Як українцю знайти роботу в Німеччині

Як українцям шукати роботу та якими сайтами й службами можна скористатися.

Як українцю знайти роботу в Німеччині

Усі українці, які мають тимчасовий захист на території Німеччини, мають доступ до ринку праці. Для того, щоб влаштуватися на роботу, українським біженцям досить легко оформити дозвіл на роботу. І це значно спрощує процес працевлаштування.

Інша справа – пошуки роботи. Часто для тих, хто не знає німецької мови, це може бути складним процесом. Крім того, в залежності від кваліфікації, відрізняються шанси на успішне працевлаштування. Наприклад, робітники з високою кваліфікацією і високим рівнем знання німецької швидше знайдуть роботу. Це програмісти, лікарі та інженери. Людям з середньою або низькою кваліфікацією й без знання мови знайти роботу буде важче, пише ukrainianingermany.de.

Шукати роботу в Німеччині можна такими способами:

  1. Скористатися сайтами для пошуку роботи.
  2. Пошукати через гугл за назвою міста та професії.
  3. Писати напряму роботодавцям.
  4. Читати оголошення в газетах.
  5. Шукати відкриті вакансії в соціальних мережах.
  6. Скористатися послугами агентства з пошуку роботи.
  7. Звернутися до біржі праці.

Такими способами пошуку роботи користуються як німці, так і іноземці. Але більшість людей шукають вакансії на спеціальних сайтах.

Сайти для пошуку роботи в Німеччині для українців

У Німеччині, як і в більшості країн, існують сайти, на яких можна шукати роботу. Деякі з них пропонують тимчасовий підробіток. Інші – постійну роботу.

Серед найпопулярніших сайтів по пошуку роботу варто виділити такі:

  • https://www.arbeitsagentur.de/. Сайт обслуговується німецькою та англійською мовами. Пошук роботи на цьому сайті поділений на категорії. Крім того, на ньому можна зареєструватися на проходження курсів, отримання допомоги по безробіттю тощо.
  • https://www.jobcenter-ge.de/. Тут можна знайти центр зайнятості в вашому регіоні. Ще, на ньому можна отримати консультацію з приводу пошуку роботи.
  • https://www.jobleads.com/. Для пошуку роботи потрібно зареєструватися на сайті та створити резюме. Але здебільшого, на цьому сайті публікуються вакансії для висококваліфікованих працівників.
  • https://europa.jobs/ua. Цей сайт створений для того, щоб українці змогли знайти роботу в Європі. На ньому публікуються ті вакансії, на які не вимагається досвід і знання мови. Крім того, є також можливість знайти роботу з житлом.
  • https://www.stellenanzeigen.de/. На цьому сайті можуть знайти роботу як висококваліфіковані працівники, так і ті, в кого нема кваліфікації. Можна підписатися на розсилання новин, щоб отримувати звіт про наявність вакансій на електронну пошту.

Сайти для пошуку підробітку в Німеччині

Існують також сайти, де можна знайти тимчасову роботу або підробіток:

  • https://www.agenturmarypoppins.de/. На цьому сайті можна знайти роботу няні (в тому числі два тварин), домробітниці, садівника, різноробочого тощо.
  • https://www.teilzeitstellen.net/. Біржа вакансій на неповний робочий день. У відповідному полі можна ввести назву свого міста, щоб полегшити пошук. Також доступний пошук по регіонах.
  • https://www.zenjob.com/de/jobs/. Тут пропонується робота для студентів, святкова робота, робота на неповний робочий день тощо. Є також пошук по містам.
  • https://www.absolventa.de/. Сайт, де публікуються вакансії для студентів і випускників університетів. Можна користуватися безкоштовними шаблонами для резюме.

