- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як пілоти-волонтери з усього світу рятують українців
З Німеччини з вантажем медикаментів до польсько-українського кордону, назад – із біженцями на борту. У приватному проекті гуманітарної допомоги в Україні беруть участь понад 300 пілотів з усього світу.
З Німеччини з вантажем медикаментів до польсько-українського кордону, назад – із біженцями на борту. У приватному проекті гуманітарної допомоги в Україні беруть участь понад 300 пілотів з усього світу, пише DW .
Джон Боун міг би продовжувати жити у своє задоволення в маленькому будиночку в Апалачіколі, штат Флорида, містечку з населенням 2 000 чоловік, і всі його зрозуміли б. Насолоджуватися сонцем і одним із найкрасивіших пляжів на березі Мексиканської затоки, час від часу давати кілька уроків пілотування - словом займатися тим, чим займався б будь-хто інший, перебуваючи на заслуженому відпочинку. Але Джон Боун - не проста людина. 71-річний американець уже двічі облетів довкола світу на своєму улюбленому легкому літаку Cirrus SR22.
Тому він робить те, що, ймовірно, мав робити, почувши про ініціативу Air Rescue Ukraine у далекій Німеччині. Зрештою, хто міг би краще за нього впоратися з доставкою гуманітарних вантажів у вітер і негоду в польський Мелець, за 60 кілометрів від кордону з Україною? "Отже, я сів у літак, спочатку до Канади, потім до Гренландії, звідти до Ісландії та Шотландії. Через п'ять днів я був у Німеччині і записався волонтером на два місяці, на липень та серпень", - Боун говорить про свою поїздку до Німеччини як про дитячу гру, можливо, тому, що більшу частину життя провів над хмарами. Він сів у кабіну літака ще підлітком, пропрацював 36 років пілотом в авіакомпанії Delta Airlines і до кінця своєї кар'єри міг літати за звичним маршрутом Атланта-Франкфурт, що називається – із заплющеними очима.
"Я думаю, що важливо зробити все можливе, які б ресурси ви не мали, щоб допомогти Україні. У моєму випадку це виявився аероплан, тому я взяв його з собою", - посміхається Боун.
Дружба з біженцями
На своєму Cirrus Боун вже перевіз до Польщі сотні рюкзаків із комплектами першої медичної допомоги, зворотним рейсом доставляючи біженців до Німеччини. З кожним із них американець підтримує зв'язок через Facebook - тепер у нього майже стільки ж українських друзів, скільки з його рідної країни, каже він зі сміхом: "Всі, кого ви привезли до Німеччини, нескінченно вдячні вам. Сьогодні я лечу назад із українським героєм війни, якого повинні госпіталізувати в Німеччині. Це важливий досвід, коли ти відчуваєш, що можеш змінити ситуацію. І ми безперечно змінюємо ситуацію на краще".
Як народжуються ідеї
За те, що Джон Боун може змінити ситуацію, він має бути вдячний Кею Вольфу. Або, інакше кажучи, американський льотчик і сьогодні викладав би в Апалачіколі, якби 52-річному фахівцю з інформаційних технологій та його приятелеві Штефану Заулінгу незабаром після початку війни в Україні не спала на думку досить зухвала ідея.
"Ми міркували про те, що у нас виходить найкраще, - розповідає Вольф. "Організація процесу, бо маємо 30-річний професійний досвід у виробництві. По-друге, інформаційні технології в організації. І по-третє, вміння літати. Штефан – пілот, а я літаю вже 15 років. Ми подумали, що якщо до нас приєднаються п'ять-десять шалених з нашого кола друзів, ми вже зможемо чогось досягти».
Пілоти з усього світу
Сьогодні початкова жменька божевільних перетворилася на 313 зареєстрованих пілотів, деякі з яких літають в Україну власним коштом. Серед них - колишні професійні цивільні та військові льотчики та інженери. І, звісно, такі ексцентричні люди, як Боун. До ініціативи підключилися пілоти з Кенії, Еквадору та Канади. Досі Air Rescue Ukraine здійснила 69 рейсів у Мілець з Хангелара під Бонном, Аугсбургом та Майнцем. Перевезено понад 17 тонн вантажів, включаючи ліки від раку, аптечки першої допомоги та обладнання для гемодіалізу, які були терміново доставлені до України, переважно зі складу організації "Синьо-жовтий хрест" у Кельні.
"Днями нам зателефонували і повідомили, що на кордоні України з Молдовою потрібні дуже спеціальні та рідкісні ліки, тому що у пораненого українця розвинулася резистентність до антибіотиків. Ми організували переліт з Дубліна, і того ж вечора пацієнт отримав свій перший укол", - Згадує Вольф.
Посилки для Бучі
Air Rescue Ukraine також надала допомогу в Бучі, місці, яке здобуло всесвітню популярність через звірства, здійснені там російськими солдатами. Спільно з кримінальною поліцією Кельна та "Синьо-жовтим хрестом" у ході нічної операції було доставлено десятки спеціальних наборів, які дають змогу задокументувати факт зґвалтування. Також у багажі: протизаплідні засоби та 200 кілограмів спеціальних мішків для тіл.
На даний момент організація вивезла 57 осіб, які потребують допомоги. Ukraine Air Rescue фокусується на поранених, які потребують операції, інвалідах-візочниках або дітях без супроводу. Але повітряний міст в Україну може працювати лише в тому випадку, якщо Вольф та його команда постійно триматимуть у руках нитки управління, виступаючи у ролі своєрідної диспетчерської вежі для пілотів.