Заробіток для біженців. В Україні розквітнув бізнес на поставках товарів з ЄС

Біженці готові купувати на замовлення товари в європейських магазинах та організувати їхню доставку в Україну.

Заробіток для біженців. В Україні розквітнув бізнес на поставках товарів з ЄС

Останнім часом різко зросла кількість пропозицій від баєрів, які готові купувати на замовлення одяг, взуття, аксесуари та інші товари в європейських магазинах та організувати їхню доставку в Україну, пише strana.today.

Такі послуги надавалися й раніше (як правило, нашими мігрантами, які мешкають у ЄС), але тепер армію продавців поповнили біженці.

Киянка Аліна, яка майже рік тому виїхала до Польщі і зараз мешкає у Любліні, розповіла нам, що на замовлення купує та відправляє в Україну одяг та взуття. Від клієнтів, за її словами, немає відбою. Найбільший попит мають речі з магазинів, які після початку війни перестали працювати в Україні - Zara, Bershka, Pull&Bear, H&M та інші.

Мешканка столиці Ірина саме недавно замовила для доньки костюм Bershka.

"У нас Bershka не працює, і в цілому сегмент бюджетного одягу дуже звузився з початку війни. У результаті асортимент, м'яко кажучи, не дуже широкий, а ціни рекордні. Наприклад, костюм - піджак плюс штани більш-менш пристойної якості - стоїть у нас близько 5 тисяч гривень.У Bershka вже діє сезонний розпродаж, і з урахуванням мінус 20% костюм коштує в перерахунку на гривню близько 2,3 тисячі. З урахуванням доставки виходить близько 2,7 тисячі, тобто, все одно набагато вигідніше, ніж купувати в українських магазинах", - розповіла Ірина.

Тож не дивно, що українці все частіше купують одяг у Європі через баєрів. Хоча такий шопінг теж не без проблем – потрібно вносити передоплату, повернути чи обміняти товар можна не завжди, та й чекати на доставку нерідко доводиться по кілька тижнів. Можна взагалі нарватися на аферистів, і залишитися в результаті без грошей і покупок.

Біженці підсіли на шопінг

Останнім часом різко зросла кількість пропозицій від баєрів, які готові на замовлення купувати одяг, взуття, аксесуари в європейських магазинах та пересилати товар в Україну.

Оголошення про такі послуги масово з'являються в соцмережах, зокрема їх особливо багато в Instagram.

Байєри працювали і раніше, але переважно за люксовими брендами, які вони підбирали для клієнтів з України в аутлетах (найчастіше в Італії). До війни цим бізнесом займалися переважно вихідці з України, які давно живуть у Європі. Дехто відкрив невеликі фірми з офісами в українських містах (такі є, наприклад, у Києві, Івано-Франківську).

"Через офіс можна зробити замовлення, але головне - вирішити конфліктну ситуацію, якщо вона раптом виникне. Скажімо, отримати річ, приміряти і повернути, якщо вона не підходить", - розповіла нам байєр Наталія, яка давно живе в Італії та скуповується для українців в місцевих аутлетах.

Але з недавніх пір армія посередників "по одягу" помітно зросла. Її активно поповнюють наші біженці в Європі, які намагаються заробити на цьому бізнесі.

Найбільше пропозицій щодо шопінгу – у Польщі.

Киянка Аліна, яка зараз мешкає у Любліні, розповіла, що задумалася про бізнес на покупках кілька місяців тому.

"Все почалося з того, що подруги, які залишилися в Україні, почали замовляти купівлю речей у польських магазинах. Потім підтягнулися їхні друзі. Зараз відправляю по кілька посилок на день, це по суті стало повноцінною роботою, та й гроші приносить непогані", – каже дівчина.

Вона каже, що цей бізнес не вимагає ніяких вкладень, принаймні, на стартовому етапі.

"Базу клієнтів можна набити по знайомих і через Instagram. Щоправда, щоб розширити коло клієнтів, потрібно вкластися в рекламу, зокрема через блогерів. Я якраз зараз над цим думаю", - каже нам дівчина.

