- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як підуть до школи українські діти на Кіпрі
З 15 вересня всі українські діти шкільного віку, які залишаться на острові, мають сісти за парти на Кіпрі.
Біля 15-17 тис українців прибули на Кіпр від початку воєнної агресії Росії. Переважно це жінки з дітьми шкільного віку, які винаймають житло за власні кошти, або безкоштовно мешкають у готелях курортних міст Кіпру за державною програмою.
З 15 вересня всі українські діти шкільного віку, які залишаться на острові, мають сісти за парти на Кіпрі.
Української школи на острові немає, і хоча у Лімасолі наразі займаються її створенням, процес цей тривалий.
Між тим, якщо українська сім'я планує, що дитина з 1 вересня навчатиметься в українській школі онлайн - це не варіант. Бо таке навчання на Кіпрі, як і в інших країнах Європи, визнано не буде.
Посольство України на Кипрі писали листи, велися розмови на державному рівні, але нічого не вирішилося, бо питання онлайн-навчання впирається в місцеве законодавство, яким чітко зазначено: такий підхід не передбачається.
Кіпрська школа для дітей біженців - обов'язкова. Батьків перевіряють, можуть бути штрафи і адміністративна відповідальність.
Водночас вік обов'язкового перебування у школі тут зменшений - з 15 років дитина може не відвідувати навчальний заклад.
Навчання у державній школі є безкоштовним і проходить у першій половині дня.
Батьки зазвичай хочуть підстрахуватися і влаштувати дитині заняття ще й онлайн в українській школі. Наприклад є можливість онлайн-навчання "Оптіма", де видають сертифікати про навчання.
В такому разі додаткове навчання доведеться проходити у другій половині дня.
У кіпрських школах українських дітей планують рівномірно розподілити у класи, де є декілька російсько- або україномовних дітей, які володіють грецькою і можуть допомогти іншим дітям.
Важливо: майже в усіх школах, крім основних уроків, протягом дня є 1 година уроку грецької мови, щоб дитина могла швидше опанувати нову мову.
Але і зараз більшість українських батьків на Кіпрі не втрачають час. Дітей водять на платні мовні курси. Існують також безкоштовні волонтерські програми з вивчення грецької для дітей, де вже з 10-го заняття малеча веде діалоги і відповідає на запитання новою, раніш не відомою мовою.
Запис на навчання у школи офіційно ще не відкрито. І раніше 1 вересня цього зробити не можна, адже вчителі і Міністерство освіти у відпустці.
Заяви на навчання від українських батьків планують приймати у вересні, і до цього часу просять не хвилюватися - до 15 вересня місця будуть надані всім.
Наприклад, у регіоні Фамагуста потрібно буде записатися в школу в місті Паралімні дітям з 10 років, а в Айя Напу - дітям до 10 років.
Від цього у батьків вже зараз виникає багато питань. Наприклад, як водити дітей до шкіл у різних містах, якщо одній 6 років і їй треба у початкову школу, а іншій 12 - а це вже середня?!
Якщо виникнуть якісь проблеми, батькам радять звернутися у філіал Міністерства освіти у відповідному місті.
До вирішення транспортного питання планують долучитися українська громада і Посольство України на Кіпрі. Вже зараз йдуть розмови про надання шкільного автобуса.
Це питання остаточно вирішиться, коли буде відомо кількість українських дітей на Кіпрі і місце їх проживання на початок навчального року.
Наразі багато матусь з дітьми мешкають в готелях. Кіпріоти не повідомляють, коли закриють цю програму допомоги українськім біженцям. Поки відомо, що жити у готелях зі статусом тимчасового захисту на Кіпрі можна до кінця вересня, іншою інформацією не володіє ніхто.
Цілком можливо, що така ситуація невизначеності вимусить частину українців повернутися в Україну.
Є на Кіпрі також і багато варіантів платного навчання у приватних школах англійською мовою. Це приблизно 6 тис євро на рік. Такі варіанти мають успіх у тих, хто на острові давно. До початку війни, на Кіпрі вже мешкали біля 6 тис українців, більшість з яких мають можливість віддати дітей у приватну школу.