Як українським біженцям потрапити з Польщі до Канади

На канадську візу можна подавати, маючи тимчасовий захист у Європі.

Як українським біженцям потрапити з Польщі до Канади

Етнічні українці становлять близько 4% загального населення Канади. Але з квітня цього року завдяки програмі Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET) наших земляків значно побільшає. Біженка з Ізюму Марина Мнацаканян розповіла КП в Україні про свій досвід в отриманні візи, перельот та перші враження від цієї країни.

Заявку на візу Марина заповнювала сама на всіх членів родини. Цей процес зайняв 4 вечори. Анкета досить проста, впорається навіть людина, яка не знає англійської: є багато інструкцій в інтернеті.

Канада окремо збирає біометричні дані (відбитки пальців та фото) для відкриття візи. Це потрібно робити всім від 18 до 61 року включно, навіть якщо є біометричний паспорт.

23 квітня сім'я здала біометрію у Варшаві. 30 квітня надійшов запит на вклеювання візи до паспортів. На подання паспортів записалися 20 травня. Паспорти із візами отримали 15 червня. Весь процес зайняв трохи менше двох місяців.

При цьому на канадську візу можна подавати, маючи тимчасовий захист у Європі.

За переліт родина Марини сплачувала самостійно. Квитки з Польщі були дорогі, тож летіли зі Словаччини. Летіли з двома пересадками Кошице – Відень – Торонто – Вінніпег. За 3 дорослих, 2 дітей та 1 інфанта (дитина до 2 років на руках) – 4000 USD. Можна спробувати знайти варіанти безкоштовного перельоту, проте цей процес може затягнутися на тривалий час.

У Вінніпезі родину зустріла україномовна волонтерка, яка допомогла оселитися в готелі – 2 тижні там можна проживати безкоштовно.

Марина радить обов'язково перевіряти правильність введених даних у своїх документах – позначку CUAET, дату народження, номер паспорта, стать – всі особисті дані.

Марина Мнацаканян разом із чоловіком та дітьми виїхала з Ізюма на другому тижні повномасштабної війни

Офіційно

- З березня 2022 р. діє програма Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET), яка дозволяє у спрощеному порядку оформити візи для громадян України та членів їхніх сімей з правом проживання, працевлаштування та навчання у Канаді.

- Уряд Канади надає одноразову фінансову підтримку у розмірі 3000 канадських доларів на дорослого та 1500 канадських доларів на дитину.

- Громадянам України для в'їзду до Канади потрібна віза. CUAET надає можливість українцям за спрощеною процедурою оформити гостьову візу (visitor visa), яка дає право перебувати у Канаді протягом 3 років на відміну від стандартного 6-місячного дозволу на перебування для відвідувачів;

- Дозвіл на роботу (заявка на оформлення може подаватись разом із заявою на отримання візи або окремо) дозволяє знайти її у найкоротші терміни.

- Скасовано більшу частину зборів за заяву на візу та її розгляд.

- У разі відсутності чинного закордонного паспорта доступна подача документів за внутрішнім українським паспортом, для дітей достатньо свідоцтва про народження.

- Біометрія (відбитки пальців та фото) залишається обов'язковою вимогою для осіб віком від 18 до 60 років.

- З квітня 2022 року для громадян України дозволено в'їзд до Канади з електронним дозволом на подорож – Electronic Travel Authorization. Такий дозвіл є авторизацією на одноразовий в'їзд до Канади протягом 6 місяців без вклеювання візи до паспорта після схвалення електронної заявки на оформлення візи та збору біометричних даних. З такою авторизацією громадяни України можуть вилетіти до Канади з Польщі, Німеччини, Словаччини, Угорщини, Австрії, Румунії.

- Час очікування на паспорт з візою може становити 6 тижнів у зв'язку з великою кількістю заявок.

- Для українців, які прибувають до Канади в рамках програми CUAET, скасовано вимогу щодо вакцинації проти COVID-19 для в'їзду до країни. Однак усі невакциновані особи повинні дотримуватись вимог охорони здоров'я Канади щодо тестування, карантину та ін.

- Для всіх українців, які прибувають до Канади в рамках програми CUAET, доступна безкоштовна початкова та середня освіта та медична допомога.

- Створено Банк вакансій для українців. Він співпрацює з місцевими організаціями та роботодавцями, щоб допомогти налагодити зв'язок між ними та українцями у пошуку роботи.

– Протягом 90 днів після прибуття до Канади потрібно пройти медогляд.