Групи в Facebook для пошуку роботи в Німеччині

Можна шукати роботу в групах у Facebook. Варто звернути увагу на такі сторінки:

Сайти по пошуку роботи за конкретним фахом

У Німеччині також є спеціальні сайти, де можна шукати роботу в конкретній галузі. Варто звернути увагу на такі сайти:

  • https://hoteljob.de/. Пропонуються готельні вакансії в Німеччині, Австрії та Швейцарії. Також можна знайти роботу в закладах харчування.
  • https://www.gastrojobs.de/. Робота в закладах громадського харчування.
  • https://www.jobware.de/. Робота в галузі IT, інженерії, маркетингу, логістиці тощо.
  • https://www.praktischarzt.de/. Біржа праці для лікарів. Для пошуку потрібно вказати тип посади, спеціалізацію й місто.

Сайти, що допомагають знайти роботу українським біженцям в Німеччині

Існують також спеціальні сайти, де біженці або інші емігранти можуть отримати інформаційну допомогу:

  • https://www.germany4ukraine.de/. Поради з приводу пошуку роботи, житла, охорони здоров’я тощо. Гаряча лінія за номером +499111787915. Дзвінки приймаються з понеділка по четвер з 8 до 16 та в п’ятницю з 8 до 13.
  • https://www.arbeitsagentur.de/. На цьому сайті можна отримати консультацію з приводу пошуку роботи, знайти інформацію щодо курсів німецької мови, дізнатися як підтвердити свій диплом тощо. Для зв’язку потрібно заповнити спеціальну форму.
  • https://www.adeccojobsforukraine.com/. Сайт, який допомагає українцям знайти роботу в Німеччині. Можна подати заявку прямо на сайті. Під час заповнення анкети потрібно додати резюме англійською мовою.

Біржа праці в Німеччині для українців: яку допомогу в пошуку роботи можна отримати?

Одним з дієвих способів пошуку роботи в Німеччині – це звернення до Центру зайнятості (Jobcenter). Там вам призначать відповідального за вас консультанта. Саме він і буде допомагати вам у пошуках роботи. Крім того, у Центрі зайнятості можна також розраховувати на:

  • Покриття витрат на курси німецької мови для тих, хто не володіє цією мовою.
  • Отримання консультації щодо вашої кар’єри на основі даних, які ви надали консультанту (досвід роботи, диплом тощо) та послуги коучингу.
  • Навчання нову фаху. Воно триває від 2 до 3 років, залежно від професії, яку ви обрали.
  • Допомогу з оформленням заявок по пошуку роботи, зі створенням резюме та написанням супровідних листів.
  • Отримання консультації щодо початку самозайнятості. У деяких випадках можна також розраховувати й на стартовий капітал.

На жаль, більшість працівників Центрів зайнятості володіють лише німецькою мовою. Часом трапляється, що працівник знає англійську, але немає жодної гарантії, що саме у вашому Центрі зайнятості знайдеться така людина. Тож якщо ви відчуваєте себе невпевнено під час спілкування німецькою або не говорите цією мовою, ви можете взяти на візит перекладача. Також, безкоштовні послуги перекладачів надаються й у деяких Центрах зайнятості. Але потрібно уточнювати цей момент заздалегідь.

Робота в Німеччині від прямих роботодавців – як шукати?

Багато мешканців Німеччини шукають роботу напряму від роботодавців. Деякі власники великих фірм запрошують до себе працівників, але не додають оголошення на сайти по пошуку роботи. Тож для того, щоб знайти роботу від прямих роботодавців, потрібно:

  • Переглядати сайти крупних фірм у розділі Кар’єра (Karrier).
  • Шукати пропозиції, де зазначено international.
  • Створити та заповнити профіль в Linkedin.
  • Звертати увагу на оголошення в кафе, магазинах та інших закладах – часом вони шукають працівників.

Якщо ви вирішили самостійно зв’язатися з роботодавцем, варто дотримуватися таких порад:

  1. Створіть біографію з фотографією. Вкажіть там дати закінчення навчальних закладів, ваш досвід роботи, сімейний стан та знання мов. Постарайтеся, щоб біографія була не більшою, ніж на лист формату А4.
  2. Додайте до біографії мотиваційний лист, який починається зі слів Sehr geehrte Damen und Herren.
  3. У листі вкажіть де ви знайшли вакансію та яку ви маєте мотивацію. Лист повинен складатися з 10-12 речень.
  4. Створіть професійне резюме, але постарайтеся, щоб воно не було надто шаблонним.
  5. Додайте копії дипломів, сертифікатів тощо. Обов’язково додайте шкільний атестат. Якщо є – додайте відгуки з попередніх місць роботи або навчальних закладів.

