- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як українцям отримати німецьку пенсію
Як вона розраховується та які документи потрібні для цього процесу.
Отримання німецької пенсії цікавить багатьох українців. Видання ukrainianingermany.de розглядає основні умови та вимоги щодо отримання німецької пенсії для громадян України, а також скільки можна отримати в межах німецької пенсії, як вона розраховується та які документи потрібні для цього процесу.
Чи можуть українські біженці отримати німецьку пенсію?
Згідно з німецьким законодавством, іноземці мають право отримувати пенсію в Німеччині. Тим не менш, для того, щоби претендувати на німецькі пенсійні виплати, іноземці, у тому числі українці, мають задовольняти декільком вимогам:
- Легально проживати в Німеччині (наприклад, мати статус біженця).
- Досягти пенсійного віку (за німецьким законодавством).
- Мати офіційну роботу та страховку (бути учасником системи обов’язкового пенсійного страхування, кожен працівник у Німеччині виплачує пенсійне страхування).
- Сплачувати внески до пенсійного фонду Німеччини щонайменше протягом 5 років (мінімальний страховий стаж Mindestversicherungszeit).
Тож, виходячи з цих вимог, українські біженці, які виїхали з України до Німеччини після початку повномасштабної російсько-української війни 24 лютого 2022 р., не мають право на отримання німецької пенсії. Адже не працювали в Німеччині та не сплачували внески до фонду обов’язкового пенсійного страхування країни.
Натомість громадяни України можуть отримати право на німецьку пенсію, якщо виконають відповідні страхові умови та пропрацюють в Німеччині протягом п’яти років, роблячи відповідні пенсійні внески.
При цьому, всупереч фейкам, які нещодавно активно розповсюджувалися у месенджерах та інтернет-спільнотах, для іноземців застосовуються ті самі пенсійні закони стосовно віку виходу на пенсію, що і для громадян Німеччини. А пенсію за віком у Німеччині можна отримати тільки з 63 років за умови наявності 35 років пенсійного стажу і тільки за наявності відрахувань.
У той час, як громадяни Німеччини отримують номер пенсійного страхування (Rentenversicherungsnummer чи RVNR) відразу ж після народження, іноземці одержують його у момент, коли влаштовуються на першу роботу або коли Jobcenter реєструє особу в системі обов’язкового медичного страхування. Цей дванадцятизначний номер дійсний протягом життя та свідчить про вашу участь у системі соціального страхування. Дізнатися свій номер можна в фонді пенсійного страхування або в касі лікарняного страхування (Krankenkasse).
Пенсійний вік у Німеччині
Установлений законом вік виходу на пенсію в Німеччині коливається від 63 до 67 років, в залежності від виду пенсії за віком. Стандартний пенсійний вік у Німеччині становить 65 років і 10 місяців, і в найближчі кілька років планується підвищення цієї вікової межі щороку на два місяці, доки не сягне 67 років (у 2031 р.). Усі, хто народився в 1964 році або пізніше, зможуть вийти на пенсію без зменшення пенсійної суми тільки в 67 років. Для людей із важкою формою інвалідності (1958 року народження) стандартний пенсійний вік у 2023 році становить 64 роки і два місяці, а до 2029 року він буде поступово підвищуватися до 65 років.
Загальна ситуація з підвищенням пенсійного віку в Німеччині, в залежності від року народження, виглядає так:
- народжені до 1947 р. йдуть на пенсію в 65 років;
- у 1947 р. – в 65 років і 1 місяць;
- у 1948 р. – в 65 років і 2 місяці;
- у 1949 г. – в 65 років і 3 місяці;
- у 1950 г. – в 65 років і 4 місяці;
- у 1951 р. – в 65 років і 5 місяців;
- у 1952 г. 65 років і 6 місяців
- у 1953 г. – в 65 років і 7 місяців
- у 1954 г. – в 65 років і 8 місяців
- у 1955 г. – в 65 років і 9 місяців
- у 1956 г. – в 65 років і 10 місяців
- у 1957 г. – в 65 років і 11 місяців
- у 1958 г. – в 66 років
- у 1959 р. – в 66 років і 2 місяці
- у 1960 г. – в 66 років і 4 місяці
- у 1961 г. – в 66 років і 6 місяців
- у 1962 р. – в 66 років і 8 місяців
- у 1963 г. – в 66 років і 10 місяців
- з 1964 року – у 67 років.
