- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як повернути товар у чеському магазині: зберігати чек не обов'язково
Також не мають права вимагати оригінальну упаковку.
При поверненні товару до магазину в Чехії за законом не обов'язково пред'являти чек чи товар в оригінальній упаковці. Покупець може довести факт покупки різними способами, включаючи витяг з банку або слова свідка, який був з покупцем у цей час у магазині.
Як пред'явити претензію без чека
Ви втратили чек, а вам потрібно повернути товар у магазин? Не біда, адже чек — далеко не єдиний документ, на який можна спертися при пред'явленні претензії. Є кілька альтернативних варіантів, які продавець має прийняти. За словами Едуарди Хекшової, директора організації споживачів dTest, ситуація, коли продавці намагаються переконати покупців, що не можуть прийняти товар без чека, повторюється постійно. Іноді це намір продавця відбити у споживача бажання повернути товар за гарантією, у деяких випадках це незнання, яке не є виправданням, хоча це одна з найпростіших речей, каже Хекшова.
З її слів, є кілька способів довести покупку без чека. Достатньо сфотографувати чек або, у разі онлайн-замовлень, знайти підтвердження електронною поштою.
«З онлайн-покупками простіше, там у нас буде якийсь запис, як правило, в пошті або в записах попередніх замовлень після входу в інтернет-магазин. Однак нічого не втрачено і при покупці у звичайному магазині», — пояснює вона.
Що ж робити, якщо ні чека, ні підтвердження електронною поштою немає? Наприклад, для підтвердження оплати у конкретного продавця можна використовувати витяг з інтернет-банкінгу. Однак проблема може виникнути, якщо покупець придбав кілька товарів та загальна сума оплати не збігається із ціною заявленого товару.
«Також може допомогти, якщо товар настільки специфічний, що його продає лише один конкретний рітейлер чи мережа. Однак у цьому випадку необхідно довести, коли було здійснено покупку», — продовжує Хекшова.
Ще один варіант – використовувати гарантійний талон, якщо клієнт отримав його разом із товаром. Як правило, на ньому вказується дата покупки.
Якщо йдеться про товари, на які покупець уже висунув претензії в минулому, можна використовувати звіти про попередні претензії, щоб допомогти продавцеві знайти решту інформації. За словами експерта, свідчення свідка, який підтверджує факт купівлі товару, також не можуть бути відхилені.
Що робити з відхиленою претензією
За словами Хекшової, якщо роздрібний продавець наполягає на наданні чека, він діє незаконно. У цьому випадку споживачі можуть звернутися до Чеської торгової інспекції.
"У рамках позасудового врегулювання спору Служба споживчої інспекції може попросити продавця прийняти скаргу, а в рамках своєї наглядової діяльності - оштрафувати продавця, оскільки це є правопорушенням", - коментує Хекшова.
Претензії можна подавати і без упаковки чи бірок
Той факт, що претензії щодо товарів можна пред'явити лише за наявності чека, — лише одна з багатьох неясностей, пов'язаних із процесом подання претензій. Наприклад, неправильним є твердження, що при пред'явленні претензій товари мають бути в оригінальній упаковці.
Товар не обов'язково має бути в оригінальній упаковці, навіть якщо ви відмовляєтеся від договору протягом 14-денного терміну, наприклад, при покупці через інтернет. Не можна вимагати від споживачів зберігати упаковку, наприклад коробки, для повернення товару.
Ще одна помилка — ідея про те, що на товарі обов'язково мають бути ярлики, які були при покупці.
Ще один дуже поширений міф - це зобов'язання вимагати повного комплекту товару, включаючи всі аксесуари.
Продавець може вимагати лише ті деталі, які необхідні для задоволення претензії. Тому, наприклад, у випадку з претензією до роботи камери телефону достатньо лише телефону, оскільки інші предмети, такі як зарядний пристрій або навушники, не впливають на дефект.
Але якщо претензія стосується, наприклад, дефектного акумулятора в цьому телефоні, продавець може зажадати надати і зарядний пристрій, щоб визначити, чи не є дефект у зарядному пристрої.