Як отримати дофінансування на відкриття бізнесу в Польщі

Польська держава підтримує підприємців багатьма способами.

Як отримати дофінансування на відкриття бізнесу в Польщі

Польська держава підтримує підприємців багатьма способами. Окрім добре прорахованої податкової системи, яка дозволяє знизити витрати на податки, та консалтингових програм у сфері бізнесу, держава забезпечує підприємцям-початківцям різні програми підтримки, а також широкий доступ до інвестицій. На сьогодні існує багато варіантів отримання додаткового фінансування для відкриття бізнесу в Польщі. Ось деякі з найпопулярніших способів фінансування для підприємців:

  • банківські кредити − банки в Польщі пропонують як кредити для малих і середніх підприємств, так і іпотечні кредити на придбання нерухомості для ведення бізнесу;
  • урядові та муніципальні гранти− уряд та органи місцевого самоврядування багатьох регіонів Польщі пропонують гранти для започаткування бізнесу, включаючи інвестиційні гранти, гранти на навчання та консультації;
  • підтримка ЄС − Європейський Союз пропонує фінансову підтримку підприємцям у Польщі, включаючи гранти на розвиток бізнесу, навчання та консультації;
  • приватні інвестори − все більше приватних інвесторів пропонують фінансову підтримку підприємцям у Польщі, включаючи кредити, ризикове фінансування та інвестиції в акціонерний капітал;
  • освітні програми − багато навчальних закладів пропонують програми навчання та консультування для підприємців у Польщі, в тому числі програми, що субсидуються урядом та місцевими органами влади.

Крім цього, отримати дофінансування на бізнес у Польщі можна й від Центру зайнятості – ця програма підтримки підприємців-початківців діє в межах боротьби з безробіттям, пише ukrainianinpoland.pl.

Програма дофінансування на відкриття бізнесу від Центру зайнятості

Центр зайнятості в Польщі (Urzęd pracy) пропонує додаткове фінансування для мікро-, малих та середніх підприємств різної форми організації. Ця програма орієнтована на компанії, які потребують фінансової підтримки для розвитку свого бізнесу. Програма складається з двох частин: кредити та гранти. Звичайно, найпривабливішим та найвигіднішим для підприємця варіантом є саме гранти. Адже за програмою грантів підприємець отримує безповоротну фінансову підтримку для інвестиційних витрат. Гранти надаються претендентам, які відповідають певним критеріям.

Великою перевагою цієї фінансової підтримки є те, що гранти не підлягають поверненню. Ці кошти можна отримати досить швидко (після позитивного рішення з боку Центру зайнятості), а, крім того, вони виплачуються авансом. Тобто підприємцю, який тільки розпочинає свою діяльність, не потрібно спочатку витрачати свої гроші, щоби потім повернути їх за допомогою гранту. Дофінансування можна використати на обладнання, ремонт офісу, рекламу бізнесу або інші потреби, пов’язані з веденням підприємницької діяльності.

Хто може претендувати на грант від Центру зайнятості?

Гранти від Центру зайнятості спрямовані на допомогу саме безробітним. Тож, потенційний підприємець, який хоче відкрити власну справу, має офіційно бути оформленим як безробітний. Також на момент подання заявки на отримання дофінансування у вигляді гранту він:

  • не має бути зареєстрованим в реєстрі господарської діяльності (якщо така запис колись була, з моменту закриття попередньої підприємницької діяльності має пройти не менше 12 місяців);
  • не повинен мати судимості за економічні злочини принаймні протягом останніх 2х років;
  • має зобов’язатися здійснювати господарську діяльність протягом 12 місяців з дати її початку та не призупиняти її здійснення більш, ніж на 6 місяців (у загальному підрахунку).

Не можуть претендувати на отримання гранту для бізнесу студенти денної форми навчання (тільки заочники), а також особи, які протягом останніх 12 місяців без поважної на те причини відмовлялися прийняти пропозиції Центру зайнятості щодо працевлаштування, навчання чи стажування. Також безповоротна субсидія не надається тим, хто вже отримав такий грант або подав аналогічну заявку в інше відділення Центру зайнятості.

