Яку допомогу надають українським дітям з обмеженими можливостями та їх родинам у Словаччині

Інформація для українських родин з тимчасовим притулком.

Яку допомогу надають українським дітям з обмеженими можливостями та їх родинам у Словаччині

Станом на червень цього року понад 103 тисячі осіб отримали статус тимчасового притулку у Словаччині, 34% з них - діти. Згідно за даними UNICEF в 2022 році приблизно 1500 осіб, які мають статус тимчасового притулку у Словаччині становлять діти з обмеженими можливостями.

Яку допомогу можуть отримати ці українські родини з дітьми, якщо вони знайшли тимчасових притулок у Словаччині?

Фінансова допомога

Законні представники у Словаччині, які доглядають за дитиною з обмеженими можливостями здоров’я зі статусом тимчасового притулку з України, мають право отримувати допомогу по догляду за дитиною від Уряду праці, соціальних справ і родини Словацької Республіки. Залежно від ступені тяжкості, цей внесок може складати 500 євро на місяць або 308 євро (на 1 січня 2023 року).

Є також і недержавні організації, які надають фінансову допомогу таким сім’ям. Серед них: громадська організація ADRA, некомерційна організація "Добрий Ангел", фонди "Dedo", "Dorka" та "SPP".

Медичне обслуговування

Усі діти мають страхування у повному об’ємі через Všeobecna zdravotna poistovna. З 01.01.2023 діти з України, які мають тимчасовий притулок, мають доступ до повноцінної медичної допомоги, так само, як і діти із Словаччини (від 0 до 18 років включно).

Медична допомога стосується також українських дітей з обмеженими можливостями та містить у собі професійні обстеження, ліки, дієтичні продукти, медичні прилади та лікування для дітей з України на тому ж рівні, що і загальна медична страховка для дітей із Словаччини.

Професійні обстеження безкоштовно можна отримати тільки за направленням педіатра. Медичні прилади, терапії та лікування також можуть бути видані тільки згідно з рекомендацією профільного лікаря. Педіатр теж може призначити потрібні ліки та деякі прилади.

На практиці ж може трапитися, що лікар може відмовити в наданні медичної допомоги дитині через наявність великої черги або може попросити оплату за послугу, яку має покривати медичне страхування.

На сторінці e-VÚC можна знайти сімейного лікаря, педіатра або ж зубного лікаря згідно за місцем проживання. Там можна у пошуці ввести свою адресу і сайт покаже усі лікарні та лікарів, які належать до даного регіону.

Організація "Platforma Rodin" пропонує InkluLINKU – телефонну лінію підтримки для родин дітей з обмеженими можливостями. Консультант надасть поради щодо конкретних рішень у ситуаціях. Якщо потрібна консультація з фахівцем, то він порекомендує куди б українці могли звернутися.

Телефонна лінія InkluLINKU

Доступна з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 12:00 години, за телефоном: +421 911 387 733 (українською мовою).

Також можна зв’язатися по електронній пошті за адресою [email protected].

Існує також лінія здоров’я для України. Оператори нададуть інформацію щодо словацької системи здоров’я та швидку медичну консультацію українською мовою щодня з 7:00 до 19:00, за телефонним номером +421 221 025 075 або ж на сайті.

Також організація Platforma Rodin розробляє мапу по всій Словаччині, де можна знайти адреси інтеграційних центрів, центрів догляду за дітьми до 7 років, інформацію щодо освіти, куди звернутись за фінансовою, матеріальною та психологічно-соціальною підтримкою батькам. Мапа поступово буде оновлюватись.

Інтеграція у школах

Діти громадян України, які приїхали до Словаччини в результаті війни і звернулися за тимчасовим притулком, мають право на безплатну освіту в Словаччині.

Для українських дітей-переселенців у Словаччині шкільна освіта не є обов’язковою, але законні представники можуть подати заявку на запис своєї дитини до школи за вибором. За посиланням можна дізнатися процес вступу дітей з обмеженими можливостями з України до дитячих садків та шкіл у Словаччині.

Проте директор може відмовитися прийняти дитину до школи через недостатню кількість місць.

Наразі у Словаччині менше 1% українських дітей з обмеженими можливостями здоров’я потрапили у словацьку школу. Здебільшого діти продовжують освіту в українських школах через онлайн-навчання.

Для додаткової інформації про можливості фінансової підтримки для переселенців з України до Словаччини можна зв’язатися через інформаційну лінію UNHCR-UNICEF: 0800 22 12 30 (зі словацького телефонного номера) або безкоштовною стаціонарною лінією: +421 2 22 11 56 50 (також з зарубіжного телефонного номера). Лінія працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00 год.

Джерело