Якщо це кохання: як узяти шлюб із чехом

Чешки, обираючи серед іноземців, зупиняють свій вибір, як правило, на німцях та англійцях, а от чехи-чоловіки полюбляють брати за дружин слов’янок, у тому числі українок. Кількість таких шлюбів невпинно зростає. 

Якщо це кохання: як узяти шлюб із чехом

У Чеській Республіці, як і в інших цивілізованих країнах світу, укласти шлюб можна виключно на підставі двосторонньої згоди з боку жінки та чоловіка, які подають заяву до РАГСу або іншого уповноваженого органу.

Слід відзначити, що у пари, яка вирішила побратися, відповідно до Цивільного Кодексу ЧР, є вибір, який шлюб обрати: світський шлюб - шлюб укладений у державній установі або церковний шлюб – зареєстрований у церковній інстанції.

Якщо пара вирішує укласти світський шлюб, церемонію одруження проведе державний службовець (мер міста, його заступник чи представник), якщо церковний, то службовець церкви чи релігійної громади. В обох випадках заява про бажання одружитися оголошується публічно під час урочистої церемонії та у присутності двох свідків.

Слід зауважити, що перебуваючи на території Чеської Республіки з візою тимчасового захисту, українки, а також і українці, мають ті самі права на одруження з громадянами Чехії, як і інші іноземці, що хочуть побратися із чехами.

Перед укладенням шлюбу

Спочатку потрібно визначитися з місцем та датою одруження. Якщо ви обрали світський шлюб, зв'яжіться з РАГСом, який знаходиться в адміністративному окрузі обраного місця церемонії. Відділення РАГСу знаходиться у міській адміністрації чи адміністрації міського району. Якщо ви хочете провести церемонію одруження у церкві, зверніться до уповноваженої особи, призначеної тою чи іншою церквою або релігійною громадою.

Укладення цивільного (громадянського) шлюбу

Звернутися до РАГСу слід завчасно. Там вам призначать день та час одруження, а також повідомлять, які документи слід принести для укладення шлюбу. При цьому, якщо один із подружжя іноземець, який недостатньо володіє чеською мовою, слід заздалегідь попередити про це працівника РАГСу. У цьому випадку вас зобов’я жуть запросити на церемонію судового перекладача, який підпише протокол про укладання шлюбу.

Чекати на день церемонії доведеться порівняно довго, якщо ви вирішили одружитися у Празі або іншому великому місті. У провінційних містах, шлюб можна укласти швидше.

До шлюбу

Спочатку слід заповнити заяву про укладання шлюбу. Її видають у РАГСі або можна скачати. Першу частину заяви заповнює пара разом із працівником РАГСу, другу - працівник РАГСу самостійно. Далі він повідомить, які документи слід принести до церемонії.

Громадянин Чеської Республіки надає:

1) свідоцтво про народження (оригінал чи офіційно засвідчену копію);

2) паспорт громадянина Чеської Республіки або закордонний паспорт громадянина Чеської Республіки (якщо той не містить інформацію про сімейний стан, необхідно додатково надати виписку з інформаційної системи реєстру населення про сімейний стан та місце постійного проживання);

3) за наявності посвідки на проживання в іншій країні необхідно також надати виписку про сімейне становище та місце постійного проживання за кордоном або аналогічні документи, що видаються державою, на території якої проживає одружений (якщо ця держава видає такий документ);

4) свідоцтво про розірвання шлюбу або свідоцтво про смерть чоловіка (дружини), якщо особа була одружена раніше.

Іноземець, який одружується, повинен надати:

1) посвідчення особи;

2) свідоцтво про народження (оригінал або рівноцінну копію);

3) документ, що засвідчує громадянство (можна надати закордонний паспорт);

4) документ, що підтверджує шлюбну правоздатність (її термін придатності до дня укладання шлюбу має бути не старше шести місяців);

5) довідку про сімейний стан

6) свідоцтво про смерть чоловіка (дружини) для овдовілих;

7) свідоцтво про розірвання шлюбу, якщо особа була одружена раніше.

8) підтвердження з Поліції у справах іноземців про легальне перебування в Чехії (не старше 7 робочих днів до дня укладання шлюбу) має бути надано не пізніше дня укладання шлюбу.

Слід зауважити, що усі документи, що пред'являються для укладення шлюбу, видані органами іноземної держави, повинні бути завірені апостилем, якщо інше не передбачено міжнародною угодою, і перекладені чеською мовою з офіційним завіренням.

Шлюб

Разом із працівником РАГСу та на підставі вищезгаданих документів парою заповнюється Протокол про укладення шлюбу. У документі вказуються імена, прізвища та особисті номери свідків ((Rodné číslo) - ідентифікація особи в Чехії - унікальний чисельний ідентифікатор, який надається громадянам Чеської та Словацької республік, за яким можна дізнатися: дату народження, стать власника). У іноземців без цього номера зазначаються дата та місце народження.

