У Польщі підвищують акцизи на цигарки та алкоголь

Любителі освіжаючого пива та курці врятують державний бюджет Польщі мільярдами зі своїх кишень. 

У Польщі підвищують акцизи на цигарки та алкоголь

У Польщі уряд знову підвищує акцизи на алкогольну та тютюнову продукцію, пише Fakt. Головна офіційна причина – турбота про здоров'я громадян, для яких алкоголь нібито надто доступний.

Любителі освіжаючого пива та курці врятують державний бюджет Польщі мільярдами зі своїх кишень. Наступного року знову зросте акциз на тютюнову та алкогольну продукцію. З кишень поляків за рік випарується 2,4 мільярди злотих.

Наприкінці минулого року уряд схвалив законопроект, згідно з яким поступово підвищуються ставки акцизів на цигарки та алкоголь. Підвищення розпочалося з цього року та триватиме до 2026 року. З офіційних пояснень чиновників випливало, що мета законопроекту – турбота про здоров'я поляків.

"Підвищення акцизів на алкоголь насамперед спрямоване на обмеження споживання спиртного. Алкоголь у Польщі надто доступний, і, враховуючи інфляційний фактор, без підвищення ставок акцизу доступність алкогольних напоїв весь час зростатиме. Підвищення ставок акцизів на тютюн для куріння, сигарети та сигари, починаючи з 2023 року, покликано в першу чергу обмежити споживання продукції, зокрема, неповнолітніми. Підвищення акцизу в цей період на тютюнову сировину є наслідком підвищення на тютюн для куріння ”, – йдеться в обґрунтуванні документа, який був ухвалений наприкінці 2021 року. року.

Акциз на алкоголь у 2021 році зріс на 10%, а наступні роки підвищиться на 5%. Що стосується тютюнової продукції акциз зросте на 10%. Як це підвищення позначиться на цінах? Мінфін точно це прорахував. Отже, 2023 року:

- пляшка горілки 0,5 літрів - середня ціна збільшиться з 23,50 злотих до 24,40 злотих, тобто на 90 грошей

- пляшка вина 0,75 літра - середня ціна збільшиться з 20,16 злотих до 20,25 злотих, тобто на 9 грошей

- пляшка пива 0,5 літра - середня ціна збільшиться з 2,86 злотих до 2,90 злотих, тобто на 4 гроші

- пачка сигарет 20 штук - середня ціна упаковки збільшиться на 42 гроші

- тютюн для куріння за 100 грамів – середня ціна зросте близько 4,15 злотих.

Як ці "грошові" підвищення позначаться на гаманцях повнолітніх громадян наступного року?

У середньому дорослий поляк споживає 136 літрів пива на рік. Підвищений акциз означає, що з кишені зникнуть 11 злотих.

Якщо курець викурює в середньому пачку цигарок на день, це означає, що протягом року через підвищення акцизу він заплатить на 153 злотих більше.

При цьому на підвищенні у 2023 році справа не закінчиться, бо зростання акцизів розраховане на роки.