Скільки українці приносять економіці Польщі

Українці зараз незамінні для розвитку місцевих компаній.

Скільки українці приносять економіці Польщі

У 2022 році Польща надала допомоги Україні на 30 млрд злотих, витративши близько 1% свого ВВП. Про це заявила міністр фінансів Магдалена Жечковська в березні в ефірі Radio Zet. Але вартість сплачених українцями соціальних внесків у Польщі перевищує суму цих витрат.

Зараз у Польщі проживає близько 1 млн українців, з яких близько 780 тис. працюють. Також, за даними польського Міністерства фінансів, наразі є понад 380 тис. компаній, що належать українцям. Це на понад 100 тис. більше ніж у 2021 році. Минулого року українські фірми працевлаштували понад 100 тис. осіб.

Польський економічний інститут навів оцінки Національного банку України. Згідно з ними, біженці в Польщі, Чехії чи Естонії забезпечуватимуть близько 1,2% додаткового зростання ВВП на рік. Сам Польський економічний інститут дає свої оцінки впливу громадян на зростання ВВП - вони коливаються між 0,2% і 2%. Якщо взяти за середнє значення 1,2%, то таке додаткове зростання становить понад 36,9 млрд злотих.

Оцінки впливу господарської та трудової діяльності українців в мікромасштабі дає Агнешка Соха, президентка Агенції тимчасової зайнятості Worker Service, яка працевлаштовує українців у Сілезії.

"Наш досвід показує, що іноземці, особливо українці, зараз незамінні для розвитку місцевих компаній, як менших, так і великих, польських і міжнародних підприємств. Без допомоги іноземної робочої сили багато заводів зупинилися б або були змушені суттєво скоротити виробництво, бо  робочих рук не вистачає. Практично кожен може знайти роботу в Сілезії, тому важко сказати, що іноземці заберуть роботу у поляків. Тим більше, що працівники з-за кордону найчастіше беруться за роботу, яку поляки з різних причин не хочуть виконувати, або це типово сезонна робота", - розповіла Соха.

Агнешка Соха додає, що хоча із зарплат українських працівників вираховують пенсійні та медичні внески чи податки, самі українці не мають зиску від цього.

"Ці люди готові працювати понаднормово, а це означає, що ці внески є високими та становлять значний внесок до бюджету ZUS. У середньому працівник, який працює через наше агентство, щорічно сплачує до державного бюджету понад 23 тис. злотих у вигляді внесків на соціальне страхування та понад 4 500 злотих у вигляді прибуткового податку (це стосується людей старших 26 років)", – каже президент Worker Service.

Згідно з даними Управління соціального страхування, на кінець 2022 року пенсію в Польщі отримували 12 720 громадян України, а середній розмір допомоги становив 1700 злотих. Це приблизно 0,4% з 3,2 млн українців, які на кінець минулого року перебували в Польщі. Адже українці в Польщі – це переважно молоді люди. Їхній середній вік становить 38 років.