Чи враховується український стаж для отримання німецької пенсії?
Мешканці ЄС та інших країн, із якими Німеччина уклала угоду про соціальне забезпечення, можуть додавати періоди роботи в інших країнах під час розрахунку мінімального страхового стажу для отримання пенсії в Німеччині. Тим не менш, на жаль, Україна не входить до цього переліку й не має ратифікованої угоди про соціальне забезпечення. На практиці це означає, що період трудового стажу, який біженець мав в Україні, не враховуватиметься до мінімального страхового стажу для пенсії в Німеччині. Також не вийде отримати німецьку пенсію і в тому випадку, якщо український пенсіонер вже отримує пенсію в Україні.
Тож, якщо українець платитиме пенсійні страхові внески в Німеччині протягом 5 років, розрахунок пенсії для таких осіб буде проведено згідно з чинним законодавством. Ті, які досягли пенсійного віку та мають низький дохід або отримують обмежену суму (наприклад, мінімальну пенсію в Україні), мають право на отримання базового соціального забезпечення у пенсійному віці. Зверніть увагу, що до страхового стажу в Німеччині зараховуються не лише роки праці за трудовим договором, але й такі періоди, коли людина не мала офіційного працевлаштування через:
- безробіття;
- хвороби;
- догляд за дитиною або догляд за інвалідом.
Скільки становить німецька пенсія
Зверніть увагу, 5-річна сплата внесків до пенсійного фонду Німеччини надає українцю саме право набуття пенсії, а не право на мінімальну німецьку пенсію. Тим більше, що такого поняття як мінімальна пенсія в Німеччині немає – розмір пенсійних виплат залежить від доходу працівника, і розраховується індивідуально.
Пенсія, яку отримують німецькі пенсіонери, великою мірою залежить від:
- доходу працівника (через це для розрахування пенсії обирають період із найвищою зарплатою);
- розміру страхових внесків;
- трудового стажу;
- часу виходу на пенсію (дострокова пенсія передбачає меншу суму)
- пенсійних пунктів Entgeltpunkte.
Загальна формула вирахування пенсії в Німеччині виглядає так: зароблені бали х поточний розмір пенсії х коефіцієнт доступу х коефіцієнт виду пенсії
Особливої уваги тут заслуговують пенсійні пункти. Вони визначаються за формулою: річний дохід людини / середній річний дохід всіх застрахованих осіб. При цьому особа отримує 1 пенсійний пункт, якщо досягла середньорічного доходу в Німеччині – чим більше пунктів, тим вища сума пенсії. Якщо ви заробляєте лише половину середнього заробітку, вам нараховується половина заробленого балу; якщо ви заробляєте вдвічі більше, ви отримуєте два бали. Кожному балу заробітку присвоюється грошова оцінка, так звана пенсійна вартість (Rentenwert). З липня 2023 року один бал приносить пенсію в розмірі 37,60 євро (з цього року розмір пенсії на Сході та Заході є однаковим). Окрім зарплати, ви також можете отримувати бали заробітку за періоди, коли ви виховували дітей, доглядали за членом сім’ї, отримували допомогу по хворобі або безробіттю (якщо сплачували внески).
Коефіцієнт доступу враховує збільшення/зменшення пенсій, які можуть виникнути, внаслідок, наприклад, раннього виходу на пенсію, а коефіцієнт типу пенсії стосується різних рівнів типів пенсій (наприклад, виплата за часткове зниження працездатності особи дорівнює тільки половині повної пенсії).
У Німеччині дохід пенсіонерів оподатковується на рівних умовах з доходом від заробітної плати і має такі ж податкові пільги (податкові ставки варіюються від 0% до 45%, не обкладаються податком перші 9 744 євро (19 488 євро для подружньої пари)).
Як виглядає пенсійна система в Німеччині
Загальна структура німецької пенсійної системи має три рівні:
- Обов’язкова державна пенсія.
- Професійна пенсія.
- Приватна пенсія.
