Дві українки відкрили кондитерську в центрі Острави

Аліна та Марина Іванькови були змушені залишити спочатку окупований російськими терористами Донецьк, потім Маріуполь. 

Дві українки відкрили кондитерську в центрі Острави

У центрі чеської Острави нещодавно відкрилася нова кондитерська кав’ярня Royal Candy. Її створили мати та донька з України. Вони були змушені рятуватися у північноморавському місті від війни, пише proukrainu.blesk.cz.

«Ми з Донецька, звідки переїхали до Маріуполя. Але і там було небезпечно, тож батьки відправили мене до друзів в Остраву», – розповідає Аліна сайту patriotmagazin.cz. Жахи теперішнього конфлікту вона не відчула на власному досвіді, але все одно багато що пам’ятає. «Коли ми їхали до моря, то почули вибухи. Їх також повторили в інших місцях. Всюди були солдати, крамниці були напівпорожні. Було страшно», – зізналася вона.

Аліна чотири роки жила в Остравському молодіжному центрі в Грабувце, доки не приїхала її мати. Минулого року вона закінчила навчання в гімназію в Матічній, отримавши атестат зрілості. «Викладачі боялися, що я не зможу скласти іспит з чеської мови. У підсумку вийшла “двійка” (тобто друга найкраща оцінка – ред.)», – зауважила Аліна.

Поки Аліна навчалася в Чехії, її мама залишалася в Україні. Пекла торти та десерти на замовлення вдома. Також вона організовувала кондитерські майстер-класи для дітей та дорослих і планувала відкрити власну кондитерську. Вона вже закупила обладнання, але потім втратила все. «Стеля впала, все згоріло», — зізналася вона.

Вона прибула до Острави з восьмирічним сином менш ніж через два місяці після початку російського вторгнення. Через війну батько змушений був залишитися в Україні. «Згоріла моя квартира, в якій було 500 коробок тортів, понад 100 кілограмів шоколаду, верстати вартістю кілька тисяч євро та інші особисті речі. «В Україні мене вже ніщо не стримувало, у нас там нічого не залишилося», — описала вона. Під час першого переїзду родина поїхала до Маріуполя з двома валізами, а до Острави — вже лише з однією. Знову довелося починати все з нуля.

Проте непроста доля не поклала Марину на лопатки. Вона почала шукати місце в Остраві, де б здійснила мрію про власну кондитерську. Нарешті знайшла таке місце в центрі міста, на вулиці Пухмаєрова, прямо біля філії Just Donut. «Тут воно невелике, але затишне. Крім того, у нас великі вікна, чого ми й хотіли», — озирається вона.

Усі десерти, які є в меню Royal Candy, Марина готує сама. Клієнти приходять сюди за макарунами та пінними десертами, а також за типово українським зефіром, медовниками з грушею та Павловою. Також готуються тарталетки або сирники. До роботи приклала руку й Аліна, яка ще навчається. «Мама не розмовляє чеською, тому я допомагаю їй у всьому, що їй потрібно. А ще я печу японські торти моті», — каже вона ідеальною чеською мовою.

Українська родина відкрила кондитерську на власні заощадження. Працює вона не так давно, але люди швидко знайшли дорогу до неї. «Вони нас дуже добре прийняли, вони дуже добрі та доброзичливі до нас», – задоволені вони. «Ми не сподіваємося, що коли-небудь повернемося до Маріуполя знову», — погодилися мати і дочка. Вони цінують підтримку чехів. «Ми дуже вдячні Чехії і чехам за те, що вони нас тут прийняли і нам у всьому допомогли. Без них не було б цієї кондитерської», – додала Аліна.

Royal Candy працює щодня з 10:00 до 18:00, у вихідні — на годину довше. Щоп’ятниці і щосуботи також проводяться майстер-класи з малювання для дітей і дорослих. «Також ми хочемо відкрити кондитерську студію, де діти разом із батьками могли б створювати десерти», — розповіла Марина.