Зверніть увагу! Усі документи потрібно перекласти на німецьку мову. Крім того, листуватися з роботодавцями також потрібно німецькою.

Як зробити пошук роботи в Німеччині максимально ефективним?

Для того, щоб пошуки роботи в Німеччині були максимально ефективними, необхідно звертати увагу на багато деталей. Варто ретельно зробити своє резюме, щоб воно відрізнялося від інших, заповнити профілі в соціальних мережах й якісно підготуватися до співбесіди. Перед тим, як спілкуватися з HR, вивчіть історію компанії, дізнайтеся її цінності та бізнес модель.

Якщо ви шукаєте вакансії на сайтах з пошуку роботи, надавайте перевагу свіжим пропозиціям. Можете також пробувати писати напряму роботодавцям за вказаними на сайті даними. Так буде більше шансів, що саме вашу кандидатуру розглянуть.

Якщо є можливість, то перед тим, як шукати роботу, вивчіть німецьку мову хоча б на базовому рівні. Тоді вірогідність отримати бажану посаду значно підвищиться.

Перекладіть усі документи на німецьку мову. Зверніться до фахівця, щоб уникнути помилок. Можна також скористатися послугами перекладача при написанні мотиваційного листа й складанні резюме.

При відправленні документів зверніть увагу на такі моменти:

  1. Величезна кількість роботодавців вимагають, щоб документи відправили й у паперовому вигляді. Тож роздрукуйте й надішліть усю документацію звичайною поштою.
  2. При відправленні документів електронною поштою перетворіть їх на PDF-файли та підпишіть німецькою мовою, щоб було зрозуміло що міститься в файлі.
  3. Не відправляйте порожні листи. Обов’язково назвіться й розкажіть, де ви знайшли оголошення про вакансію. Після цього запропонуйте переглянути ваше резюме. Порожні листи залишаться без нагляду.
  4. У темі листа вкажіть назву посади, на яку претендуєте й своє ім’я та прізвище.

Будьте готові до того, що вам доведеться довго чекати відповіді. Часом деякі компанії можуть шукати працівника по декілька місяців. Упродовж цього часу продовжуйте розсилати резюме на інші вакансії, щоб пришвидшити процес пошуку роботи.

Як не стати жертвою шахраїв при пошуку роботи в Німеччині?

На жаль, у Німеччині трапляються випадки шахрайства, коли людина шукає роботу. Незнання мови та законів Німеччини, а також відсутність досвіду дозволяють шахраям шукати собі жертв. Тож для того, щоб не стати жертвою шахрайства при пошуку роботи, дотримуйтеся таких порад:

  1. Ретельно вивчить потенційного роботодавця. Зайдіть на офіційний сайт компанії, перевірте чи фактично в ній шукають працівників. Також зверніть увагу на помилки в тексті. Часом це може вказувати на шахрайство.
  2. Не платіть за працевлаштування. Компанії не мають права вимагати платіж за прийняття на роботу та навчання.
  3. Зверніть увагу на тон розмови. Він повинен бути офіційно-діловим.
  4. Дізнайтеся яка середня зарплатня на вакансії, на яку ви претендуєте. Якщо пропозиція виглядає занадто гарною, скоріш за все, з вами спілкуються шахраї.
  5. Не розкривайте конфіденційну інформацію до моменту працевлаштування. Якщо у вас питають банківські дані чи номер паспорту під час першого спілкування, варто одразу припинити розмову.
  6. Не погоджуйтеся працювати без трудового договору. У ньому мають бути прописані години вашої роботи на місяць, назва посади, зарплатня тощо.
  7. Уважно читайте трудовий договір перед підписанням. Якщо є спірні моменти, уточнюйте їх одразу.

Якщо ви не впевнені, що правильно зрозуміли потенційного роботодавця або хочете переконатися, що в трудовому договорі немає спірних моментів, зверніться до людини, яка добре володіє німецькою мовою.