Як виглядає процедура отримання гранту на відкриття фірми від Центру зайнятості

Загальна процедура отримання гранту на відкриття бізнесу від Центру зайнятості виглядає так:

  1. Подається заявка до Центру зайнятості – у залежності від оперативності конкретного відділу, вона може розглядатися близько місяця. Під час розгляду заявки ретельно перевірятимуться дані щодо професійної кваліфікації та досвіду заявника, а також оцінюватиметься запланована діяльність.
  2. Якщо заявка отримала позитивну відповідь, підписується договір з відповідним Центром зайнятості та поручителями (поручитель забезпечує можливе повернення суми гранту, якщо заявник не зможе виконати умови договору).
  3. Після підписання договору протягом декількох днів гроші перераховуються на рахунок заявника. При цьому бізнес, під який були надані кошти, має бути відкрито до дати, зазначеної в контракті.

Заявки на отримання дофінансування на підприємницьку діяльність приймаються від початку року. І варто робити це якнайшвидше, адже процес прийому заявок закінчується із вичерпування виділених на це коштів.

Скільки можна отримати дофінансування на бізнес у 2023 році?

Розмір гранту від Центру зайнятості залежить від фінансових можливостей кожної окремої установи та суми коштів, які вона отримала саме для цих цілей. Детальна інформація щодо сум міститься в нормативних актах окремих підрозділів. Тим не менш, у стандартному варіанті сума дофінансування не може більше, ніж у шість разів перевищувати середню заробітну плату в підприємницькому секторі, тобто не може перевищувати 36 тис. злотих.

При цьому варто мати на увазі, що отримана субсидія має бути використана виключно в цілях та згідно з термінами, зазначеними в договорі. У випадку, якщо хоча б якийсь із пункту договору буде порушено, бізнесмен муситиме впродовж 30 днів повернути всю суму гранту плюс відсотки за користування коштами.

Що впливає на прийняття рішення щодо надання гранту?

Як показує практика, під час прийняття рішення щодо надання гранту підприємцю-початківцю Центр зайнятості керується не лише його відповідністю умовам, про які зазначалося вище. Підвищити шанси на отримання дофінансування для відкриття підприємства також може досвід та кваліфікація заявника, а, крім того, наявність у нього власного внеску та підготовленого бізнес-плану.

Професійний досвід для отримання гранту на бізнес

Важливими аргументами на користь позитивної відповіді щодо заявки на отримання безробітним гранту на бізнес можуть стати додані кваліфікаційні документи, довідки та рекомендації потенційного підприємця. Адже, якщо особа планує відкрити маркетингову компанію і при цьому має відповідну спеціальність або досвід у цій сфері, зрозуміло, що комісія, яка прийматиме рішення, з більшою довірою віднесеться до майбутнього цього бізнесу.

Власний внесок для отримання гранту на бізнес

Насправді Центр зайнятості не вимагає у майбутнього підприємця наявності власних заощаджень для відкриття бізнесу. Тим не менш, під час розгляду заявки на отримання гранту для бізнесу готовність особи зробити власний внесок у майбутню фірму (нехай і символічну суму або, наприклад, комп’ютер) може стати ще одним додатковим аргументом на користь заявника. Адже тим самим заявник декларує своє серйозне ставлення до майбутньої підприємницької діяльності та відданість цій справі.

Бізнес-план для отримання гранту на бізнес

У багатьох Центрах зайнятості заявка на отримання гранту для відкриття фірми вже містить у собі спеціальний розділ, який так і називається «Бізнес-план». Тобто по суті бізнес-план є одним із необхідних елементів безпосередньо грантової заявки. Тим не менш, навіть якщо в заявці не вимагається бізнес-плану, варто надати його окремим додатком. Наявність плану значно підвищить шанси заявника на отримання дофінансування, адже дозволить чиновникам краще зрозуміти концепцію підприємця й побачити, який вигляд бізнес матиме у реальному вимірі.