Свідки, які обов’язково присутні на церемонії, повинні показати документи, що засвідчують їх особу.

Якщо Ви не хочете укладати шлюб у весільному залі міської ратуші або муніципалітету, або хочете укласти його в незвичайному місці (наприклад, на природі, біля басейну, на вершині гори), ви повинні звернутися з проханням про дозвіл на весілля в РАГС, що знаходиться найближче до того місця, де проходитиме весільна церемонія.

Укладення церковного шлюбу

Укласти цей вид шлюбу можливо лише у церкві або релігійній громаді, що визнає держава.

При цьому набір документів для церемонії один й той самий, що й у випадку цивільного шлюбу. Також слід особисто прийти до відділення РАГС за місцем знаходження церкви, в якій ви маєте намір провести весілля, та подати заяву письмово на отримання Свідоцтва про виконання вимог закону про сім'ю для укладення церковного шлюбу. Отримавши документ потрібно віддати його представнику церкви. Дане свідоцтво на момент укладення має бути не старшим за три місяці місяців.

Після церемонії одруження представник церкви передасть до РАГСу Протокол про укладення шлюбу протягом трьох робочих днів.

РАГС надасть вам свідоцтво про шлюб протягом 30 днів (у разі церковного шлюбу протягом 33 днів).

Іноземцю, який не є резидентом країни ЄС, слід протягом трьох робочих днів повідомити до Департаменту з надання притулку та міграційної політики МВС ЧР про зміну сімейного стану та прізвища (якщо ви вирішили взяти прізвище партнера).

Громадянам ЄС та членам їхніх сімей можна повідомити про зміну сімейного стану та імені протягом 15 робочих днів.

У разі зміни прізвища, ви маєте звернутися до посольства України та замовити новий закордонний паспорт. Вже новий закордонний паспорт слід показати у МВС Чехії.

Після укладення шлюбу

Зважайте, що подружжя, яке одружилося на території Чеській Республіки набуває спеціальної форми спільного володіння майном і фінансовими зобов'язаннями. До спільної власності відноситься все, що нажило подружжя (або один із подружжя) протягом спільного життя. Виняток становлять предмети особистого користування та майно одного з подружжя, отримане ним у спадок чи дар.

Однак пара може перед або після укладення шлюбу домовитися про інший порядок володіння власністю, ніж передбачено законом.

Чоловік і жінка мають у шлюбі однакові права та обов'язки. Вони повинні матеріально утримувати один одного, допомагати один одному, а також дбати про дітей. Подружжя спільно ухвалює рішення, які якимось чином серйозно стосуються сім'ї. У звичайних справах один із подружжя може представляти і заміщати партнера.

Важливо! Якщо ви маєте дозвіл на тривале перебування на території Чеської Республіки, а чоловік/дружина є громадянином Чеської Республіки або Європейського Союзу - у відділенні у справах біженців та міграції міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки можна клопотати про надання дозволу на тимчасове перебування на території Чеської Республіки, як члена сім'ї громадянина Чеської Республіки чи Європейського Союзу. Після двох років тимчасового перебування на території Чеської Республіки можна подати клопотання про надання дозволу на постійне проживання на території Чеської Республіки. (Якщо до укладення шлюбу у Вас був дозвіл на тривале перебування на території Чеської Республіки і Ви прожили з таким дозволом більше року, клопотання про надання постійного проживання в Чеській Республіці можна подавати за рік після укладання шлюбу).

Переваги чеських нареченних

  • Досить уважні до особистих потреб жінки; 
  • Цінують її натуральну красу та не вимагають щоденного макіяжу, підборів, ідеальної зачіски; 
  • Зрідка стають алкоголіками, наркоманами; 
  • Є відповідальними батьками;
  • За умови виникнення проблем у шлюбі, готові звертатися за консультацією до сімейних психологів.

Мінуси чеських наречених

  • Період залицяння не є довгим і таким романтичним, як хотілось би багатьом жінкам;
  • Бачать у жінці партнера не лише у особистих але й фінансових стосунках (хоча для європейок у цьому немає нічого незвичного); 
  • Більшість чехів погано володіють англійською, тому для спілкування з таким нареченим слід володіти бодай базовою чеською мовою;
  • Вони не поспішають брати шлюб, а тому середній вік чеських наречених поволі росте; 
  • Чехі люблять економити і іноді це схоже на скупердяйство; 
  • Вони надають перевагу активному відпочинку. І так, це можна було б віднести до плюсів, але у тому разі, якщо їх партнер дотримується тих же принців проведення вільного часу.