяви.

Отримання української пенсії через міжнародний переказ

Крім того, нещодавно Мінреінтеграції України повідомило, що відтепер пенсійні виплати можна буде отримувати у відділенні пошти за кордоном, за наявності технічної можливості в АТ «Укрпошта» здійснювати переказ коштів у країну перебування».

Тож, якщо пенсіонери отримували в Україні пенсію у відділеннях «Укрпошти» й не хочуть подавати заяву про зміну способу доставки грошей та відкрити пенсійний рахунок в банку, уряд України виплачуватиме пенсії за допомогою міжнародних переказів через акціонерне товариство «Укрпошта». За цих обставин іноземна пошта готова виплачувати пенсії готівкою українським пенсіонерам шляхом міжнародного переказу між нею та «Укрпоштою». Ця можливість ще вдосконалюється. Але вже в найближчому майбутньому пенсіонери зможуть скористатися нею.

Важливо! При переїзді пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, Пенсійний фонд України на його прохання може виплатити пенсію за 6 місяців наперед перед від’їздом. Відлік починається з наступного місяця після зняття особи з обліку за місцем постійного проживання.