Базовим елементом цієї структури є обов’язкова державна пенсія, на яку може претендувати особа після досягнення пенсійного віку. Вона формується за солідарною системою. Якщо ви працюєте в Німеччині, то частина вашого доходу автоматично спрямовується до фонду пенсійного страхування (Rentenversicherung). Крім того, ваш роботодавець також сплачує певну суму в цей фонд. Наразі ви та ваш роботодавець сплачуєте по 18,6 % вашого валового заробітку як внесок на пенсійне страхування. До цього загального фінансового резерву також додають кошти з державного бюджету. З цього фонду отримують свої пенсії поточні пенсіонери. Коли в майбутньому ви вирішите вийти на пенсію, ваша пенсія буде фінансуватися коштами молодшого покоління. Цю систему взаємної підтримки в Німеччині називають «Umlageverfahren». Зверніть увагу, що обов’язкові платежі до фондів соціального страхування мають сплачувати люди,я кі заробляють більше 520 євро на місяць, натомість ті, хто працює на мініджоб має право звільнити себе від цього обов’язку.
Крім того, у Німеччині також доступні корпоративні або професійні пенсійні програми. Зазвичай за цими пенсійними програмами зобов’язані вносити внески як працівники, так і роботодавці, але конкретні умови програм можуть варіюватися в залежності від індивідуальних обставин.
Щодо приватних пенсій, то ці пенсійні плани доступні як від державних, так і від приватних страхових компаній.
Пенсія в 63 роки та інші види пенсій за віком у Німеччині
Окрім базової пенсії за віком (Regelaltersrente), соціальне пенсійне страхування за віком також охоплює:
- дострокову пенсію Frühere Pensionierung (пенсію з 63 років за наявності 45 років стажу);
- пенсію для осіб із важкою формою інвалідності Erwerbsminderungsrente;
- пенсія зі зниженою працездатністю (для людей, які через хворобоу можуть працювати лише неповний робочий день);
- пенсія у зв’язку з втратою годувальника Hinterbliebenenenrente (для утриманців осіб, застрахованих у системі загальнообов’язкового пенсійного страхування, сюди входить пенсія сироти та пенсія вдови);
- допомога людям із низьким доходом Grundsicherung.
Маючи 45 років страхового стажу, особа отримує статус «довгостроково застрахованої особи» в системі загальнообов’язкового пенсійного страхування й має право вийти на пенсію в 63 роки без зменшення суми пенсії (для тих, хто народився в 1964 р. або пізніше, в 65 років). Натомість, не маючи в наявності мінімум 45-річного трудового стажу, якщо ви вийдете на пенсію до досягнення встановленого пенсійного віку, із ваших пенсійних виплат буде відраховуватися до 14% (кожен місяць дострокового виходу на пенсію коштує 0,3% щомісячної пенсійної виплати).
Достроково піти на пенсію в Німеччині можна й за станом здоров’я. Вікових обмежень тут не існує. Також раніше вийти на пенсію можуть особи, які протягом багатьох років працювали в складних умовах, а також у разі безробіття до пенсії (народженим до 1952 р.).
Щодо допомоги людям із низьким доходом Grundsicherung, яка набула чинності в 2021 р., вона виплачується особі, яка протягом мінімум 33 років сплачувала страхові внески та має місячний дохід 1250 євро. За таких умов особа отримує 70-450 євро на місяць, пільга надається автоматично.
Вихід на пенсію в Німеччині не забороняє особі продовжувати працювати. Завдяки Закону про гнучку пенсію в Німеччині, пенсіонер може працювати та продовжувати сплачувати внески до системи пенсійного страхування з додаткового заробітку. Це дозволяє один раз на рік зробити перерахунок вашої пенсії. Кожен місяць роботи після досягнення особою стандартного пенсійного віку збільшує нараховану суму пенсійних виплат на додаткові 0,5 відсотка.
Як оформити пенсію в Німеччині
Заяву про призначення пенсії в Німеччині потрібно подавати якнайменше за 3 місяці до досягнення пенсійного віку. Заяву на отримання пенсії подають до найближчого регіонального офісу Німецької служби пенсійного страхування (Deutsche Rentenversicherung) – це можна зробити поштою, відправивши заповнену форму RO865 або онлайн на сайті deutsche-rentenversicherung.de.
До заяви необхідно додати такий пакет документів:
- свідоцтво про народження;
- посвідчення особи (для українців копію закордонного паспорта);
- документ про статус легального перебування в Німеччині;
- трудовий договір;
- номер банківського рахунку;
- картку медичного страхування;
- за наявності довідку про інвалідність, свідоцтво про шлюб, документи про дітей.