- Категорія
- Медицина
- Дата публікації
Чи справді українські біженці в ЄС масово стають донорами нирок
Відео пропагандистів – підробка.
Останнім часом кремлівські Telegram-канали та користувачі соціальних мереж почали розповсюджувати інформацію про те, що українські біженці нібито масово стають донорами нирок для мешканців Європейського Союзу. У таких «новинах» агітпроп посилається на британську мовну корпорацію BBC, яка нібито й опублікувала коротке новинне відео на цю тему.
У самому відеоролику йдеться про те, що 27% українців вирішили віддати свою нирку на донорство, а це — аж 1,5 мільйона донорів за останні 2,5 роки. Такі дані, запевняють у відео, нібито надала Робоча група з розвитку освіти, науки та догляду за пересадкою нирки в європейських країнах (DESCaRTES).
«Чи є у когось сумнів, що українці є витратним матеріалом для європейців. Ось з'явилася інформація від DESCaRTES, що 27% українців, які перебралися до Європи, стали донорами нирок для європейців. Дуже зручно пригнати до себе цілу купу запасного матеріалу для «білих людей», — описує відео агітпроп.
Але чи справді українські біженці масово стають донорами для мешканців ЄС, про що нібито про це йдеться у відеоролику BBC? Як виявилось, ця інформація не відповідає дійсності.
Відео пропагандистів – підробка. Вони скористалися фірмовим стилем британської мовної корпорації BBC для створення чергового фейку, щоб підірвати взаємини між українськими біженцями та стороною, що приймає. Ні на офіційному сайті BBC, ні в соціальних мережах X і Facebook та на платформі YouTube немає вищезгаданого ролика. На сайті BBC на запит із ключовим словом «Ukrainians (українці — прим.ред.) або «kidney (нирка — прим.ред.)» також не знаходиться жодного матеріалу, де розповідалося б про масове донорство українців.
Журналісти також написали до Європейської асоціації ниркових захворювань, куди входить Робоча група DESCaRTES і на яку посилається агітпроп. Виконавчий директор організації Моніка Фонтану (Monica Fontana) заявила, що вони не публікували вищезазначених даних.
«Ми категорично заперечуємо, що ця інформація є правдивою, і тепер збираємося зробити юридичні кроки для захисту репутації нашого Товариства, наших робочих груп з трансплантації, а також нашого щорічного Конгресу ERA. Подібні новини ніколи не поширювалися у жодному вигляді чи формі…», — написала Фонтана.
На те, що інформація у відеоролику є фейковою, також зазначають і згадані цифри. Агітпроп пише, що близько 1,5 мільйона українців стали донорами за останні 2,5 роки. Але ця цифра є фантастичною. Згідно з даними міжнародного звіту про донорство і трансплантацію, в Європі в 2022 році було проведено трохи більше 25 тисяч операцій з трансплантації нирок. А за даними статистичного порталу Statista, у всьому світі — лише 102 090 таких операцій за 2022 рік. Статистика ж за 2023-2024 рік взагалі поки що недоступна.