За її словами, українці масово замовляють товари з магазинів, які через війну припинили працювати в нашій країні - Zara, Bershka, Pull&Bear, H&M, Reserved та ін. Є також замовлення на негабаритні товари з Ikea, переважно декор, постільна білизна та ін.

"Товар можна вибрати на сайті магазину. Попередньо можу дізнатися, якщо в наявності потрібний розмір, зробити виміри, щоб людина розуміла, чи підійде їй річ. Вже після цього клієнт перераховує гроші на карту, а я купую річ і відправляю "Новою поштою" або "Укрпоштою". Це дуже зручно, доставка за кілька днів. Мої послуги коштують 10% від суми покупки. Як правило, люди намагаються поміститися до бюджету до 150 євро, щоб не платити податки (за посилку з-за кордону вартістю понад 150 євро) з різниці потрібно сплачувати 20% ПДВ та 10% ввізного мита -   ред.).

Баєр з Італії Наталія спеціалізується на люксових брендах. За її словами, останнім часом покупців поменшало. Але не лише тому, що в Україні війна, і прибутки потенційних клієнтів упали.

"Виросла конкуренція. Багато наших біженок почали займатися цим бізнесом. Причому вони пропонують скуповуватися для клієнтів всього за 5% від вартості речі, а не за стандартні 10%. А деякі взагалі рекламують "відсутність комісії", закладають свій заробіток у доставку, яка йде через перевізників", - каже Наталія.

Є також баєри, які, навпаки, обіцяють безкоштовну доставку, але виставляють вищий цінник на річ. Як правило, ця модель працює у преміальному сегменті.

Зазначимо, що на речах преміум-класу (які найчастіше коштують дорожче за неоподатковувані 150 євро) доставка має особливе значення. Щоб уникнути оподаткування, речі передають через перевізників, які мають зв'язки на кордоні та "домовляються" про перевезення товару.

"Товари бюджетних марок найвигідніше замовляти через Польщу. Там курс злотого до гривні порівняно непоганий, і доставка добре працює, тому що є і "Нова пошта", і "Укрпошта", та інші служби доставки. Але потрібно одразу уточнювати за умовами, тому що багато посередників рахують злотий до долара не по 9 гривень, а по 11-12 гривень, а також дешевша доставка, ніж через служби - баєри домовляються з приватними перевізниками, і беруть за таку доставку приблизно 120-240 гривень за кілограм товару. Тобто костюм (піджак плюс штани) можна переслати в Україну за тарифом від 120 гривень. Але доведеться чекати 4-5 тижнів, доки баєр збере велику партію товару для відправлення", - розповідає киянка Ірина, яка часто скуповується через баєрів.

А ось марки дорожчі, за її словами, вигідно замовляти через Італію, де багато аутлетів. У цьому напрямі активно працюють також баєри з Іспанії. З Іспанії пропозицій останнім часом стало взагалі рекордно багато – цим бізнесом займається все більше наших біженців. Тому є можливість заощадити на комісії – посередники беруть 5-6% із суми купівлі, а не 10-12%, як раніше.

"Можна заощадити кілька тисяч"

"Навіть з урахуванням послуг баєра та доставки виходить дешевше, ніж купувати в Україні. Я замовила дочці костюм на випускний. У польській Bershka вже діє сезонний розпродаж, і з урахуванням мінус 20% костюм стоїть у перерахунку на гривню близько 2,3 тисячі. враховуючи комісію баєра та доставки виходить близько 2,7 тисячі. Але у нас схожі костюми набагато дорожчі - ми промоніторили весь ринок, і знайшли більш-менш якісні моделі за ціною близько 5 тисяч гривень", - розповіла нам киянка Ірина.

Ціни – одна з причин, що змушують українців переходити на шопінг через посередників.

