З якими проблемами стикаються літні біженці у Польщі

Нині в країні налічується близько 73 тисяч українців віком від 60 років.

З якими проблемами стикаються літні біженці у Польщі

Польща прийняла безпрецедентну кількість біженців з України, зокрема – людей похилого віку. Нині в країні налічується близько 73 тисяч українців віком від 60 років.

З якими проблемами стикаються старші біженці у Польщі та як на них вплине можливе скасування підтримки з наступного року, пише reliefweb.int.

Дослідження стану українських біженців старшого віку у Польщі провели організації HelpAge International та PCPM (Польський центр міжнародної опомоги) з травня по липень 2023 року. Опитали 382 українців, серед яких 80% жінок. Дві третини респондентів – віком 60-70 років, решта – старші.

З'ясувалося, що 85% опитаних не працюють, 10% біженців від 60 років мають повну чи неповну зайнятість, 5% – сезонну роботу. Зазначається, що з огляду на низьку українську пенсію більшість біженців похилого віку залежать від фінансової підтримки польської держави.

Житло залишається однією з найважливіших довгострокових проблем для літніх українських біженців у Польщі. Майже половина опитаних орендували житло, інші отримували допомогу щодо проживання.

"Отримані дані свідчать про гостру потребу в продовженні схем підтримки проживання: доступу до колективних притулків або субсидії для польських господарів для літніх біженців. Припинення такої підтримки може поставити літніх біженців під загрозу відчути себе змушеними повернутися в Україну, жити в неоптимальних умовах або залишитися бездомними", – звертають увагу автори и дослідження.

Багато літніх українських біженців потребують медичної допомоги та полегшеного доступу до польської системи охорони здоров’я. Зокрема:

  • 61% мають інвалідність;
  • 70% мають хронічні або важкі захворювання;
  • 64% проходять лікування або приймають ліки;
  • майже 80% відчували занепокоєння, тривогу та/або депресію щодня або більшість днів протягом 30 днів до опитування.

Основні проблеми доступу до медичної допомоги в Польщі: довге очікування на спеціалізовану допомогу, мовний бар'єр та брак інформації. Лише 8% опитаних могли повністю оплатити рахунки за лікування.

Дослідження виявило, що біженці старшого віку мало залучені до соціального життя. Зокрема, 18% не виходили з дому, щоб відвідати світські зустрічі, заходи чи зустріти друзів протягом 30 днів до інтерв’ю. Причини цього: відсутність транспорту, інтересу та компанії. Дослідження виявило, що для інтеграції старших українців із польськими однолітками організовується мало заходів.