- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Які варіанти навчання є для українських дітей у Молдові
Чи можливе домашнє навчання для українських біженців, які перебувають у Молдові, та інші відповіді на актуальні запитання.
У Молдові навчальний рік розпочався і для дітей – громадян України. Незважаючи на те, що деякі учні вже зараховані до освітніх установ країни, часто батьки ще шукають альтернативні шляхи. Здебільшого переваги віддаються російськомовним школам, куди вступила вже велика кількість українців. Чи можливе домашнє навчання для українських біженців, які перебувають у Молдові, та інші відповіді на актуальні питання у сфері освіти, підготувало видання noi.md.
Щоб зарахувати дитину-громадянина України до школи, обов'язково потрібен статус біженця?
Статус біженця для офіційного зарахування до навчальних закладів Республіки Молдова є обов'язковим. Діти із сімей біженців з України, які тимчасово проживають на території Республіки Молдова, які не подали заяву про надання притулку, можуть брати участь у наступних освітніх заходах без обов'язкового шкільного навчання:
1) позакласні заходи у рамках загальноосвітніх навчальних закладів, а також у рамках гуртків позашкільних районних/муніципальних освітніх навчальних закладів (центрів дитячої творчості, шкіл мистецтв, спортивних шкіл тощо);
2) заходи щодо надання психолого-педагогічної допомоги та консультування, організовані районною/муніципальною Службою психолого-педагогічної допомоги або шкільним психологом навчального закладу;
3) неформальна діяльність для підлітків, організована молодіжними центрами;
4) заходи щодо надання психолого-соціальної допомоги та реабілітації, організовані Центрами здоров'я, дружніми молоді.
Чи можна перервати навчання у школі у Молдові в середині року, якщо сім'я захоче повернутися до України?
Так можна, якщо виникне така потреба, є можливість перервати навчання.
Чи можливе навчання вдома в Молдові? Чи можна продовжувати дистанційно навчатись в українській школі?
- Відповідно до законодавства країн, які приймають дітей біженців з України, вони можуть бути зараховані за заявами батьків до закладів загальної середньої освіти держав перебування. Це дозволить учням системно продовжити здобуття освіти. З ініціативи громадських організацій українців в окремих країнах за сприяння органів управління освітою цих країн та місцевої влади можуть бути організовані окремі заклади та класи для переселенців, навчання у яких проводитиметься за державними стандартами та освітніми програмами України.
- Видача документів про освіту у таких випадках здійснюватиметься Міжнародною українською школою або будь-якою іншою установою загальної середньої освіти України, з якою громадські організації українців та/або навчальні заклади країн перебування повинні мати відповідні угоди щодо допомоги українським дітям. Усі учні мають бути в установленому законодавством України порядку зараховані до МУШу (Міжнародної української школи) або іншого навчального закладу.
- Якщо школа, в якій діти навчалися в Україні, вже організувала дистанційне навчання, необхідно рекомендувати учням підключитися до нього, це буде найбажанішим, у тому числі й психологічно. Батьки мають у такому разі встановити контакт зі своїм закладом. Батьки можуть також звернутися до Міжнародної української школи із заявою про зарахування до МУШу на екстернат на індивідуальній основі. Необхідну інформацію розміщено на сайті школи.
- У всіх випадках діти можуть використовувати для групової або індивідуальної роботи будь-які онлайн ресурси, насамперед Всеукраїнську школу онлайн (є також мобільний додаток), де розміщені всі навчальні матеріали для учнів 1-11 класів.
- Міжнародна українська школа Міністерства освіти і науки України також підготувала програми самостійної роботи, де розміщено посилання на електронні підручники та дидактичні/мультимедійні матеріали. Програми самостійної роботи складені за класами та предметами.
Учні, зараховані до випускного класу, складатимуть наприкінці року іспити бакалавра як молдавські учні?
Так, учні випускних класів (9 та 12 клас) складатимуть випускні іспити як громадяни Республіки Молдова, якщо будуть прийняті до школи на умовах, викладених вище: оцінка, складання іспитів для ліквідації прогалин.