Одяг, взуття, аксессуари   в українських магазинах були дорожчими, ніж за кордоном   та раніше. Різниця в ціні нерідко сягала 30% і навіть більше на хвилі розпродажів, з якими наші магазини нерідко "експериментували" (зокрема спочатку завищували цінник, а потім, нібито, давали від нього мінус 50%), різниця у вартості речей іноді могла бути та у 50-100%.

У війну ця ситуація лише загострилася. Продавці скаржаться на логістику, що подорожчала, збитки від блек-аутів, курсові ризики. І цим пояснюють високі ціни у магазинах.

Для порівняння: в українських магазинах Tommy Hilfiger джинси із нової колекції Monogram Denim коштують 10 390 гривень. На офіційному сайті польського Tommy Hilfiger є кілька моделей із цієї серії, і цінник нижчий – 850 злотих (7,6 тисячі гривень). Навіть з урахуванням послуг баєра та доставки на покупці можна заощадити близько 2 тисяч гривень.

У багатьох європейських магазинах вже починаються пре-сейли зі знижками із 10-20% на літні речі. Тобто можна заощадити ще більше.

Товари з європейських аутлетів можна знайти за порівняно невисокими цінами.

Наприклад, сумку Pinko вже з доставкою баєри пропонують за 80 євро, а купальник Karl Lagerfeld – за 99 євро. За 100 євро можна придбати жіночі босоніжки цієї марки. Для порівняння: в Україні майже стільки коштують босоніжки від вітчизняних виробників, щоправда, з нової колекції.

Одяг та взуття від українських інтернет-майданчиків дешевші, ніж у магазинах, але все одно націнка вища, ніж у баєрів.

Ще одна причина популярності шопінгу через посередників – звуження асортименту в українських магазинах.

Через війну та зниження попиту в Україну везуть обмежені партії товару. Постачальники вибирають лише оптимальні за співвідношенням ціна/якість речі, а також те, на чому є шанси заробити. Усі бояться затоварити склади.

Щодо тих самих джинсів Tommy Hilfiger: в українських магазинах є по одній-дві моделі, у польських - 5-7, плюс більша розмірна сітка.

Багато магазинів, ті ж Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, H&M, Reserved, Ikea та інші в нашій країні зараз не працюють.

Тобто великий сегмент порівняно недорогих магазинів просто "випав" з ринку. Тому вибір для тих, хто хоче бюджетно оновити гардероб, вкрай убогий.

По передоплаті та без повернення

Шопінг через баєрів, незважаючи на економію, не без проблем. По-перше, потрібно заздалегідь перераховувати повну вартість товару.

"Якщо ти часто користуєшся послугами баєра, він може зробити виняток, і взяти лише частину передоплати. Але, як правило, всі вимагають 100% коштів наперед", - каже Ірина.

На сторінках більшості баєрів в Instagram в умовах купівлі – 100% передоплати, а також відсутність можливості повернення чи обміну товару. Також далеко не всі беруться проводити виміри одягу чи взуття для клієнта перед покупкою. Виставляють лише стандартні розмірні сітки, які допомагають не завжди.

"Приміром, залежно від моделі, доньці підходять штани або 34 або 36 розмірів. Буває, що не вгадуємо з розміром, тоді потрібно замовляти ще одну річ, а "зайву" продаю знайомим або через інтернет-майданчики. Оскільки ціни невисокі, з продажем особливих проблем немає, наприклад, продавала штани за 900 гривень, тоді як у нас такі коштують 1500. Але, звичайно, все це - зайві витрати часу та "заморозка" грошей, - розповідає Ірина.

Але може бути ситуація і набагато гірша, ніж просто не вгадати з розміром. Є ризик нарватися на аферистів, які беруть передоплату та пропадають.

"Я повелася на рекламу в соцмережах, замовила кросівки, нібито, з Америки, які на 3 тисячі дешевші, ніж у нас. Заплатила 150 доларів, і баєр відразу випарувався - ні грошей, ні кросівок", - розповіла мешканка столиці Олена.

Любителька закордонного шопінгу через посередників Ірина каже, що завжди ретельно вивчає відгуки про байєра та дивиться "оцінки" продавця. Але це не дає повної гарантії.